X Cookies allow us to provide our services. By using our services, you agree that we may use cookies. Click here for further information.

K ledovým dírám v Eppanu

Nejlepší ochlazení

Letní hic: Je nejvyšší cas ochladit se a vyrazit na výlet s celou rodinou do prázdninového regionu Jih Jižního Tyrolska. Tady, jižne od Bolzana v kotline nad St. Michael/Eppan, najdete to správné letní osvežení .

Na malé objevovatele tu ceká mezi porfyrovými skálami napínavý prírodní úkaz - dokonce i v léte tu ješte bývají rampouchy. V lesích mezi obcemi Eppan a Kaltern se vyskytují tak zvané ledové díry, které pumpují studený vzduch z horniny do teplého letního vzduchu.

„Studený vánek“ vycházející z ledových der vzniká cirkulací vzduchu ve skalních šterbinách. Do horních otvoru ryolitu proudí v léte teplý vzduch, ochladí se ve v zime vychlazeném hradle, klesne a proudí ven spodními otvory ve skále v podobe studeného vzduchu. Teplota vzduchu se pohybuje mezi nulou a peti stupni Celsia.

Zajímavým efektem zdejšího mikroklimatu jsou rostliny, kterým se darí ve zdejší v nadmorské výšce jen 500 metru, jako jsou alpská ruže a brusinka. Jinak jsou k videní jen ve studených vysokých horách.

K ledovými dírám se je možné dostat i s detmi po turistické stezce. Vede z námestí vesnice St. Michael okolo idylicky položeného kostela Gleifkirche do lesu u Eppanu. Na zpátecní ceste se jde kolem zámku Gandegg, Englar a Moos-Schulthaus. Tento výlet zabere asi puldruhou hodinu.