V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Montan: nebo Montagna?

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Montan
Kdo tráví dovolenou na statku v obci Montan,si brzy všimne, že neustále naráží na název „Montagna“.

„Montagna“ totiž neznamená nic jiného než Montan v italštině. Každá jihotyrolská obec nese vedle německého názvu také italské jméno, což už zmátlo nejednoho návštěvníka mířícího sem na dovolenou. V místě Montan lze také najít důvod pro překládání názvů obcí. Tady, nad obcí Auer v Jihotyrolské nížině, se nachází hrob Ettore Tolomeise, přesvědčeného fašisty, který prosazoval po první světové válce poitalštění Jižního Tyrolska. Dnes však nesou tabule na začátku obce obě jména, což ukazuje, že se mu to nepodařilo a že tu obě jazykové skupiny žijí v klidu pospolu. A „Montagna“ znamenající v italštině horu dostává v obci Montan nejen historický, ale také symbolický rozměr.

Dovolená na statku v obci Montan: dovolená v přírodě
Montan a k ní patřící osady Glen, Gschnon, Kaltenbrunn, Pinzon a Kalditsch leží v horách a také v bezprostřední blízkosti od některých z největších přírodních krás Jižního Tyrolska. Hned v blízkém okolí vesnice se nachází druhově pestrý biotop Langensee. Další přírodní zajímavostí je biotop Castelfeder mezi obcemi Auer a Montan, který je díky stepní krajině a historickým zříceninám napínavým výletním cílem především pro děti. Místo zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO naleznete v nedalekém Aldein. Stěny soutěsky Bletterbachschlucht s jejími četnými vrstvami jsou působivým svědkem zrození našich hor. V neposlední řadě náleží velká část obce k přírodnímu parku Naturpark Trudner Horn. Přírodní chráněná oblast má 70 kilometrů čtverečních, je známá rozmanitostí druhů a křižuje ji 400 kilometrů značených turistických tras.

Stezky jsou připraveny
Z širokého katalogu túr si určitě při pobytu v apartmánu v Montan vyberete ty nejkrásnější. Úplně nahoře na vašem výletním seznamu by měla být túra po trase bývalé železnic Fleimstalbahn, která ještě do roku 1963 spojovala Jihotyrolskou nížinu s údolím Fleimstal v Trentinu. Trasa se ideálně hodí také jezdcům na horských kolech. V září se zde koná akce „Montaner Genussmeile“, kde lze ochutnávat u mnoha stánků spolků z obce Montan zajímavé pochoutky. Podél staré železnice Fleimstalbahn vede známá turistická stezka Montaner Panoramaweg. Umí splnit, co slibuje svým názvem. Prochází také kolem hradu Enn, který trůní na kopci nad Montanem.

Dvorní musika
Hrad Enn byl postaven ve 12. století a několikrát vystřídal majitele. Posledních 350 let jej vlastní benátská patricijská rodina a bohužel nejsou možné jeho prohlídky. Jedinou výjimkou je koncert hudební kapely z obce Montan na hradním nádvoří, který poutá pozornost mnoha návštěvníků. O akci je velký zájem kvůli jedinečné možnosti si hrad prohlédnout a unikátní atmosféře koncertu.

Modrá červená
Turismus není pro obec Montan jediným zdrojem příjmů. Leží u Jihotyrolské vinařské stezky, vesnici obklopuje nespočet vinohradů. Velmi známé je přitom zdejší víno odrůdy Blauburgunder (rulandské červené), kterému se věnuje hned několik pravidelných akcí. Vrchol představují dny vína „Blauburgundertage“ mezi dubnem a květnem, kdy tu probíhá ochutnávka nejlepších vín z okolí, rozdělují se také ocenění. Sklenice vína s modrou barvou v názvu – Blauburgunder – a také další zážitky čekají na návštěvníky v červenci a září, kdy se v obci Montan a jejich částech koná den kostela.

Proč strávit dovolenou v obci Montan?
  • Chráněné přírodní krásy
  • Turistické stezky přímo přede dveřmi
  • Hudba a víno