V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v Lajen: panoramatická vesnice

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Lajen
Dovolená na statku na začátku údolí Val Gardena a zároveň domnělé rodiště lyrického básníka Walthera von der Vogelweide

Obec Lajen v dolní částí údolí Eisacktal leží na prosluněné horské stráni východně od města Klausen, přímo na začátku údolí Gröden (Val Gardena). Kromě hlavní obce Lajen s nadmořskou výškou okolo 1.100 metrů oblast zahrnuje také menší sídla Ried, Tanirz, Albions, St. Peter, Tschöfas a Freins. Pro zdejší krajinu jsou typické roztroušené osady a statky, stejně jako terasovitá políčka. Domácí hora Lajenu, kterou je Raschötz, leží v nadmořské výšce 2.260 metrů a patří do západní části pohoří Geislergruppe.

Dovolená na statku v Lajenu: církevní a přírodní památky
Víra v Boha byla pro alpské národy vždy velmi důležitá. Také oblast Lajen je bohatá na kostely a Boží muka, které se pojí v některých případech už se středověkou stavební historií. Ne také starý, ale přesto velmi působivý, je klasicistický farní kostel v Lajenu. Kostel zasvěcený svatému Štěpánovi a svatému Vavřinci pochází z 19. století. Místní mu také kvůli jeho pozoruhodné velikosti přezdívají „Dom am Berg“ (Chrám u hory). Za návštěvu stojí i největší kaštanový strom v Evropě s obvodem kmene devět metrů, který stojí v blízkosti sídla Lusenegg.

Napínavá horská minulost
Okolí Lajenu je bohaté na archeologické nálezy. Na hoře Raschötz měli místo k odpočinku lovci z doby kamenné. V místě Wasserbühl u Lajenu byly nalezeny vykopávky z doby bronzové a doby ledové, které odkazují na osídlení Lajenu v těchto dobách. Historické stopy sahají také do Starověkého Říma. Přes Lajanum vedla římská cesta s celnicí. Objevy zahrnují také nářadí a vypalovací pece k výrobě cihel z doby mezi 3. a 5. stoletím. Radnice Lajenu vystavuje menhir z doby měděné.

„Seděl jsem na kameni, nohu přes nohu ...“
Autor tohoto textu pocházejícího ze známého žalozpěvu, lyrický básník Walther von der Vogelweide, je asi nejznámějším občanem Lajenu. Na jeho počest byl v 60. letech minulého století do znaku obce přidán zpěvný pták v kleci. Vědci bádají, jestli byl Lajen také rodným místem tohoto významného německy tvořícího středověkého lyrika, velmi pravděpodobně se jednalo o statek Innervogelweiderhof v obci Ried, který si je možné během dovolené na statku v Lajenu po předchozím ohlášení prohlédnout. Okružní stezka Walther-von-der-Vogelweide-Rundweg začíná v Lajenu a vede kolem tohoto statku. Turistická stezka je dlouhá sedm kilometrů a je schůdná celý rok.

Lajen a turistika
Klid a odpočinek naleznete nejen v apartmánu v Lajenu, ale také na mnoha procházkách a pěších túrách po zdejším středohoří. Příjemná nenáročná túra začíná v Lajenu a vede po stezce Poststeig do obce St. Ulrich in Gröden. Jméno této stezky pochází z časů, kdy po ní přijížděla do Val Gardeny pošta. Odvážlivcům lze určitě doporučit výstup na vrchol Raschötz. Namáhavé stoupání je odměněno nádherným panoramatickým výhledem. Raschötz má však také ideální předpoklady pro pohodovou túru po horských pastvinách. Kdo chce propojit pohyb s kulturou, může sestoupit po stezce Rittersteig k blízkému hradu Trostburg z 12. století. Část svého mládí tu strávil pozdně středověký básník a zpěvák Oswald von Wolkenstein, hrad je dnes sídlem Jihotyrolského hradního muzea. Největší horská pastvina v Evropě Seiser Alm nebo lyžařská a turistická oblast Gröden (Val Gardena) představují další lákavá místa, na které se je možné z Lajenu rychle a pohodlně dostat. Lajen je zároveň cílovým místem 61 kilometrů dlouhé stezky Dolorama-Wegs, která začíná v místě Rodenecker Alm.

Tradice a zvyky
Dovolená na statku v Lajenu je ve znamení živého spojení s tradicemi a zvyky. Velmi zajímavý je například kroj z Lajenu, který místní dodnes nosí při tradičních procesích a církevních svátcích. Oslavou – nejen pro krávy – je jejich svádění do údolí. Koná se vždy první neděli v říjnu. Krávy dostávají nádherné ozdoby a zvonce, za doprovodu se vracejí na zimu z horských pastvin do údolí, kde na ně čeká slavnostní přijetí. Na programu jsou vystoupení hudebních kapel, tanečních skupin (Schuhplattler), nechybí ani vystoupení sedláků s bičem (Goaßlschnöller) a ukázky mlácení obilí. Servírují se speciality selské kuchyně Lajenu. Hluboce zakořeněnou tradicí je v Lajenu také slavnost kaštanů Törggelen. Osadu Ried obklopují vinohrady, místo je známé pečenými kaštany a starými šenky.

Proč strávit dovolenou v obci Lajen?
  • Ideální výchozí místo na rozmanité túry
  • Mnoho umělecky a historicky zaměřených výletních cílů
  • Slunečná a klidná poloha s panoramatickým výhledem

Apartmány a pokoji

Nalezeno pro vás: 16 Statky