V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v Niederdorfu: zážitky v přírodě

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Niederdorf
Dovolená na statku v obci Niederdorf zaujme kulturní nabídkou a svou různorodostí – můžete vyrážet na túry, vyzkoušet Kneippovy procedury nebo navštěvovat muzea.

Obec Niederdorf v údolí Hochpustertal na východě Jižního Tyrolska nabízí díky své nadmořské výšce 1.154 metrů hodně slunečných dnů a výborně se hodí pro aktivní dovolenou. Užijete si zde překrásné panoramatické výhledy. Obec je ideálním výchozím místem na pěší túry po Pragserských Dolomitech a na vyjížďky na horském kole. Nejznámější túra začíná v Niederdorfu, vede podél Pragserských a Sextenských Dolomit do Welsbergu a do údolí Gsieser Tal, lesem dále až do Toblachu a poté zase zpátky k apartmánu v Niederdorfu.

Příroda a historie na dovolené na statku v Niederdorfu
Niederdorf je už několik let místem startu i cíle závodu horských kol vedoucího po Dolomitech, jmenuje se Dolomiti Superbike. V zimě je to kousek do různých lyžařských středisek, jako jsou Haunold, Helm, Rotwand v údolí Hochpustertal a Kronplatz u Brunecku – všechny nabízejí velmi rozmanité tratě. Kromě nabídky pro aktivní dovolenkáře je Niederdorf lázeňskou obcí a vhodným cílem pro ty, kteří chtějí na dovolené na statku především odpočívat. Nenápadná obec na velmi klidném místě má za sebou dlouhou historii a byla svědkem významných událostí. V dubnu 1945 například přijelo do Niederdorfu pět autobusů se 139 vězni z koncentračního tábora. Jen o dva dny později byli osvobozeni a poté našli ubytování v hotelu u jezera Pragser Wildsee.

Matka turismu
Už ve středověku vedla údolím Pustertal a obcí Niederdorf cesta Strada d’Alemagna až do Benátek. V 19. století, ale hlavně po zahájení provozu železnice Pustertalbahn na konci 19. století, sem začali proudit ve velkém počtu turisté. V celé Evropě byla obec známá srdečností svých obyvatel a dobrou kuchyní v podání „paní Emmy“ – jak všichni oslovovali hospodskou v hostinci U černého orla. Rozená Tyrolanka dnes platí za průkopnici cestovního ruchu v Hochpustertalu. V Muzeu turismu Hochpustertal, které se nachází v domě Haus Wassermann, se je možné dozvědět podrobnosti o vývoji turismu v údolí Pustertal.

Kneippovy procedury na dovolené na statku v Niederdorfu
V pět hektarů velkém Lázeňském parku Niederdorf se nachází první Kneippova zážitková vesnice v Itálii: Kneipp-für-mich®. V parku zahrnujícím různé relaxační ostrůvky se příjemně uvolníte. Díky horskému podnebí a zdravému vzduchu se stal Niederdorf v 19. století vyhledávanými vzdušnými lázněmi. Kneippovy lázně tu tedy navazují na dlouhou léčebnou tradici. Botanický naučný chodník seznamuje návštěvníky se zdejšími zvířaty a rostlinami, s nimiž se je možné setkat v okolí apartmánu v obci Niederdorf. Na mnoha značených stezkách se líbí nejen turistům, ale také příznivcům joggingu. Lázeňský park představuje pro děti doslova ráj ke hraní. K dispozici mají velké hřiště, větší děti si oblíbily dobrodružnou část s domečky na stromech a lezecký strom.

Malé chuťovky
„Niggilan“ byly dříve pečivem na sváteční dny, pekly se také na tradiční akce. Jako dezert se jednoduše pocukrovaly. I dnes chutnají výborně jako v čase našich babiček – i když se s nimi setkáváme jen svátečně. Na rozdíl od pečiva „Kniekiachlan“, které zdomácnělo v údolí Tauferer Ahrntal, nemají „Niggilan“ žádnou náplň. Kniekiechlan mají ve svém středu náplň většinou z brusinkové marmelády, brusinkám se správnou pustertálštinou říká „Grantn“. Slovo Grantn pochází z ladinského výrazu pro brusinky „granëta“.

Proč strávit dovolenou v Niederdorfu?
  • Pro požitkáře: pustertalská kuchyně
  • Výlet k jezeru Pragser Wildsee
  • Odpočinek v Kneippově vesnici