X Cookies allow us to provide our services. By using our services, you agree that we may use cookies. Click here for further information.
Home
Dovolená v Jižním Tyrolsku
Zeme lahudek Jižní Tyrolsko
Víno součást jihotyrolského životního stylu

Víno - součást jihotyrolského životního stylu

Zeme vína Jižní Tyrolsko

Jižní Tyrolsko má své významné místo na mezinárodní mape vinarských oblastí . Prestože k nemu patrí asi jen 5.000 hektaru vinohradu. Vinice se rozkládají od Vinschgau pres Etschtal a Überetsch dolu až do jihotyrolské nížiny a pres Eisacktal do kotliny Brixenu. Pro obraz zdejší krajiny jsou typické „pergoly“ a ruzná loubí, na kterých roste víno.

Stejne ruznorodá jako krajina je v Jižním Tyrolsku také ruznost pestovaných odrud. Hned tri duležité odrudy mají svuj puvod v Jižním Tyrolsku: Lagrein, který se pestuje hlavne okolo Bolzana, ale také na vybraných místech v nížine, se stále teší velké oblibe,
Vernatsch, který je nejrozšírenejším jihotyrolským cerveným vínem, má své pestitelské plochy okolo Bolzana, Merana a v oblasti jezera Kalterer See. A také je tu Gewürztraminer, který je spojený s vinarskou vesnicí Tramin, ale už se rozšíril po celém svete.

Už více než sto let se v Jižním Tyrolsku pestují i další duležité klasické odrudy: Blauburgunder, Merlot a Cabernet se tu také cítí jako doma stejne jako odrudy bílého vína Weißburgunder, Chardonnay, Ruländer, Silvaner, Müller-Thurgau, Riesling nebo Sauvignon. Oblíbený Rosenmuskateller, další jihotyrolská specialita a také Goldmuskateller doplnují celkový obraz jakožto sladká vína. Vetší cást jihotyrolské produkce vína, asi 65 procent, pripadá na cervená vína. Bílým vínum patrí více než tretinový podíl na celkové produkci.

Príležitost ochutnat vína vzácnejších odrud nabízejí predevším šenky typu Buschenschank: nezrídka nabízejí menší množství odrud Portugieser, Zweigelt nebo Furner a jsou to vína z vlastní produkce .

> Dovolená na vinarském statku
> Törggelen v Jižním Tyrolsku
> Šenk typu Buschenschank v Jižním Tyrolsku