V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v Altrei: rozmanitá příroda na slunečné stráni

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Altrei
Kdo tráví dovolenou na statku v Altrei, seznámí se s malou enklávou: Jihotyrolská obec Altrei leží v italsky mluvícím údolí Fleimstal, ostatní obce v údolí však patří k sousední jižní provincii Trentino.

Z Jižního Tyrolska se je možné dostat do Altrei jen přes horské sedlo San-Lugano-Sattel, které spojuje oba regiony. Díky své odloučenosti se obec může pochlubit svou idylickou a horskou krajinou, což si hosté nejlépe užijí na pěších túrách a cyklotúrách. V této šarmantní vesnici nechybějí ani staré statky a prastaré domy. Dovolená v Altrei je správnou volbou pro všechny, kteří patří mezi sportovní nadšence, ale také se hodí milovníkům klidu a pohody. S malou vesnicí se pojí dlouhá historie: první úřední zmínka o sídlišti „Antereu“ pochází z roku 1321. V tomto roce získal jistý pan Gottschalk z Bolzana, tehdy rychtář a poručník rodu Enn, povolení od zemských knížat z Tyrolska, k vybudování 10 statků v hrabství Fleims. Tato desítka budov se postupem času změnila na dnešní obec Altrei. Deset polí ve znaku obce dodnes připomíná tuto historii.

Dovolená na statku v Altrei: ryzí odpočinek ve slunečném přírodním parku
Asi 390 zdejších obyvatel se dodnes živí především zemědělstvím. Tam, kde se Jižní Tyrolsko dotýká Trentina, není místo pro masovou turistiku. Kdo se na své dovolené ubytuje v apartmánu v Altrei, bude se rychle cítit součástí vesnice. Daleko od hluku a hektiky si bude užívat pravou pohodu. Altrei leží přímo v národním parku Trudner Horn, k němuž patří hlavně rozmanité rostliny a zvířata. Krajinu utvářejí lesy a louky, vlhké biotopy a rašeliniště. Bujné vegetaci se tu daří díky jižní poloze zdejších svahů, které chrání obec Altrei i přes její nadmořskou výšku před mrazivými teplotami. Proto se tu velmi dobře daří mnohým rostlinným druhům.

Nově vzkříšená kávová kultura
Další zajímavostí zdejší vegetace je místní kávové zrno – semeno lupiny, která není ani kávou ani zrnem, ale ve směsi s ječmenem nebo pšenicí sloužila po staletí jako kávová náhražka. Tato kávová rostlina je jedinečná botanicky i historicky. Proto se v roce 2006 spojilo více než 30 sedláků z vesnice, aby vzkřísili toto „Voltruierkaffee“, jak se mu tady přezdívá. Nyní můžete kávu z Altrei opět koupit v místním obchodě, kde ji je možné také ochutnat. Semena rostliny Lupinus pilus připomínající fazole se už používají i při výrobě piva a pálenky. A dokonce při produkci čokolády.

Turistika mezi lesními duchy a dalšími strašidly
Altrei je turistickým rájem, především v letních měsících mohou turisté vyrážet po nesčetných okolních stezkách. Trasa Altreier Sagenweg například probouzí k životu čarodějnice, lesní mužíky a další tajemné postavy. Jedná se o zážitek pro celou rodinu. Na své si na dovolené v Altrei přijdou také milovníci horských kol a lezení. Další návštěvníky přiláká lesní posilovna a tenisové kurty. Po náročném a rozmanitém dni plném aktivit přijde vhod odpočinkové zařízení Sandegg nabízející různé Kneippový procedury. Unavené nohy si uleví ve studené vodě a zároveň se posílí imunitní systém. V zimě je ubytování v Altrei ideálním výchozím místem na výlety na sněžnicích, na lyže i na běžky. Ke sjezdovkám lyžařského centra Ski Center Latemar, které je součástí areálu Dolomiti Superski, je to z Altrei jen kousek.

Proč strávit dovolenou v Altrei?
  • Přímo v druhově nejrozmanitějším přírodním parku Jižního Tyrolska
  • Kousek od lyžařských oblastí zařazených do Dolomiti Superski
  • Jedinečná káva Altreier Kaffee