V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v Lüsen: tam, kde se líbí dětem

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Lüsen
Dovolená na statku přímo v turistickém ráji. Lüsen v údolí Eisacktal nabízí ryzí přírodu pro celou rodinu po 365 dní v roce.

Uprostřed přírody a v závětří leží malá vesnice Lüsen, najdete ji na konci stejnojmenného bočního údolí nedaleko Brixenu. Šťavnaté horské louky a tmavě zelené lesy tvoří okolo tří čtvrtin území obce, a utvářejí tak ráz zdejší krajiny. Nezáleží, jestli se nacházíte přímo v centru vesnice Lüsen Dorf nebo v některé ze šesti okolních částí, které k ní patří – neustále budete mít na očích mohutný symbol Lüsenu, kterým je 2.875 metrů vysoká hora Peitlerkofel. Jedná se o nejsevernější výběžek Dolomit a také o horu s jedním z nejkrásnějších výhledů v celé provincii.

Dovolená v apartmánu v Lüsenu: mezi zemědělstvím na horských pastvinách a šetrným turismem
Horské pastviny hrají odjakživa důležitou roli pro jihotyrolské zemědělství. V létě se využívají jako pastviny pro dobytek a zároveň zajistí krmivo na zimu. Nejinak je tomu v Lüsenu. Údolní sedláci tu mají k dispozici druhou nejrozlehlejší horskou pastvinu v Jižním Tyrolsku – Lüsneralm v nadmořské výšce 2.300 metrů. V letních měsících tu obhospodařují více než 2.000 hektarů horských luk a pastvin. Bylinami nasáté kravské, ovčí a kozí mléko z horských pastvin se už po generace zpracovává na máslo, jogurt, tvaroh a sýry. Lidé v údolí žijí především z turismu. Lüsen se nekompromisně rozhodl pro jeho udržitelnou formu, která otvírá hostům domov místních obyvatel, což se týká stavebních zásahů i kulturní a sportovní nabídky. Kdo zvolí dovolenou na statku v obci Lüsen, bude marně hledat moderní lanovky, sjezdovky, puby a monstrózní hotelové stavby. Naproti tomu se může těšit na nedotknutou přírodu a stane se součástí skromného a s tradicemi propojeného životního stylu místních obyvatel.

Pěkně pěšky
Pobyt v apartmánu v Lüsenu je zároveň ve znamení pohybu i odpočinku. Vesnice v nadmořské výšce 950 metrů je v létě ideálním výchozím místem na pěší túry všeho druhu – od rodinných procházek po náhorní planině Lüsner Alm, přes lehké feráty a náročné horské túry v přírodním parku Puez-Geisler, až po nordic walkingové trasy. V zimě si klid Lüsenu a horské pastviny Lüsner Alm užijí především turisté na sněžnicích a běžkaři. Zalyžovat si je možné ve 13 kilometrů vzdálené lyžařské oblasti Plose, která nabízí mnoho sjezdovek a největší snowpark v Jižním Tyrolsku. Kdo rád objevuje okolí na horském kole, nalezne v okolí Lüsenu řadu zajímavých cílů, například sedlo Würzjoch a soutěsku Rienzschlucht. Ti nejodvážnější mohou kdykoliv využít nabídku výuky paraglidingu nebo se proletět v tandemu.

Příroda jako nejlepší hřiště
V roce 2015 byl Lüsen Spolkem pro dětská hřiště a odpočinek (Verein für Kinderspielplätze und Erholung) zvolen nejvhodnější obcí Jižního Tyrolska pro děti. Během dovolené na statku v Lüsenu se děti podle libosti vyřádí na mnoha přírodních hřištích. K dispozici mají herní a parkovou plochu s rozlohou 5.000 metrů čtverečních přímo ve vesnici či malé (ale milé) lesní hřiště, které splní každé dětské přání. Mládež se zabaví na volejbalovém hřišti, při beach volejbalu, na tenisových kurtech nebo ve skate parku. Staří i mladí návštěvníci si oblíbili přírodní koupaliště, které stejnou měrou osvěží rodiče i jejich děti. V zimě děti využijí malý vlek ve vesničce Rungg.

Kultura v Lüsenu a okolí
První zmínka o Lüsenu se datuje do roku 893, ze kdy pochází listina forestis ad Lusinam („les Lüsenu“). Tehdy se jednalo o lesní oblast v majetku biskupství Säben-Brixenhttps://de.wikipedia.org/wiki/L%C3%BCsen - cite_note-1. Blízkost Brixenu umožňuje prohlídku biskupského města s chrámem, křížovou cestou a hradem Hofburg. Za návštěvu stojí také kláštery Neustift a Säben. Pokud zůstanete v údolí, vyplatí se vyrazit na pohodovou procházku po okolních loukách a polích, odkud budete mít neustále výhled na pěkné staré statky a kaple. Ujít byste si neměli nechat návštěvu kostela svatého Jiřího a svatého Kiliána v centru vesnice Lüsen.

Proč strávit dovolenou v Lüsenu?
  • Po celý rok ideální výchozí místo na různé túry a za dalšími pohodovými sporty
  • Nejlepší vesnice pro děti roku 2015
  • Původní příroda a tradice