V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku ve Villanders: střed Jižního Tyrolska

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Villanders
Dovolená na statku na horské pastvině: Villanders, který leží v prostřední části údolí Eisacktal, má jednu z největších horských pastvin v Alpách.

Obec Villanders se nachází na slunečné východní stráni Sarntalských Alp nad městem Klausen v nadmořské výšce okolo 880 metrů. Do její oblasti patří také části St. Stefan, St. Moritz (Sauders) a St. Valentin. Až do výstavby silnice z Klausenu do Villanders v 60. letech minulého století se místní obyvatelstvo živilo především zemědělstvím. Dnes je jedním z důležitých zdrojů příjmů vesnice s jejími téměř 1.900 obyvateli také turismus. Nejvyšším bodem obce je hora Villanderer Berg v nadmořské výšce 2.509 metrů.

Dovolená na statku ve Villanders: z historie horské pastviny
Obec Villanders, její lidé a její historie jsou odnepaměti úzce spojeni s horskou pastvinou Villanderer Hochalm. Právě pastvina určuje nejen ráz okolní krajiny, ale také ovlivňovala vývoj zdejšího osídlení. Je dokázáno, že tu už před více než 3.000 lety probíhala intenzivní důlní činnost. Odkazem je nedávno odhalené obětiště s ohništěm z doby bronzové. Skromné pastviny a šťavnaté louky vysoko v horách, které v minulosti tvořily hospodářský základ pro život sedláků, se staly také součástí kuriózní epizody tyrolské historie. Spor mezi obcemi Villanders a Ritten, ve kterém šlo o práva na horské pastviny, trval více než 500 let a byl vyřešen až v roce 1822. Horská pastvina Villanderer Hochalm, která se rozprostírá na ploše přesahující 20 kilometrů čtverečních v místě na přechodu mezi údolími Eisacktal a Sarntal, dnes získává na významu díky rostoucímu zájmu turistů.

Co stojí za vidění
Není důležité, zda se vydáte na procházku po vesnici nebo na náročnou túru na horskou pastvinu – během dovolené na statku ve Villanders budete neustále narážet na působivé svědky minulosti. O více než 6.000 let dlouhé historii osídlení ve Villanders informuje Archeopark v místě Plunacker v centru obce nebo menhir na kultovním místě Moar in Ums ve vesnici St. Valentin. Přímo do hloubek zavedou návštěvníky štoly v Zážitkovém parku Villanders. První zmínka o dolech u hory Pfunderer Berg pochází z darovací listiny z poloviny 12. století. Doly zůstaly v provozu s několika pauzami až do 2. světové války. Ve středověku patřil Villanders k nejdůležitějším důlním oblastem Tyrolska. Zdejší důl prošel důkladnou renovací a dočkal se otevření pro veřejnost. Dostat se k němu je možné pěší túrou z Villanders nebo lze vyrazit na různé okružní túry. Za návštěvu stojí blízký kostel svaté Anny, který po více než 150 let fungoval jako církevní centrum horníků. Blízko hory Seeberg na horské pastvině Villanderer si návštěvníci i dnes prohlédnou několik důlních jam, které mají podobu vyzděných vchodů do štol.

Kuriozity ve Villanders
Kdo stráví dovolenou ve Villanders, může po návratu domů vyprávět nejen o neuvěřitelných panoramatických výhledech na hory Jižního Tyrolska, ale také zmíní řadu kuriozit. Tak například nezapomene na kostelík Totenkirchl stojící v nadmořské výšce 2.186 metrů, který ve svém interiéru skrývá sochu Ježíše Krista se svou skupinou v nadživotní velikosti. Vědci vybádali, že se kaple podle stupňů zeměpisné délky a šířky nachází přímo uprostřed Jižního Tyrolska. Daleko za hranicemi Villanders jsou známé kované náhrobní kříže ze zdejšího hřbitova. Nestojí jako obvykle na straně hlavy pochovaného, ale u jeho nohou. Neobvyklý nález si připsali i biologové na náhorních rašeliništích Villanderer Hochmoore. Objevili řasu druhu Saurastrum dentatum, jež byla do té doby známá jen ze Sumatry.

Nekonečná rozmanitost
Na dovolené v apartmánu ve Villanders může každý podnikat to, co od dovolené v Alpách očekává. Kdo chce jednoduše jen vypnout a odpočívat, nalezne tu klid, když se rozhlédne do všech stran z hory Villanderer Berg nebo při ochutnávkách domácích lahůdek v šencích, ve světnicích, kde se konají slavnosti Törggelen, nebo na horských chatách, které myslí na celou rodinu. Nenáročné jsou pěší túry k biotopům na náhorní planině horské pastviny Villanderer Alm nebo lze vyrazit podél vody po stezce vedoucí kolem vodních kanálů, které patřily k dřívějším dolům. Kulturní nášup si dopřejete v Dürerově městečku Klausenu a nové věci poznáte při návštěvě ukázkového pivovaru Latschenschaubrennerei. Také zima tu má své kouzlo: k dispozici jsou běžkařské tratě, přírodní sáňkařské dráhy a zimní turistické stezky.

Proč strávit dovolenou ve Villanders?
  • Jedna z největších horských pastvin Jižního Tyrolska
  • Doly ve Villanders u hory Pfunderer Berg
  • Klidná letní i zimní dovolená

Apartmány a pokoji

Nalezeno pro vás: 17 Statky