V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Na tradice zaměřená dovolená v obci St. Martin in Passeier

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v St. Martin in Passeier
Dovolená na statku v St. Martin in Passeier je ideální pro ty, kteří touží po klidu, pro vášnivé turisty a pro všechny, pro které je důležitá kultura.

Domy obce St. Martin in Passeier se idylicky rozprostírají na plochém osypu mezi řekou Passer a lehce se vzpínající kopcovitou krajinou obce Matatz. Centrum obce ležící v nadmořské výšce 597 metrů tvoří farní kostel svatého Martina z 12. století, který propůjčil jméno celé obci. Okolo něj stojí stavovské domy a staré hostince vedle moderních obchodů. Mnoho fasád je stále ještě ozdobeno starými malbami. Dovolenou na statku tu lze strávit v obcích Quellenhof, Saltaus nebo St. Martin in Passeier, která je největší v celém údolí Passeiertal. Leží navíc jen 16 kilometrů od známého lázeňského města Merana.

Na dovolené na statku v St. Martin in Passeier se trochu zápasí
Obyvatelé obce St. Martin žijí v souladu s tradicemi a ve spojení s přírodou. Mnoho sedláků seče své louky stále ještě ručně a sází na biozemědělství. V malém muzeu ve vesnici si je možné prohlédnout historické nástroje a nářadí, s jejichž pomocí dříve lidé zvládali práci na poli i u domu. Při církevních svátcích a slavnostech vesnice se tu tradičně zápasí. Zápasu se říká „Ranggeln“ a jedná se o alpský bojový sport, při němž si mladí muži poměřují své síly. „Ranggeln“ má prý svůj původ ve starých rituálech, kdy se mladící utkávali o nevěstu. Asi 30 mládenců ve věku mezi šesti a 30 lety se setkává alespoň jednou týdně, aby se připravili na napínavé souboje. Tradice připomíná také bývalá malířská škola v obci St. Martin in Passeier. Více než 100 let vzdělávala malíře a díky ní dodnes zdobí mnohé fasády domů zajímavé a pestré fresky. V malířské škole nad centrem vesnice St. Martin už se dnes nemaluje, je si ho však možné prohlédnout.

Impozantní svědkové času: erbovní statky z údolí Passeirer
Kdo tráví dovolenou na statku v St. Martin in Passeier, může se seznámit s historií slavných erbovních statků, které jsou svědky dlouho zašlých časů. Hned sedm z těchto jedenácti statků stojí v obci St. Martin in Passeier: Jedná se o budovy podobné malým hradům, obrostlé břečťanem a zdobené starými slunečními hodinami nebo freskami na stěnách. Sloužily jako obytná sídla sedlákům, kteří si ve středověku díky službě ve zbrani vydobyli zvláštní privilegia. Erbovní statek Steinhaus, který je symbolem obce St. Martin in Passeier, je nejstarším z nich. Majestátně jako opravdový hrad trůní na svahu nad centrem vesnice. Říká se, že z něj vede tajný tunel do v údolí ležící obce Widum. Erbovní statek v místě Saltaus, v nejjižnější vesnici patřící pod St. Martin, byl přestavěn na hotel. Ve 12. století v něm sídlila celnice hrabat z Tyrolska. Erbovní statky si je možné prohlédnout zvenčí a nejlépe se k nim lze dostat po nové okružní stezce Passeirer Schildhöfeweg, na niž se dostanete rovnou z apartmánu v obci St. Martin in Passeier: jedná se o lehkou túru pro rodiny s dětmi, která vede přes louky a lesem, podél řeky Passer z obce St. Martin in Passeier až do Saltaus.

Túry a lyžování – tady se nudit nebudete
Údolí Passeiertal je slunečné, krajinu utvářejí louky a lesy. V národním parku Texelgruppe, v oblasti horských pastvin a salaší i v horách údolí Kalmtal, si je možné vybírat mezi spoustou nenáročných túr. Na rozmanité rodinné túry nebo na náročné túry je také možné vystartovat od statků v Saltaus nebo z místa Quellenhof. Kdo chce pokořit vrchol Hirzerspitze s jeho nadmořskou výškou 2.781 metrů nebo hodlá jen navštívit pár horských pastvin, může nasednout na lanovkou jedoucí ze Saltaus nahoru na Klammeben a dostane se na náhorní planinu ve výšce 2.000 metrů pod vrcholem Hirzer. V místě Quellenhof odbočuje v blízkosti golfového hřiště silnice k salaši Pfandleralm, kde se delší dobu před svými pronásledovateli skrýval tyrolský bojovník za svobodu Andreas Hofer. Prochází tudy také Evropská dálková trasa E5, která vede ze sedla Timmelsjoch přes Hirzer dále na jih. Trénovaní horolezci si přijdou na své na dovolené v obci St. Martin in Passeier při túrách po Ötztalském a Stubaiském ledovci. Ani zimní dovolenkáři nemusí jen sedět ve svém apartmánu v St. Martin in Passeier: Mohou vyzkoušet sáňkařskou dráhu a sjezdovky Schnalstalského ledovce.

Proč strávit dovolenou v St. Martin in Passeier?
  • Rozmanitá turistická oblast
  • Klidné místo se sedmi historickými erbovními statky
  • Ideální pro letní i zimní dovolenou