V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Kurtinig: Malé Benátky

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Kurtinig
Císařovna Marie Terezie by si asi na dovolené na statku v obci Kurtinig pořádně namočila nohy.

Benátky a moře jsou odtud vzdušnou čarou téměř 130 kilometrů, přesto se však Kurtinigu přezdívá „Malé Benátky“. Za toto srovnání s městem lagun může obec poděkovat nedaleké řece Etsch, která před regulací provedenou za vlády císařovny Marie Terezie pravidelně vystupovala z břehů a vesnici zaplavovala. První část přezdívky platí určitě: Kurtinig ležící asi 30 kilometrů jižně od Bolzana je v každém případě malý. Se svými dvěma kilometry čtverečními rozlohy je druhou nejmenší vesnicí Jižního Tyrolska. Celá by se vešla 150krát do údolí Sarntal, které je rozlohou největší obcí celé provincie.

Dovolená na statku v obci Kurtinig: klid a ochrana přírody
Přehledný a poklidný, těmito slovy lze nejlépe popsat Kurtinig. V centru vesnice se tyčí věž malého gotického kostela svatého Martina nad tradičními obytnými domy a hostincem, který jí dělá společnost už hodně dlouhou dobu. Ve středu dlážděného náměstí šplouchá obecní kašna a až donedávna odbíjel dvanáctou hodinu a zval k obědu jeden z nejstarších zvonů Jižního Tyrolska. Na plochách okolo vesnice, které mohou být obdělávané díky regulaci řeky Etsch a odbahnění z 18. století, pěstuje 650 zdejších obyvatel především ovoce a víno. Aby příroda získala něco zpět z toho, co ztratila vysušením, vzniklo zde během let deset biotopů. Jsou domovem různých rostlin a zvířat. Za zmínku stojí především biotop „Alte Etsch“ v blízkosti malé obce Margreid, jehož jméno připomíná, že tudy před regulací vodního toku protékala řeka.

Husy závodí
Odpočívání v apartmánu v obci Kurtinig však nemusí být úplně monotónní, nepanuje tu vždy jen klid. Zájemci se mohou v dubnu, květnu a červnu připojit ke komentovaným prohlídkám vedoucím přes ovocné sady a vinohrady až k biotopům. Dozví se mnoho zajímavostí o místní flóře a fauně. Od března do listopadu se nabízejí túry za jablky a vínem, i v tomto případě s odborným doprovodem. Na konci května se v souvislosti s Jihotyrolskými týdny vinařské stezky koná akce „Víno a řemeslo“. Kurtinig při ní představuje kromě vín a zemědělských výrobků od místních sedláků také další domácí produkty. Každoročním vrcholem je listopadový trh Martini-Markt. Nabídka je pestrá: kromě zábavy a dobrého jídla zde probíhá tipovací soutěž. Kdo umí dobře tipovat, může si domů odnést dokonce výhru v podobě živé husy. Celý den návštěvníci sázejí, jak rychle proběhne trať nejrychlejší husa při závodu v běhu. Kdo se svým tipem nejvíce přiblíží času vítězného zvířete, může se těšit na okřídlený přírůstek do rodiny.

Dobrý soused
Během dovolené na statku v obci Kurtinig si je možné naplánovat několik zajímavých výletů po okolí. V o něco větší sousední obci Margreid se lze účastnit komentovaných vycházek za divoce rostoucími bylinami s ochutnávkou vín a prohlédnout si nejstarší keř vinné révy v Evropě. Za návštěvu stojí také Kaltern, Eppan nebo Bolzano. Pěkné koupání nabízí jezero Kalterer See, zájemce o geologii zaujme nedaleká soutěska Bletterbachschlucht. Kdo rád vyráží na pěší túry, může si vybrat mezi oblastí Castelfeder na levé straně a turistickým rájem na pravé straně údolí.

Proč strávit dovolenou v obci Kurtinig?
  • Biotop klidu
  • Trh Martinimarkt se závodem hus
  • Mnoho zajímavostí v blízkém okolí