V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Moos in Passeier: perla Alp

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Moos in Passeier
Na dovolené na statku v Moos in Passeier objevíte opravdový klenot jihotyrolských tradic a kultury. Čeká vás klidná dovolená, daleko od veškerého stresu.

Moos in Passeier leží v nadmořské výšce 1.007 metrů, úplně na konci údolí Passeiertales a v sousedství pravé alpské přírody. Na severu obec hraničí s Rakouskem a je z tohoto směru v létě přístupná sedlem Timmelsjoch. Hlavní část obce Moos se nachází v údolí, uprostřed luk, kde ji obklopují skalní masivy Stubaiských a Ötztalských Alp. K největší jihotyrolské obci patří vesnice Moos, Pfelders, Platt, Stuls, Rabenstein, Ulfas, Hütt a Pill. Pro Moos jsou symbolické především zdejší živé tradice: Ke slavnostním příležitostem a při koncertech nosí muzikanti, příslušníci spolků a dalších organizací originální kroje.

Na dovolené na statku v obci Moos in Passeier na vás čeká pravá idyla
Dovolená ve znamení klidu čeká na návštěvníky v obcích Moos, Platt, Pfelders a Stuls. Obec Stuls je známá díky své slunečné poloze. Sedláci se věnují tradičnímu chovu dobytka – mléko zpracovávají místní salaše, nebo sami sedláci, kteří z něj vyrábějí lahodné sýry. Ke dvěma statkům v Moos in Passeier se je možné dostat stále jen nákladní lanovkou ze silnice Timmelsjochstraße. Moos se připojil ke značce „Perla Alp“, která zavazuje k provozování lehkého a udržitelného turismu. Návštěvníci mohou své auto nechat v klidu zaparkované. Komu připadá idylický horský klid trochu monotónní nebo dokonce nudný, může během dovolené v apartmánu v Moos in Passeier zažít i něco nového. Při každé vesnické slavnosti se provozuje zvláštní zápasnický sport. Říká se mu „Ranggeln“ a jedná se o velmi tradiční záležitost, při níž měří své síly mladí muži. „Ranggeln“ údajně odkazuje k prastarému rituálu, kdy se mladíci ucházeli o nevěstu. Další velkou událostí v životě vesnice je podzimní svádění krav do údolí, při němž se slavnostně nazdobené krávy vracejí z horských pastvin. U té příležitosti se podávají spousty tradičních specialit, které podle starých receptů připravily zdejší selky, zhlédnete také tradiční rituální práskání bičem a o dobrou náladu se stará hudební kapela.

Mezi turistickým rájem a zimními zážitky
V turistickém ráji Moos můžete vybírat z mnoha turistických stezek vedoucích k horským pastvinám a chatám, ale také z náročnějších horských túr. Pěkná je pěší túra v přírodním parku Texelgruppe po stezce Meraner Höhenweg dále přes Ulfas či túra k vodopádům Stieber nebo k ještě impozantnějším vodopádům Stuller Wasserfälle. Rodiny s dětmi udělají nejlépe, když se vydají k salaším a horským pastvinám porostlým alpskými růžemi. V části Platt narazíte na až tři metry široké ledovcové mlýny, které před tisícovkami let vytvořila ledovcová voda. Ohromnou sílu vody si uvědomíte také na stezce z Moosu do obce St. Leonhard, která vede soutěskou. Vznikla dlouhodobým působením řeky Pazder na zdejší skály. Kdo si troufá na náročnější túru, může se pustit po evropské dálkové trase E5 nebo do sedla Timmelsjoch. Příznivci horských kol určitě nevynechají nejvýše položený trail vedoucí přes Eisjöchl v údolí Pfelderer Tal. Dovolená v apartmánu v Moos in Passeier se vyplatí i v zimě. Sedláci rádi představí návštěvníkům své zimní činnosti, celá oblast láká na bohatě zasněženou krajinu, běžkařské trasy a na lyžařskou oblast vhodnou pro rodiny. Najdete ji v Pfelders. V obci Rabenstein se nachází jedna z největších ledolezeckých základen v Evropě.

Pašerácká stezka a napínavé Mooseum
Pašerácké stezky dříve vedly z údolí Passeiertal přes hranici do Rakouska. Do Ötztalského údolí se tehdy pašovalo zboží jako pohanka, už tehdy známý špek a různé kožešiny, na cestu zpátky si pašeráci do batohů nabalili cukr nebo tabák. Nejčastěji využívali cestu přes sedlo Rotmoosjoch a z Rabensteinu přes Apere Ferwalljoch a Königsjoch do údolí Ötztal. Dnes se tu pořádají i komentované túry po těchto historických stezkách. Milovníci kultury si mohou během své dovolené na statku v obci Moos in Passeier prohlédnout gotický kostel z 15. století a muzeum nazvané Mooseum sídlící v bunkru z roku 1940. Dozvíte se tu zajímavost o celé oblasti i i místní historii. V okolní oboře žijí kozorozi.

Proč strávit dovolenou v obci Moos in Passeier?
  • Vysokoalpinská příroda, klidné vesnice
  • Mnoho rozmanitých túr
  • V zimě ideální pro běžkaře a lyžaře