V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v údolí Passeiertal: nekonečná příroda

Dovolená na statku v Passeiertal
Dovolená na statku v údolí Passeiertal bude ve znamení pěší turistiky a akčních sportů. Odehraje se daleko od davů a poznáte zde řadu selských tradic.

Údolí Passeiertal je jedním z nejpůvodnějších a nejrozmanitějších údolí Jižního Tyrolska. Domov slavného tyrolského bojovníka za svobodu Andreas Hofera se rozprostírá mezi Ötztalskými a Sarntalskými Alpami, od Merana 50 kilometrů směrem na sever. V přední části údolí převažuje středozemní klima, daří se tu vinné révě a ovocným stromům. V zadní části údolí mají teploty i počasí alpský charakter a sedláci se zde živí chovem dobytka. V celém údolí je okolo 50 horských pastvin či salaší obklopených rozlehlými loukami, které jsou poseté alpskými růžemi. Milovníci hor si mohou vybírat mezi lehkými, pohodovými a vysokohorskými túrami nebo se vydají k horolezeckým úsekům. Venkovská oblast nabízí celou řadu možností, jak trávit dovolenou na statku: apartmány jsou k dispozici v obci Kuens, která je nejmenší v Jižním Tyrolsku, nebo v obcích Moos, Riffian, St. Leonhard a v největší obci St. Martin.

Dovolená na statku v údolí Passeiertal: kroje i práskání bičem
Na strmých kopcích údolí Passeiertals stále ještě na statcích žije a pracuje mnoho sedláků. Dříve používali k dopravě sena kladky, které poháněla voda. Dnes to mají lidé žijící nahoře o něco snazší: Téměř všude jsou cesty, po kterých projede traktor. Kosí se tu stále ještě často ručně a někteří sedláci musí k dopravě používat jednoduché lanovky, aby svezli mléko dolů do údolí. Běžný den horského sedláka s jeho jednotlivými pracovními úkony spatří návštěvníci na živo během dovolené na statku v údolí Passeiertal. Často potkají také huňaté horské kozy, které po dlouhá staletí patří k jihotyrolským Dolomitům. Dnes je stále častěji nahrazují krátkosrsté druhy těchto zvířat. Že jsou lidé z údolí Passeirertal stále úzce spojeni s tradicemi a svou vlastí, dokazují mnohé zdejší zvyky. Během vesnických a církevních slavností měří své síly mladí muži při zápase „Ranggeln“, který patří k tradičním alpským bojovým sportům. Populární je dodnes také „Goaßlschnölln“ neboli práskání bičem. Dříve sloužilo k předávání zpráv mezi salašemi. Dnes přichází ke slovu jen při mimořádných událostech, jakými jsou svatby nebo při podzimním svádění krav do údolí, kdy zvířata dostávají nádherné ozdoby a těžké zvonce okolo krku. U příležitosti církevních svátků nebo během jiných akcí nosí zdejší obyvatelé tradiční kroje, především to platí pro muzikanty, členy různých spolků či horníky. Kdo se rozhodne pro dovolenou v apartmánu v údolí Passeiertal, může pravidelně a v doprovodu selky obcházet jednotlivé statky, prohlédnout si řadu pamětihodností, jako například muzeum traktorů v obci Kuens, muzeum údolí Passeiertal v obci St. Leonhard nebo muzeum místních tradic v St. Martinu, případně lze navštívit historické šlechtické statky.

Statky jako malé hrady
Většina zdejších statků patří ke skromnějším stavbám ze dřeva. Mezi nimi však lze narazit na budovy podobné malým hradům, které jsou obrostlé břečťanem, na zdi mají sluneční hodiny nebo fresky. Tyto statky jsou jedinečné v celém Jižním Tyrolsku. Sloužily jako sídlo sedláků, kteří ve středověku získali za své služby ve zbrani zvláštní privilegia. Ve 14. století bylo jedenáct zdejších sedláků doživotně zbaveno daňové povinnosti. Za to se museli zavázat sloužit zemským knížatům a pomáhat jim v boji. Byli povýšení na úroveň nižší šlechty. Tyto historické statky spojuje pěkná okružní stezka.

Aktivně prožitý volný čas - od pěších túr až po rafting
I když jsou apartmány v údolí Passeiertal oblíbené především u těch, kteří mají rádi klid, najde se tu také řada možností k lehkému nebo náročnějšímu sportování – každý si vybere podle chuti. Ve všech obcích jsou k dispozici rozmanité turistické stezky pro celou rodinu. Zkušení horalé si mohou troufnout vyrazit k vrcholům Sarntaleských a Ötztalských Alp a do přírodního parku Texelgruppe, který je se svou rozlohou 33.000 hektarů největší v celém Jižním Tyrolsku. Vystoupí až k nedotknuté přírodě jezerní náhorní planiny Spronser Seenplatte anebo pokoří třítisícovky jako například Matatzspitze či Hohe Weiße. Kdo má rád akčnější záležitosti, může vyzkoušet paragliding, sveze se na kajaku nebo se pustí do canyoningu ve fascinujících soutěskách řeky Passer. Při raftingu se spolu se zkušeným průvodcem pustíte do peřejí a vodopádů. Milovníci golfu tu mají k dispozici 18jamkové hřiště s panoramatickými výhledy. V zimě je krajina zadní části údolí Passeiertal bohatě zasněžená. Z místa vašeho ubytování můžete vyrážet na túry se sněžnicemi a na skitouring po celém údolí Passeiertal nebo strávíte den na lyžích v rodinném středisku bez automobilové dopravy, kterým je Pfelders. Nachází se tu také jedna z největších ledolezeckých základen v Evropě. Běžkaři ocení nenáročné stopy v obci St. Leonhard.

Proč strávit dovolenou v údolí Passeiertal?
  • Nespočetné sportovní příležitosti (rafting, golf, turistika…)
  • Ideální pro letní a zimní dovolenou
  • Kultura, pamětihodnosti a selské tradice

Prázdninové cíle

Dovolená na statku v Kuens

Dovolená na statku v Kuens

Dovolená na statku v obci Kuens nabízí klid uprostřed přírody a odpočinek při sportu a kultuře.
Detail
Dovolená na statku v Moos in Passeier

Dovolená na statku v Moos in Passeier

Na dovolené na statku v Moos in Passeier objevíte opravdový klenot jihotyrolských tradic a kultury. Čeká vás klidná dovolená, daleko od veškerého stresu.
Detail
Dovolená na statku v Riffian

Dovolená na statku v Riffian

Vaší dovolené na statku má Riffian opravdu co nabídnout. Na túrách si prohlédnete nejen ovocné sady a staré statky.
Detail
Dovolená na statku v St. Leonhard in Passeier

Dovolená na statku v St. Leonhard in Passeier

Během dovolené na statku v obci St. Leonhard in Passeier si užijete rozmanité pěší túry, ale také si prohlédnete rodný dům bojovníka za svobodu Andrease Hofera.
Detail
Dovolená na statku v St. Martin in Passeier

Dovolená na statku v St. Martin in Passeier

Dovolená na statku v St. Martin in Passeier je ideální pro ty, kteří touží po klidu, pro vášnivé turisty a pro všechny, pro které je důležitá kultura.
Detail