V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Návod na výrobky z filcu

Návod na výrobky z filcu
Materiál:
50 g ovčí vlny (přírodní barvy)
10 g barevné vlny (jedna nebo více barev)
Horká voda
1 Hrnec
Jádrové mýdlo (ne voňavé mýdlo)


Vlnu pořídíte v obchodech pro kutily, u střihačů ovcí, v zásilkové službě zaměřené na vlnu, u chovatelů ovcí, ve speciálních obchodech s vlnou, u sedláků nebo na internetu.
 
Návod:
1. Na vnitřek míčků použijte přírodně zbarvenou vlnu. Natrhejte z ní šest hrstí materiálu. Barevnou vlnu natrhejte na menší chomáčky. (POZOR: Vlnu trhejte suchýma rukama!)
2. Abyste vytvořili jádro míčku, musíte první chomáček vlny stočit jako papír na bonbónu. Poté oba konce přeložte a otáčejte. Následně vložte koule do horkého mýdlového roztoku.  
3. Když budete přidávat další vrstvu míčku, musíte dbát na to, aby směr vláken nové vrstvy vytvořil úhel 90 stupňů k předchozí nižší vrstvě. Nyní můžete přidávat vrstvu za vrstvou a vytvoříte stále větší míček, vždy ho znovu ponořete do horké mýdlové lázně.
4. Jakmile získáte požadovanou velikost, pustíte se do utváření samotného míčku. Chomáče barevné vlny přitlačte na vytvořený základ a vždy s pomocí trochy vody s mýdlem přilepte.
5. Když budete mít celý povrch pokrytý barevnou vlnou, uchopte míček oběma rukama a jemně ho stlačte. Postupujte velmi opatrně, aby se horní vrstva neoddělila a neposunula. Míček neustále polívejte mýdlovým roztokem.
6. Po chvilce ucítíte, že se povrch míčku propojuje. Lehce po něm přejíždějte rukou, postupem času na něj více tlačte.                                                                                          7. Až bude povrch stálý, tlačte na něj stále víc krouživým pohybem a promačkávejte ho.
8. Nakonec míček omyjte čistou vodou, vodu vymačkejte, znovu upravte kulatý tvar a nechejte asi jeden den vyschnout. (nejlépe na slunci nebo na topení)
 
Míček je hotový, když:

Vlákna barevných částí jsou už tak spojena, že jejich směr už není viditelný.
Bezbarvná vnitřní a barevná vnější vlna se tak dobře propojily, že se některá vlákna ze spodní vrstvy derou na povrch.
Je tvrdý nebo přinejmenším pevný.


Tip: Některé selky o dovolené rády tvoří.
Statky s nabídkou tvůrčích dílen