V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci St. Martin in Thurn: ve znamení přírody a kultury

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v St. Martin in Thurn
Dovolenou na statku v obci St. Martin in Thurn strávíte přímo v přírodní parku Puez-Geisler, ocitnete se na místě vhodném k odpočinku a rozmanité zábavě.

Zatímco obec Enneberg ležící na začátku údolí Val Gardena patří ještě k přírodnímu parku Fanes-Sennes-Prags, zbytek Val Gardeny náleží k přírodnímu parku Puez-Geisler. Dovolená v obci St. Martin in Thurn se výborně hodí lezcům a příznivcům horských kol. Trénovaní horolezci určitě nesmí během své dovolené minout domovskou horu této obce, kterou je Peitlerkofel v Untermoi, v nejvýše položené vesnici patřící pod St. Martin in Thurn. Peitlerkofel je díky své poloze a strmým severním skalním zlomům označován jako severozápadní výběžek Dolomit. Kdo dává přednost pohodlnějším aktivitám, může vyrazit na túru vedoucí okolo této hory. V zimě je možné se vydat na běžkách, na saních nebo na skialpech po zdejších zasněžených loukách a lesích.

Milovníci sportu jezdí na dovolenou na statek v obci St. Martin in Thurn
Lyžaři si zde mohou vybírat z několika lyžařských oblastí. Dobrodružný Kronplatz začíná pro dovolenkáře ubytované v obci St. Martin in Thurn v místě Pikolein, u údolní stanice kabinové lanovky Piculin. Od horní stanice se na lyžích dostanou do obce St. Vigil in Enneberg a odtamtud rovnou na Kronplatz, kde si malí i velcí lyžaří užívají okolo 116 kilometrů sjezdovek. Na konci lyžařského dne čeká na milovníky strmých svahů ještě jedno překvapení: Po černé sjezdovce Piculin-Piste se dostanou zpátky do údolí a pak až k apartmánu v obci St. Martin in Thurn, kde si lze užívat zasloužený odpočinek.
br/> Mlýny klapou …
… v místě Val di Morins neboli v Mlýnském údolí (Mühlental). Vesnici Campill, které místní ladinští obyvatelé říkají Lungiarü, tvoří několik typických ladinských sídel - „Viles“. Seres a Miscì jsou nejlepším ztělesněním tradičního ladinského stavebního slohu a stylu bydlení. A právě mezi těmito osadami leží malé údolí Mühlental. Osm zrestaurovaných mlýnů připomíná zdejší historii spojenou s drsným a skromným životem sedláků. Během dovolené v apartmánu v obci St. Martin in Thurn je možné spojit prohlídku těchto mlýnů s příjemnou procházkou podél potoka Seres-Bach. První z mlýnů nabízí také prohlídku interiéru, avšak komplikovanou souhru mlýnských kol, vodních rýn, kol a stavidel je možné dobře pozorovat zvenčí. Mlýny ostatně nejsou jen pěkně udržované muzejní kousky – sedláci je částečně i dnes využívají ke své práci.

Ciastel de Tor: historické zdi
Za starými zdmi hradu Ciastel de Tor (Thurn) ve vesnici St. Martin, která je centrem celé obce, se dnes nachází Museum Ladin. V roce 1230 postavilo služebnictvo brixenských biskupů třípatrovou obytnou věž. Nejstarší dokumenty pocházejí z roku 1290, věž nese pojmenování „Turris in Geder“. Až do 14. století byla centrem soudu Thurn an der Gader. V následujících stoletích se mnohé změnilo. Poté, co biskupové ztratili vládu nad soudem Thurn an der Gader, koupil hrad Thurn na začátku 19. století jeden sedlák. Jeho následovníci obývali hrad až do přeměny na muzeum. Velmi plastický obrázek o zdejší historii, kultuře, o pověstech i řemeslech v dolomitských údolích si návštěvníci mohou udělat díky vystaveným předmětům a dokumentům, ale také s využitím moderních médií. Stranou nezůstává ani ladinský jazyk. Tato 2.000 let stará rétorománská řeč má keltské a latinské kořeny. Dnešním uším zní jako směsice latiny, italštiny a němčiny. Ve středověku i novověku ovlivňovala poloha vesnic mezi italsky a německy hovořícími jazykovými oblastmi vývoj ladinštiny. Mezi údolími panovaly poměrně velké rozdíly. Část muzea se věnuje také chovu dobytka a vývoji turismu v ladinské oblasti.

Pobočka muzea v místě St. Kassian, v obci Badia, představuje jednoho z nejvýznamnějších bývalých obyvatel údolí Val Gardena: medvěda Ursus Ladinicus.

Proč strávit dovolenou v obci St. Martin in Thurn?
  • Aktivní dovolená v přírodním parku Puez-Geisler
  • Lyžování na Kronplatzu
  • Prohlídka hradu Thurn

Apartmány a pokoji

Nalezeno pro vás: 23 Statky