V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Ahrntal: kulturní a turistická dovolená

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Ahrntal
V zadní části údolí Tauferer Ahrntal prožijete překvapivou dovolenou na statku v obci Ahrntal s nečekaně zajímavým životem sedláků a v překrásné krajině.

Obec Ahrntal má okolo 6.000 obyvatel. Zahrnuje také vesnici Luttach, centrem obce je Steinhaus v nadmořské výšce více než 1.000 metrů, dále pod Arhntal patří také St. Jakob, St. Johann, St. Peter a Weißenbach. Selský život a řemesla tu platí za pečlivě uchovávané tradice. Sedláci byli až do 20. století zcela soběstační.

Návštěva muzeí během dovolené na statku v obci Ahrntal
Hned tři muzea sesbírala zajímavosti z obce Ahrntal. Muzeum betlémů Maranatha v obci Luttach vystavuje na ploše 1.300 metrů čtverečních lidové umění ve formě betlémů plných fantazie od tvůrců z celé Evropy. Vedle muzea se nachází dílna, která dává nahlédnout do tajů uměleckého řezbářství, které platí za jedno z nejtradičnějších řemesel údolí Tauferer Ahrntal. Také hornické muzeum v obci Steinhaus vypráví historii neúnavné a těžké práce a skromných životních podmínek. Nachází se v budově obilného skladu, ve kterém se přechovávaly všechny předměty důležité pro hornickou činnost – od nástrojů až po obilí sloužící ke stravování. Objekty dnes názorně představují historii a pracovní postupy horníků. Komu nestačí fotografie, ale dává přednost osobní návštěvě šachty, může se vydat do sousední obce Prettau, kde si lze projet a prohlédnout i zevnitř ukázkový důl. Díky velké vášni vzniklo patrně nejvýznamnější muzeum minerálů ve východních Alpách, stojí v obci Steinhaus. K vidění je tu 1.000 exponátů původem ze skal Zillertalských Alp a z pohoří Hohe Tauern. Nejkrásnější vystavený křemen pochází, jak jinak, z dolů v Prettau.

Kuchyně Teldra Köscht
Kuchyně údolí Ahrntal neboli lidově „Teldra Köscht“ je odrazem životních poměrů a tradic zdejších obcí. Tyto poněkud skrovné speciality jsou dnes zajímavým obohacením pustertalského jídelníčku. Až do 60. let minulého století byli sedláci a obyvatelé vesnic soběstační a stravovali se tím, co údolí dalo. Příkladem může být například šedý sýr Graukäse. Pro výrobu másla byla zapotřebí smetana. Získává se z mléka, z kterého zůstává odstředěné mléko. Z něj se vyráběl šedý sýr. Až do 19. století byl sýr neboli „Kasn“ dílem výlučně selek a salašnic, až později jej začali vyrábět muži. Šedý sýr vyniká nízkým obsahem tuku, a proto se na něj už před lety zaměřili fajnšmekři a vědci v oboru výživy. Šedý sýr z Ahrntalu se tak dočkal většího uznání a dostal se do receptů špičkových kuchařů. I dnes se však vyrábí tradičními postupy. Kdo šedý sýr neochutnal, jako by nikdy nebyl v údolí Ahrntal. Odjakživa se jí nakrájený na plátky, s octem a kroužky cibule. Pravým stlačeným knedlíkům, které dříve tvořily pravidelný oběd salašníků a lesních dělníků, dává sýr typickou intenzivní chuť.

Krásné výhledy: z apartmánu v obci Ahrntal
Cyklisté, lezci a turisté mohou od dovolené na statku v obci Ahrntal přímo v přírodním parku Rieserferner-Ahrn očekávat bohatý program. I na náročné horolezce tu čeká mnoho vrcholů na okolních horských masivech. Údolí obklopují desítky třítisícovek Zillertalských Alp a masiv Durreckgruppe, který patří do pohoří Hohe Tauern. Také lyžařská oblast Klausberg má co nabídnout nejen v zimě. V létě se vyplatí výlet k jezeru Klaussee. Horské jezero v nadmořské výšce 2.162 metrů nabízí neopakovatelné výhledy na ledovcové vrcholy Schwarzenstein nebo Löffler. Jezero se těší velké oblibě u rodin s dětmi i u zkušených horolezců. Výchozím místem je horská stanice Klausberg, na kterou se lze dostat pohodlně lanovkou. Větší sportovci mohou nahoru vyrazit rovnou z apartmánu v Ahrntalu a převýšení absolvují po vlastních. Túru je možné zakončit svezením na letní sáňkařské dráze Klausberg-Flitzer, která sjíždí dolů do údolí. V zimě nabízí Klausberg a také Speikboden v obci Sand in Taufers výborně připravené sjezdovky a staré horské chaty. Dovolená na statku v obci Ahrntal nebo v sousední obci Prettau je velmi oblíbená také mezi běžkaři.

Proč strávit dovolenou v obci Ahrntal?
  • Stará kuchyně Teldra Köscht
  • Selské tradice na vlastní kůži
  • Pěší túry, lezecké partie a cyklotúry v přírodním parku Rieserferner-Ahrn

Apartmány a pokoji

Nalezeno pro vás: 16 Statky