V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Franzensfeste: moderní pevnost

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v obci Franzensfeste
Během dovolené na statku v obci Franzensfeste se nevyhnete pohledu na kdysi největší pevnost v Evropě. Dnes se tu setkává současnost s historií.

Díky své strategické poloze platila obec Franzensfeste od nepaměti za významnou spojnici. Kolem ní vedla také silnice Bernsteinstraße. Po této obchodní cestě putovalo dříve zboží jako například žádaný jantar ze severu do Středomoří. Apartmány v obci Franzensfeste jsou dnes vhodným výchozím místem k výletům do údolí Wipptal, Eisacktal nebo Pustertal. Cyklisté se zase vydávají na trasu Brenner–Bolzano, která je dlouhá 96 kilometrů, a vede z Brenneru až do hlavního města Jihotyrolanů, jímž je Bolzano. Franzensfeste leží trochu stranou, přesto se k ní lze dostat velmi jednoduše. Malá obec spolu se svými samotami Mittewald, Grasstein a Oberau zaručuje návštěvníkům klid, ti se však nemusí obávat, že se ocitnou na „konci světa“.

Dovolená na statku v obci Franzensfeste: místo vhodné na párty, ale s historií
Velkým symbolem obce Franzensfeste je stejnojmenná pevnost. V jejím areálu velkém 65.000 metrů čtverečních se pravidelně setkává přítomnost s historií. Gigantický labyrint pevnosti Franzensfeste a její křivolaké místnosti, chodby a schodiště dnes patří mezi celkem deset jihotyrolských zemských muzeí. Od roku 2005 se celý areál využívá také k pořádání kulturních akcí. Během koncertů a Open-Air-festivalů tančí mladí návštěvníci v útrobách staré pevnosti, kterou nechali postavit Habsburkové. Císař František I. Rakouský, jehož jméno pevnost Franzensfeste nosí, spustil v roce 1833 stavbu obrovského díla, která trvala pět let. Mohutná stavba z kvádrů granitu byla v tehdejší době největší pevností v Evropě. Její odolnost však nikdy neprošla zkouškou: Pevnost Franzensfeste se nikdy nestala válečným místem, nýbrž sloužila především jako sklad zbraní a výbušnin. Proslavila se také ve 2. světové válce, kdy si na tomto místě Itálie uložila své zlaté rezervy. Velká část zlata je od té doby nezvěstná. Stálou výstavu a velkou část pevnosti si je možné během dovolené v obci Franzensfeste prohlédnout na vlastní pěst. Skrytá místa pevnosti Franzensfeste však návštěvníci spatří jen v rámci prohlídky.

Na pivo s bojovníkem za svobodu Andreasem Hoferem
Historické slávy se dočkalo také místo Sachsenklemme v blízkosti obce Franzensfeste. V této obzvlášť úzké části údolí se podařilo jihotyrolskému bojovníkovi za svobodu, kterým byl Andreas Hofer, nalákat do léčky francouzské jednotky a přinutit je ke kapitulaci. Od roku 2009, který připadal na výročí Andrease Hofera, tu funguje pivovar produkující pivo pojmenované Andreas-Hofer-Bier. Velká pevnost utváří celkový obraz obce. Během dovolené ve Franzensfeste však můžete objevovat i další zajímavá místa. Oblíbeným výletním cílem především pro rodiny je jezero Puntleider See. Cestou vedoucí mezi borovicemi, modříny a smrky se hosté i místní dostanou k dodnes fungující horské pastvině. Větší napětí slibuje návštěva lezeckého centra „Hohe Festung“. Na granitových skálách v blízkost pevnosti Franzensfeste si je možné vyzkoušet své lezecké dovednosti.

Proč strávit dovolenou ve Franzensfeste?
  • Rybaření v jezeře Franzensfester Stausee
  • Prohlídka elektrárny, která spojuje přírodu s technikou
  • Lyžování na Plose u Brixenu