V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Waidbruck: Kultura a příroda na dosah

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v obci Waidbruck
Během dovolené na statku ve Waidbrucku určitě nevynechejte návštěvu hradu Trostburg. O jeho nejznámějším obyvateli, kterým byl Oswald von Wolkenstein, může vyprávět paní Trostburg-Tresl. Na hradě prožila svůj celý život.

U brány do údolí Val Gardena leží Waidbruck, se svými 200 obyvateli nejmenší obec Jižního Tyrolska. To jí však neubírá na významu. Už v době římské tu vzniklo první sídliště, tehdy pojmenované Sublavio. Ve středověku platil Waidbruck za místo odpočinku pro pocestné a poutníky. Dnes už vesnice není místem ke krátkému zastavení, ale spíše výchozím bodem k výletům po prázdninovém regionu Eisacktal-Wipptal.

Dovolená na statku v obci Waidbruck: zajímavý hrad Trostburg
Z apartmánu ve Waidbrucku nepřehlédnete impozantní opevnění hradu Trostburg. O jeho výjimečném postavení mezi ostatními hrady Jižního Tyrolska se přesvědčíte při prohlídce vnitřních prostor. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1173. Trostburg tehdy sloužil jako sídlo boční linii rodu pánů von Villanders. K jeho nejznámějším obyvatelům však patří hraběcí rodina Wolkenstein-Trostburg. Jednalo se o jednu z nejvýznamnějších šlechtických rodin v celém Tyrolsku. Trostburg využívali jako své sídlo asi 600 let. Své dětství prožil na hradě také známý lyrický básník Oswald von Wolkenstein.

Historie rodiny Trostburg-Tresl
V roce 1981 přešel hrad Trostburg do vlastnictví Jihotyrolského hradního institutu a byl zachráněn před zřícením. Dnes je přístupný pro veřejnost. Nejkrásnější místa Trostburgu, kterými jsou nádherný rytířský sál s kazetovým stropem zdobeným erby z doby renesance a gotická světnice se třemi oblouky, si je možné během dovolené v obci Waidbruck prohlédnout v rámci návštěvnického okruhu. Zájemci se k hradu nejlépe dostanou po prudkém středověkém rytířském chodníku, který vede od farního kostela ve Waidbrucku. Po 20minutovém výstupu se lze zúčastnit prohlídky, kterou vede paní Theres Gröber. Přezdívá se jí „Trostburg-Tresl“, protože je s hradem Trostburg úzce propojená. Je dobrou duší hradu a strávila zde celý svůj život. Kromě provádění hradem se paní Trostburg-Tresl stará také o jeho správu a okolní zahradu. Díky jejím autentickým zážitkům je návštěva hradu opravdu jedinečným zážitkem. Vedle Hradního institutu sídlí na Trostburgu také Jihotyrolské hradní muzeum a k vidění je také stálá výstava „Hrady – stavby a dějiny“ s mnoha modely hradů. Trostburg nabízí ještě jednu velkou zajímavost: Největší vinařský lis v Jižním Tyrolsku, kterému se přezdívá „Torggl“.

V klidu a aktivně
Dříve na mnoha hradech v Jižním Tyrolsku nalézala knížata ochranu a odpočinek při cestě za císařskou korunovací do Říma. I dnes oceňují hosté během dovolené v obci Waidbruck klid a dopravně výhodnou polohu této nejmenší obce Jižního Tyrolska. Apartmán v obci Waidbruck je v létě ideálním výchozím místem na dlouhé túry po horských pastvinách nebo na náročné túry po údolí Val Gardena, v zimě se odtud rychle dostanete do rodinného lyžařského střediska Seiser Alm. Blízká města Bolzano, Klausen a Brixen lze navštívit za několik minut vlakem. Kdo raději šlape na kole, vydá se po stezce Eisacktaler Radweg do severně položeného Klausenu nebo směrem na jih do hlavního města provincie Bolzana.

Proč strávit dovolenou v obci Waidbruck?
  • Poloha uprostřed prázdninového regionu Eisacktal-Wipptal
  • Hrady Jižního Tyrolska
  • Sportovní aktivity na cyklotrase Eisacktaler Radweg