V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Vöran: blízko přírody a s mystikou

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Vöran
Dovolená na statku ve Vöranu je ve znamení rodinných túr, působivé přírody a ekologicky smýšlejících statků plných selské kultury.

Vöran patří k nejslunnějším vesnicím Jižního Tyrolska. Leží uprostřed přírody jihozápadním směrem, na náhorní planině Tschögglberg nedaleko obcí Hafling a Mölten. Slunce ve Vöranu vychází brzy a večer ještě velmi dlouho svítí. Turisté naleznou na dovolené v obci Vöran a na Saltenu rozmanitou nabídku pěších turistických tras všech obtížností. Obzvlášť oblíbené jsou vyjížďky na mírných koních plemena hafling po okolní přírodě, mají ji v nabídce mnohé zdejší statky. Jsou tu i takové, které se na jízdu na koni vyloženě zaměřují. Turistický ráj Meran 2000 je odtud jen 15 minut autem. Dovolenou na statku je ve Vöranu možné trávit v částech Aschl, Hinterkofl, Unterdorf a Leadner Alm.

Ekologická, přírodně zaměřená dovolená na statku v obci Vöran
Ve Vöranu se sedláci živí převážně chovem dobytka. Poslední léta tu byla ve znamení rozkvětu zemědělství a práci zdejším více než 70 sedlákům ulehčilo nasazení nových strojů. Kdo tu tráví dovolenou, pozná i tak ryze přírodní a ekologicky zaměřenou vesnici. Vöran patřil k pracovní skupině alpských regionů, které se zavázaly chránit krajinu. Z té doby pochází biosolární výtopna a fotovoltaická zařízení, které zásobují elektřinou celou horskou pastvinu Vöraner Alm. Na svazích horského hřbetu Tschögglberges stojí dodnes několik statků postavených v historickém slohu z doby starých Bavorů. Jejich stěny jsou dřevěné a proutěné, střechy pokrývá sláma. Výroba doškové střechy patří k tradičním, velmi starým řemeslům vyžadujícím velkou šikovnost. Části střechy je nutné pravidelně obnovovat. Z apartmánu ve Vöranu se lze příjemnou procházkou dostat k řadě atrakcí Vöranu a jeho okolí, například ke kapli svaté Anny stojící v části obce Aschl. Za vidění stojí také farní kostel ze 14. století přímo ve vesnici.

Záhadné „Stoanernen Mandln“
Jsou věci, které neumí vysvětlit ani vědci, a jedno takové místo musíte bezpodmínečně navštívit během dovolené v obci Vöran: jedná se o mystické „Stoanernen Mandln“. V nadmořské výšce 2.000 metrů se tyčí na planině Tschögglberg více než 100 figur z na sebe vyskládaných kamenů, některé jsou vysoké jako člověk a nechybí jim prehistorické rytiny. Jejich původ je dodnes nejasný. Existuje domněnka, že je z dlouhé chvíle či kvůli orientaci vyskládali pastevci nebo cestovatelé. Dnes platí za oblíbený turistický cíl Sarntalských Alp - nejen kvůli báječným výhledům, ale také díky starým historkám, které se po staletí o tomto místě vyprávěly. Věřilo se, že se tu utkávaly čarodějnice v boji o ďáblovu milost. Pořádaly na tomto místě divoké oslavy a do údolí posílaly těžké bouře. Magické místo vyzařuje zvláštní sílu, a ačkoliv je možné na podobné kamenné postavy narazit i na jiných místech Jižního Tyrolska, navštívit toto místo se vyplatí. Od soch „Stoanernen Mandln“ je možné pokračovat v túře až do údolí Sarntal. I v sedle koně.

Působivé přírodní kino
Na dovolené na statku v obci Vöran zažijete kulturu zdejších sedláků, na většině statků si můžete natrhat čerstvou zeleninu a naleznete tu příjemný klid. Ve vesnici a v jejím okolí je k dispozici mnoho zajímavých výletních cílů, například lze vyrazit ke třem porfýrovým vrcholům Rotstein-, Beimstein- a Untersteinkogel. Tyto načervenalé skalní formace vytvořila ztuhlá láva, kterou před miliony let vychrlil vulkán. Túra k vrcholu Rotsteinkogel se vyplatí také kvůli jedné výjimečnosti: stojí zde „Knottnkino“, skalní kino, jehož režisérem je sama příroda. Kdo se tu posadí do některého ze 40 křesel ze železa a kaštanového dřeva, bude mít výhled na celá údolí Etschtal, Ultental, Passeiertal, na Meranskou pánev a na horské špice masivu Texelgruppe i na Dolomity. Turisté mohou v klidu nechat své auto zaparkované u svého apartmánu v obci Vöran, do vesnice a do okolních obcí Hafling, Mölten a Jenesien se lze snadno dostat veřejnou dopravou a turistickými autobusy. Do Vöranu je to z obce Burgstall lanovkou přesně osm minut.

Proč strávit dovolenou v obci Vöran?
  • Venkovní kino s dechberoucím výhledem
  • Túry pro celou rodinu
  • Ideální na odpočinkovou dovolenou v souladu s přírodou

Apartmány a pokoji

Nalezeno pro vás: 16 Statky