V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v Klausen: malebně krásná

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Klausen
Dovolená na statku v uměleckém městě. Klausen ve střední části údolí Eisacktal má jedno z nejkrásnějších starých městských center v Itálii.

Městečko Klausen leží asi deset kilometrů jižně od Brixenu a má okolo 5.200 obyvatel. Patří k němu také menší obce Verdings/Pardell a Latzfons, které se nacházejí západním směrem od Klausenu na terase středně vysokých hor s nádhernými výhledy, a také Gufidaun na protilehlé straně na začátku údolí Villnößtal. Typické pro okolí Klausenu jsou slunečné stráně s vinohrady, kaštanovými háji i modřínové lesy a horské louky ve vyšších polohách. Symbolem města je klášter Säben, který už po staletí trůní vysoko nad Klausenem na hoře Säbener Berg.

Dovolená na statku v Klausenu: město umělců
Jméno Klausen pochází z latinského claudere a znamená v překladu „zavírat“. Souvisí to s geografickou polohou městečka, které leží v úzkém místě údolí Eisacktal. Zcela uzavřený však Klausen není. Od dávných dob je toto místo na Brennerské silnici oblíbené u cestovatelů a umělců. Už v 15. století portrétoval malíř Albrecht Dürer ze strání hory Tschanberg město u řeky Eisack. Dnes se je možné z Klausenu dostat pěknou procházkou k místu „Dürerstein“ (Dürerův kámen). Na konci 19. století přijížděli do města učenci a prominentní umělci jako Franz Defregger, Alexander Koester nebo Albin Egger-Lienz, jejichž díla dnes vystavuje Městské muzeum v Klausenu. Současný spisovatel Andreas Maier ve svém stejnojmenném románu vyobrazil Klausen jako centrum neprůhledných intrik.

Procházka po středověku
Kdo chce ze svého apartmánu v Klausenu objevovat středověkou část města, ten by na svých procházkách neměl minout klikaté uličky starého centra Klausenu s jeho úzkými měšťanskými domy, fasádami s cimbuřím, širokými arkýři, umělecky provedenými štíty a kamennými vstupními oblouky. Ne náhodou byl Klausen nedávno přijat organizací „I Borghi più belli d´Italia“ mezi města s nejkrásnějšími starými centry v Itálii. Klausen má tak jako tak za sebou bohatou historii a chlubí se mnoha pamětihodnostmi. Během dovolené v Klausenu nesmíte zapomenout ani na prohlídku Loretánského pokladu královny Marie Anny z Falce v Městském muzeu a na návštěvu kapucínského, apoštolského nebo špitálního kostela. Z centra Klausenu se vystoupá po promenádě Säbener Promenade nebo po křížové cestě ke klášteru Säben. Hora Säbener Berg, na níž se klášter nachází, byla od 6. století do zhruba roku 960 sídlem biskupa. Klášter byl do dnešní podoby postaven v 17. století a není otevřený pro veřejnost. Prohlédnout si je možné Mariánskou kapli, kostel Panny Marie, klášterní kostel, Jubilejní studnu a kostel Svatého kříže.

Hlavní město Törggelen: Klausen
Kulaté, hnědé a chutné: ať už opečené nebo jako náplň do taštiček Krapfen, do srdíček či dokonce ve formě piva – když nastane čas Törggelen, téměř všechno se v kuchyních a ulicích Klausenu zaměří na jedlé kaštany, říká se jim tu „Keschtn“. Během tak zvaného pátého ročního období v údolí Eisacktal nemohou kaštany chybět na žádném jídelním lístku. V Klausenu se toto období slaví jedinečným způsobem. Tradiční uliční oslava „Gasseletörggelen“ promění centrum Klausenu na místo zážitků. Ochutnávat lze nejrůznějších pochutiny domácí kuchyně, která se zaměří na vše, co mohou kaštany a kaštanová sklizeň nabídnout. Vrcholem akce je korunování královny Törggelen za celé údolí Eisacktal. Vesnice Verdings láká na méně známou, ale o to zajímavější pochoutku. Vesnice s 500 obyvateli ležící nad Klausenem proslula svou hruškovou moučku vyráběnou ze sušeného ovoce. Tento hruškový prášek se dříve používal namísto cukru. Kromě ochutnávek regionálních pokrmů z hruškové moučky se vyplatí také okružní túra v sousedství obce Verdings, která je prášku věnována.

Aktivně v Klausenu
Během dovolené v Klausenu se nemusíte zříct příjemností městského života a zároveň nepřijdete o kontakt s přírodou. Klausen je po celý rok výhodným výchozím místem na výlety všeho druhu. Z hlavního náměstí Marktplatz se rychle dostanete přímo na cyklostezku a turistickou stezku podél řeky Eisack, která vede do nedalekého Brixenu nebo do hlavního města provincie Bolzana. Kdo dává přednost horskému kolu, nalezne v okolních horách náročné traily. Milovníci hor a ti, kteří rádi stoupají až k vrcholům, budou mít v Klausenu a okolních vesnicích ideální podmínky, aby si v klidu užívali své vášně. Chaty Klausner Hütte, Latzfonser Kreuz nebo vodopád Gufidauner patří k mnoha dalším zajímavým cílům. V zimě to není daleko do sportovních oblastí, jako jsou Seiser Alm nebo Val Gardena, kde je možné lyžovat, chodit na běžky nebo sáňkovat. Dovolenou na statku a apartmány je možné vyhledat v Klausenu stejně jako ve vesnicích Gufidaun, Latzfons a Verdings.

Proč strávit dovolenou v Klausenu?
  • Jedno z nejkrásnějších starých městských center v Itálii s řadou pamětihodností
  • Město i příroda v jednom
  • Hlavní město tradičních slavností Törggelen

Apartmány a pokoji

Nalezeno pro vás: 21 Statky