V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku ve Wengen: v poklidné turistické vesnici

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Wengen
Na dovolené na statku v obci Wengen poznáte kulturu sedláků, uměleckých dílen a vydáte se na pěší túry. Jedná se o ideální místo na odpočinek uprostřed panenské přírody.

Malá horská vesnice Wengen, ladinsky La Val, leží ve stráni na úpatí lučin Armentarawiesen a statného masivu Kreuzkofelgruppe, v oblasti Alta Badia. Má nadmořskou výšku 1.348 metrů a patří mezi pět ladinských obcí údolí Val Gardena. Zajímavě se tu navzájem propojují příroda, zemědělství, řemesla a tradice. Od roku 2015 je Wengen první certifikovanou turistickou vesnicí Jižního Tyrolska. Obec nabízí v prvé řadě klid, přesto je to odtud malý kousek do lyžařských oblastí Kronplatz a Alta Badia. To samé platí pro přírodní park Fanes-Sennes-Prags, který nabízí mnoho turistických stezek. Z apartmánu ve Wengenu to nebudete mít daleko na lyže ani na túru.

Selská kultura na dovolené na statku ve Wengenu
Všude v oblasti Wengen natrefíte na „Viles“. Jedná se o tradiční seskupení selských obytných staveb a hospodářských budov. Obyvatelé Wengenu jsou náruživí muzikanti. Zpěv a hudební skupiny se tu těší velké oblibě. Hlavní zdroj příjmů pro mnoho místních lidí představuje chov dobytka. Kromě toho nabízejí dovolenou na statku, na které mohou hosté pozorovat každodenní venkovský život a ochutnávat zeleninu ze zdejších zahrádek. Na horských pastvinách Ritwiesen a Armentarawiesen stojí mnoho malých, jednoduchých seníků. Konstrukce některých z nich podle odhadů pocházejí i z roku 100 před naším letopočtem. Dnes se tyto seníky využívají hlavně k uložení nářadí, některé z nich si majitelé přestavěli na víkendové chaty. Wengen má dlouhou zemědělskou a řemeslnou tradici. V řemeslnické zóně Pederoa je možné navštívit umělecké truhláře a další firmy. Zajímavé jsou také stovky let staré umělecké tkalcovny.

Tradice a kultura
Mnoho slavností a dalších akcí připomíná ve Wengenu staré tradice. V létě se na horských loukách Armentarawiesen koná akce Sonns y Saus. V nabídce nechybí ladinské speciality jako Turtres – špenátem a tvarohem plněné taštičky – a Furtaies, spirálovité pečivo. O hudební doprovod se starají místní sbory a tradiční kapely. V srpnu, v rámci akce Segra da Paur, návštěvníci putují po starých vískách. Setkávají se při tom s působivými ladinskými tradicemi, opět s hudebním doprovodem. Ani na této akci a také na pravidelných týdenních túrách s průvodcem nechybí možnost ochutnat tradiční pokrmy. Zájemci o kulturu by si na dovolené na statku neměli nechat ujít pamětihodnosti Wengenu. Patří k nim například hřbitovní kaple stojící v místě Altwengen, která je jednou z nejstarších staveb v údolí, dále fara s barokními freskami a kostel s bývalým barokním oltářem a se stropní malbou od Maxe Ghera.

Túra na lučiny Armentarawiesen
Turistická vesnice láká v létě na nespočetné pěší túry. Oblíbený je především přírodní park Fanes-Sennes-Prags, který patří k Dolomitům zapsaným na seznamu UNESCO, pěkné jsou také přírodní biotopy Ritwiesen a Armentarawiesen. Tady si užijete nejen čistý vzduch a panenskou přírodu, ale budete také obdivovat orchideje, smrky, modříny, borové lesy a více než 60 druhů ptáků. Jedna z nejkrásnějších jarních túr v oblasti Alta Badia vede přes lučiny Armentarawiesen ke kostelu svatého Kříže, který stojí na úpatí horského masivu Fanes-Sennes. Milovníci koní se mohou vydat na nezapomenutelný koňský trek napříč přírodním parkem. V zimě oblast nabízí pěkné sáňkařské tratě a zimní turistické stezky. Nudit se určitě na dovolené v apartmánu ve Wengenu nebudete.

Proč strávit dovolenou ve Wengenu?
  • Tradiční umělecké dílny
  • Louky Armentarawiesen v přírodním parku Fanes-Sennes-Prags
  • Panenská selská krajina