V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Ratschings: příroda jako poklad

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Ratschings
Během dovolené na statku v obci Ratschings budete na každém kroku pozorovat zdejší důlní minulost. Obec je bohatá na kulturní poklady a na historii.

Obec Ratschings zahrnuje tří údolí a svou rozlohou patří k největším v provincii. Jejími údolími jsou Jaufental, Ratschingstal a Ridnauntal. Tradice a historie důlní činnost je tu patrná skoro na každém rohu.

Na dovolené na statku v obci Ratschings budete horníkům na stopě
U hory Schneeberg v údolí Ridnaun leží nejvýše položený důl v Evropě, má navíc zajímavou historii. Usadili se zde také Fuggerové, aby mohli kutat stříbro a olovo. Svého rozkvětu dosáhl zdejší důl okolo roku 1500. Téměř 800 let dlouhá historie je však patrná i dnes. Důl prošel přestavbou a čeká na své návštěvníky. Horníci však zanechali stopy také na jiných místech. Hornická kaple svaté Magdalény s hodnotným křídlovým oltářem byla postavena v roce 1480 místními horníky. Na konci údolí Ridnaun si návštěvníci mohou prohlédnout bývalé zařízení pro úpravu vytěžené rudy.

V apartmánu v obci Ratschings se aktivně setkáte s přírodou i historií
Nejen hluboko do historie obce, ale také do přírody vás zavede dovolená na statku v Ratschings. Zdejší rokle Gilfenklamm je jedinou soutěskou na světě hluboce zařezanou do čistě bílého mramoru. Voda si tu prokousávala cestičku skrz mramor po několik milionů let. Dnes ji protínají chodníčky a schody. Dunící vodní masa protéká také roklí Burkhardklamm v údolí Ridnaun. Turisté se k ní dostanou po panoramatické stezce, na které je čekají nádherné výhledy na hory Stubaiských Alp. Voda a příroda jsou také důležitým tématem na zámku Wolfsthurn, na kterém sídlí Jihotyrolské zemské muzeum lovu a rybolovu. Barokní stavba je jedním z nejkrásnějších zámků celého Tyrolska. Návštěvníci si tu kromě sbírek lovecké a rybářské historie prohlédnou také nádherné komnaty s původním vybavením.

Dodržování selských kořenů
Spěch je v obci Ratschings neznámým pojmem. Důležitou roli tu stále ještě hraje horské zemědělství. Mnoho horských luk je dodnes částečně sečeno také i ručně. V úzkém údolí Ratschingstal žije mnoho chovatelů drobné zvěře. Důležitými užitkovými zvířaty tu jsou kozy nebo tyrolské horské ovce. Jehněčí maso nebo ovčí mléko jsou v těchto končinách součásti jídelníčku a ovčí vlna platí za hodnotnou přírodní tkaninu. Svádění krav do údolí, církevní svátky nebo kulinářské speciality, jako jsou šedé sýry Graukas – během dovolené v Ratschings návštěvníci na každém kroku narazí na tradice a zvyky zdejšího kraje.

Místo s bohatou historií
Ratschings je místem bohatým na zvyky a pověsti. Jednou z nejznámějších bájných postav původem z Tyrolska je pištec Huisele, lidový šprýmař z Alp. Narodil se v obci Ratschings. Se svým oslíkem putoval přes údolí a hory, podle pověsti se spolčil i s ďáblem. Vypráví o tom deset informačních tabulí podél stezky Pfeifer-Huisele-Weg, která vede až k rodnému domku této pověstmi opředené postavy. Další tématickou stezkou je například turistická trasa „BergerlebnisWelt“ v oblasti horských pastvin Ratschings-Jaufen. Tyto trasy vedou přírodou a vyprávějí jedním dechem o své historii, o zdejších obyvatelích a jejich zvycích.

Proč strávit dovolenou v Ratschings?
  • Dlouho zapomenuté zemědělské tradice
  • Horský hudební festival na pastvinách Ratschingser Almen
  • Tyrolská důlní historie na dosah