V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku u Brenner: pohnutá historie

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Brenner
Během dovolené na statku v oblasti Brenneru si hosté uvědomí zdejší historii. Ke kraji vždy patřili chutné produkty, prominentní hosté a zdatní horníci.

S pouhými 1.370 metry nadmořské výšky platí Brenner za jeden z nižších průsmyků hlavního alpského hřebenu. Začíná tady údolí Eisacktal a střetává se tu rakouské Tyrolsko s italským Jižním Tyrolskem. Obě půlky Tyrolska spojuje stará silnice vedoucí průsmykem, dálnice a železniční trať. Na italské straně patří oblast s průsmykem k obci Brenner. Zahrnuje vesnice Brenner, Gossensaß a Pflersch. Už od dávné minulosti patří Brennerský průsmyk k nejoblíbenějším místům pro přechod Alp, jeho historický význam je proto značný.

Dovolená na statku u Brenneru: červený koberec pro císařskou korunovaci
Přes Brenner dříve vedla jantarová stezka, po které se přepravoval žlutý zdobný kámen od Baltského moře k Jadranskému pobřeží, u Středozemního moře pak nacházel své kupce. Horským sedlem procházelo nejen zboží, ale také ji například využívali císaři římsko-německé říše při cestě za svou korunovací do Říma. Nejednalo se o jediné prominenty, kteří se během dlouhé historie zastavili na Brenneru.

Na dovolené v apartmánu u Brenneru si je možné všimnout paralel k významným osobnostem, jako byli Henrik Ibsen nebo Richard Strauss. Také se zde kdysi zastavili. Od vody z léčivého pramenu v brennerských lázních si slibovali uzdravení revmatických problémů nebo černého kašle. Termální prameny nabízejí pitné a inhalační kúry i dnes. V 19. století prožívaly lázně svůj největší rozkvět, na nádraží Brennerbad zastavovaly dokonce i rychlíky. Když v roce 1902 postavili grandhotel, noblesních turistů ještě přibylo. Jen o dvacet let později však hotel padl za oběť požáru.

Gossensaß: Ibsenovy lázně, sídlo horníků
Druhá obec patřící do této oblasti je spojena se jménem velkého norského spisovatele Henrika Ibsena. Jedná se o Gossensaß, hlavní místo obcí z oblasti Brenner. Ve 20. století platil Gossensaß - hned po Meranu – za nejdůležitější vzdušné lázně v Tyrolsku a Ibsen byl zdejším nejznámějším lázeňským hostem. Během dovolené na statku na Brenneru vám nemůže ujít přítomnost dřívějších prominentních hostů. Ibsen-Museum představuje obrazy, fotografie, dopisy a pohlednice slavného spisovatele.

Jméno Gossensaß odkazuje také na další funkci této obce: „Gotzen“ znamená „Knappen“ (horníci), „Saß“ je výrazem pro sídlo. Na slavné doby plné lesku, kdy se v sousedním údolí Pflerschtal těžilo stříbro a olovo, vzpomínají dodnes hornické domy nebo kaple svaté Barbory, ochránkyně horníků. V obci Gossensaß se potkávali horníci z celé Evropy. Jednalo se o období největšího rozkvětu obce. Sahá od středověku až do roku 1818, kdy důlní činnost skončila.

Kde vládne bůh počasí ...
Během dovolené na statku u Brenneru se hosté octnou velmi blízko hor. Vrcholy Tribulaun, Weißwandspitze nebo ledovec Feuersteingletscher jsou oblíbenými cíli aktivních dovolenkářů, lezci se mohou odvážit na ferátu Lampskopf-Klettersteig. A ještě jedna zajímavost: Brenner platí za rozhraní počasí. Když prší na severu, je téměř jisté, že na jižní alpské straně svítí slunce.

Proč strávit dovolenou na Brenneru?
  • Tradiční trh Brennermarkt vždy 5. a 20. v měsíci
  • Cyklotrasa Eisacktal-Radroute: 100 kilometrů z Brenneru až do Bolzana
  • Sjezdovky a vozítka mountaincarts v lyžařském středisku Ladurns