V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Riffian: na začátku údolí Passeiertal

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Riffian
Vaší dovolené na statku má Riffian opravdu co nabídnout. Na túrách si prohlédnete nejen ovocné sady a staré statky.

Na prosluněné náhorní terase, 504 metrů nad hladinou moře, leží obec Riffian. Obraz obce utvářejí ovocné sady a vinohrady, ale také mohutné kaštany. Riffian a jeho horské samoty Gfeis, Magdfeld a Vernuer si dodnes navzdory moderním trendům uchovaly svůj tradiční původní charakter. Dovolenou na statku tu lze strávit nejen v Riffianu, ale také ve Vernuer. Malá osada v nadmořské výšce 1.090 metrů leží na slunečné stráni masivu Texelgruppe a má 30 obyvatel. Určitě zde naleznete ničím nerušený klid a odpočinek. Kdo příležitostně vyhledává živější atmosféru, ten to z obcí Riffian a Vernuer má jen pět kilometrů do lázeňského města Merana, k němuž patří široká nabídka kulturních akcí.

Během dovolené na statku v Riffianu zažijete tradice
Každodenní venkovský život poznáte pěkně zblízka, ochutnáte zeleninu a bobulovité ovoce ze zahrady na statku stejně jako domácí produkty – sedláci a selky z Riffianu mají spoustu nápadů, co vám nabídnout. Na podzim, v čase slavností kaštanů Törggelen, můžete v selských šencích a na statcích ochutnávat nové víno, k tomu si objednáte pečené kaštany a další lahůdky jihotyrolské kuchyně. Zatímco sedláci žijící v níže položených oblastech se dnes živí především pěstováním ovoce, ve vyšších nadmořských výškách stále ještě vede tradiční chov dobytka. Zcela výjimečnou atmosféru má deset starých statků v obci Verner, kde se hospodaří i přes vysokou polohu. Kdo sem dorazí pěšky anebo tu tráví dovolenou na statku, užije si dechberoucí výhled na Riffian. Za vidění na statku Brunnerhof stojí pečlivě zrenovovaná pila, která dříve zdejším sedlákům sloužila jako společná pila poháněná vodním kolem a energií získanou z vody.

Podél vodních kanálů až nahoru ke starým statkům
Apartmán v Riffianu poslouží jako výchozí místo na různé túry po národním parku Texelgruppe nebo do oblasti Hirzergebiet. Díky středozemnímu klimatu jsou výlety a nenáročné cyklotúry možné téměř celý rok. Doporučit lze především túru k horským osadám Vernuer a Gfeis, jejichž šest statků obklopují strmé lesy. Ke starým statkům s jejich třpytícími se pelargóniemi na úzkých dřevěných balkonech se lze dostat po pěkné výškové stezce vedoucí mezi obcemi Gfeis a Vernuer. Kolem osady Vernuer ostatně prochází také stezka Meraner Höhenweg, která v několika etapách obepíná největší přírodní park Jižního Tyrolska, Texelgruppe. Tajným tipem je túra k hřebeni Hahnenkamm, odkud se nabízejí neskutečné výhledy do všech stran. Pokud jste na dovolené se svými dětmi nebo chcete v prvních dnech po příjezdu začít něčím lehčím, vyplatí se vyrazit na túru podél vodního kanálu Riffianer Waalweg. Příjemným lesem a podél luk se dojde do údolí Kuensertal. Podobně jako ostatní vodní kanály v Jižním Tyrolsku sloužila kdysi i tato stezka k rychlému přístupu k zavlažovacím vodním tokům. Poruchy v přívodu vody musely být rychle odstraněny, aby se úroda na strmých a suchých stráních neocitla v nebezpečí. Vodní kanál už dnes není vidět, voda teče v podzemí. Jen na některých místech je možné zaslechnout lehce klokotající vodu.

Poutní místo Riffian
Dovolená na statku v Riffianu umožňuje poznávat zblízka selskou kulturu a vyrážet na pěkné túry, Riffian je však také od středověku živým poutním místem zasvěceným Panně Marii. Podle legendy jeden sedlák na dně řeky Passer neustále viděl zvláštní světlo. Když se pídil po jeho zdroji, objevil obraz Matky Boží. Ve vesnici jí chtěli postavit kapli, ale při stavbě docházelo k opakovaným nehodám a vážným zraněním. Najednou bylo vidět vlaštovky, jak nesou na kopec krvavé hobliny. Tento pokyn nebes se zdejší lidé rozhodli následovat, a tak tu vznikl poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné. Stojí na stejném kopci, kam zamířily vlaštovky. Kostel byl od začátku stavby ve 12. století neustále rozšiřován a přestavován a nabízí několik zajímavostí - nádherný vysoký oltář, křtitelnici z bílého mramoru s řadou symbolů a zajímavé fresky na stropě a na stěnách. Navštívit se vyplatí také rhétské vykopávky u osady Burgstall.

Proč strávit dovolenou v obci Riffian?
  • Klidné místo, oblíbený cíl poutníků
  • Ideální na turistickou dovolenou
  • Prastaré statky