V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci St. Lorenzen: Římané a Hutterité

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v St. Lorenzen
Během dovolené na statku v obci St. Lorenzen můžete pohodlně objevovat celá údolí Pustertal a Val Gardena, navíc se vydáte na dvojí cestu do minulosti.

Obec St. Lorenzen se starým trhovým právem leží v místě, kde řeka Gader přitékající z jihu ústí do řeky Rienz. K obci St. Lorenzen patří také vesnice Sonnenburg, Stefansdorf, Maria Saalen, Montal, Runggen, Onach, Ellen, St. Martin, Moos a Pflaurenz – to je výčet sídel, které se rozprostírají na 50 kilometrech čtverečních mezi obcemi Bruneck a Enneberg. Malé vesničky a samoty žijí naplno zemědělstvím, ráz zdejší krajiny proto utvářejí pole a louky.

Sport a kultura v blízkosti apartmánu v obci St. Lorenzen
Cyklostezka Pustertaler Radweg je skvělou příležitostí na cyklovýlet po údolí Pustertal a také za poznáváním okolních obcí. Vlakem se návštěvníci ubytovaní v apartmánu v obci St Lorenzen dostanou pohodlně rovnou do obcí celého Pustertalu. Čekají tam na ně různé pamětihodnosti a muzea. Kdo plánuje lyžování na Kronplatzu, nasedne do skibusu směřujícího do obce Reischach nebo se vydá vlakem do stanice Percha. Cesta k různým údolním stanicím lanovek netrvá odtud vůbec dlouho.

K obci St. Lorenzen patří také bývalý klášter benediktinek-hrad Sonnenburg, pod nějž ve středověku spadaly celé oblasti Pustertalu, Val Gardeny a dokonce také části údolí Eisacktal, Etschtal a okolí jezera Garda. Během tyrolských bojů za svobodu sloužilo toto sídlo jako nemocnice, později tu dlouhou dobu fungoval útulek pro chudé. Dnes je Sonnenburg nádherně zrekonstruovaný a sídlí v něm hotel.

Na jihu hraničí St. Lorenzen s obcí Saalen. Za ní začíná údolí Val Gardena a probíhá tu jazyková hranice mezi němčinou a ladinštinou. Osada Saalen leží v nadmořské výšce 978 metrů a má jen 50 obyvatel. Díky poutnímu kostelu Maria Saalen je nejznámějším poutním místem středního Pustertalu. Oblíbený svatební kostelík je zasvěcený Madoně z Loreta, návštěvu Černé madony v obci Saalen je možné spojit s půldenní túrou. Stezka prochází kolem 14 křížových zastavení, turisté se po ní dostanou z obce Moos za méně než hodinu do Saalenu.

Všechny cesty vedou přes St. Lorenzen
Během dovolené na statku v obci St. Lorenzen je to z apartmánu jen kousek za antikou. Už za vlády říše římské se tu nacházelo sídliště rhétského národa Saevates. Z té doby se v obci dochovaly zbytky zdiva. Římané postavili mosty a silnici vedoucí přes alpská údolí, aby jimi mohli pochodovat se svými legiemi a také kvůli obchodu. U silnice v údolí Pustertal, která navzájem spojovala místa Aquileia a Aguntum, zřídili Římané mansio, zásobovací stanici pojmenovanou Sebatum. Jméno sídliště Sebatum je možné i v současnosti nalézt v italském názvu obce - San Lorenzo di Sebato. Potomci těchto Římanů dnes žijí v dolomitských údolích, jako například ve Val Gardeně, která začíná hned za obcí St. Lorenzen.

Už několik let funguje v obci St. Lorenzen první muzeum v Jižním Tyrolsku, které se věnuje historii Římanů ve zdejším regionu. Vystavuje mnoho archeologických nálezů z okolí St. Lorenzen a informuje o životě v římském sídlišti. Vědci i nadále hledají pozůstatky z minulosti. Na tématické archeologické stezce může vyzkoušet štěstí při hledání starých předmětů úplně každý.

Jakob, Judita a Hutterité
V obci Moos se tyčí ruina hradu Michelsburg a jako u jiných hradů i zdejší zdi by mohly vyprávět příběhy ze své zajímavé minulosti. V 16. století, když katolická církev procházela hlubokou krizí, zažívalo svůj rozmach novokřtěnectví. Hutterité, příznivci tohoto hnutí, přicházeli do Pustertalu jako kazatelé. Jakob Hutter – jeden z vůdců tohoto náboženského proudu pojmenovaného po něm samém – se narodil v Moosu patřícímu k obci St. Lorenzen. Vypráví se, že Judita von Welsperg, choť hradního pána, sympatizovala s novokřtěnectvím, a proto měla být uvězněna v žaláři na hradě Michelsburg. Vysvobodil ji dvorní šašek a poté spolu a s Hutterity až do smrti táhli od jedné vesnice ke druhé.

Proč strávit dovolenou v obci St. Lorenzen?
  • Lyžování na Kronplatzu
  • Po stopách Římanů
  • Malé osady k odpočinku v zeleni

Apartmány a pokoji

Nalezeno pro vás: 17 Statky