V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Margreid: tradiční alpsko-středomořská vinařská vesnice

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v obci Margreid
Dovolená na statku v obci Margreid je ve znamení Jihu. Pocítíte to u skleničky vína nebo při procházce malebnou vesnicí. Kdo má rád svěží vzduch, může vyrazit za ochlazením na horu Fennberg.

Selská a vinařská vesnice Margreid leží přímo u Vinařské stezky (Weinstraße) v jihotyrolské Nížině (Unterland), v místě chráněném horou Fennberg. Jižní poloha a hranice se sousední provincií Trentino jsou tu velmi patrné. V obci Margreid se setkávají alpský a jižní vzduch. Tato jedinečná kombinace se během dovolené v obci Margreid projevuje směsicí němčiny a italštiny, kulinářskými specialitami a v neposlední řadě také zdejší architekturou. Obraz vesnice utvářejí panská sídla a stará selská stavení, klikatící se uličky, železné mříže v oknech, zdobné balkony a kamenné kašny.
U vstupu do obce Margreid, přímo u Vinařské stezky, si návštěvníci nemohou nevšimnout zvláštní skalní formace: Pršící skála „Regenstein“, která je velkým kusem horniny tuf s vyvěrající vodou, připomíná plačící tvář. Podle pověsti je v ní uvězněná zakletá princezna, která byla proměněna v hada. Zjevuje se každých sto let a doufá, že bude vysvobozena.

Dovolená na statku v obci Margreid: prababička vinné révy
Potvrzením, že vinařství v obci Margreid vždy hrálo důležitou roli, přináší hlavní zdejší atrakce: Ke zdi jednoho domu v ulici Grafengasse se pne nejstarší vinná réva v Evropě. Pochází z roku 1601 a dnes patří pod památkovou ochranu. Každý rok se na ní stále ještě urodí 80 kilogramů hroznů. Víno je v obci Margreid ležící u Jihotyrolské vinařské stezky i díky třem zdejším sklepům všudypřítomné. Dlouhé tradici se v regionu Unterland těší i pěstování ovoce. Asi třetina z 1.100 obyvatel obce Margreid se živí pěstováním ovoce a vína.

Letní osvěžení na hoře Fennberg
Komu je na letní dovolené v obci Margreid poněkud horko, může se vydat za chládkem hory Fennberg. Chladné teploty v nadmořské výšce 1.000 metrů, ale také klid a zdejší příroda lákají odjakživa obyvatele okolních vesnic Margreid, Kurtatsch a Kurtinig k příjemnému letnímu osvěžení na hoře Fennberg. I přes vysokou nadmořskou výšku roste v této turistické oblasti víno. Na náhorní planině Fennberg se tak nacházejí nejvýše položené vinice s odrůdou Müller-Thurgau v Evropě. Oblíbeným výletním cílem náhorní planiny je jezero Fennberger See, kterému se zkráceně říká Fenner See. Spadá pod ochranu díky více než 30 různým druhům orchidejí, dalším vzácným druhům rostlin a také kvůli přítomnosti říčních raků. Povoleno je plavání s výhledem na okolní hory. Působivé jsou také mamutí sekvoje v místě Fennhals. Asi 30 obrů tu bylo zasazeno v roce 1908 u příležitosti 50. výročí korunovace císaře Františka Josefa.

Lezecký adrenalin
K obci patří kromě samotné vesnice Margreid také osada Unterfennberg. Jejích 60 obyvatel se živí převážně zemědělstvím. Unterfennberg leží u hory Fennberg a lze se do něj dostat autem jen přes sousední obec Kurtatsch. Možností je také svezení autobusem, nebo se můžete vydat pěšky po turistické trase směrem nahoru k místu Streuweiler, případně lze nasednout na horské nebo silniční kolo. Kdo netrpí závratěmi, vyleze nahoru po lezeckém chodníku Margreid-Fennberg. Vede ze dna údolí až do osady Unterfennberg. Při výstupu je náročná cesta odměněna výhledem na hory sousedního Trentina.

Proč strávit dovolenou v obci Margreid?
  • Alpský vzduch se tu setkává s jižním
  • Na kole po Jihotyrolské vinařské stezce
  • Výlet do volnočasové oblasti Fennberg