V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Proveis: místo k odpočinku

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Proveis
Dovolená na statku v Proveis nabízí pěší túry daleko od horečného shonu a klidný návrat k nedotknuté přírodě.

Proveis je nejvýše položenou obcí oblasti Deutschnonsberg, leží v nadmořské výšce 1.420 metrů. Horská vesnice má klidnou a idylickou polohu, obklopují ji šťavnaté louky a zelené lesy. Centrum vesnice tvoří kostel a několik útulných hostinců. Dříve se tu nacházela také známá krajkářská škola. Okolo centra jsou rozptýleny jednotlivé statky. Skupiny budov vypadají, jako by vytvářely kulisy pro filmy ze starých časů. Kdo má rád rušná místa a koupání, tomu se tu líbit nebude. Vesnice patří v Jižním Tyrolsku k jedné z nejzastrčenějších. Uslyšíte zde jen zvuky přírody, taková bude dovolená na statku v Proveis. Každodenní starosti a horečný shon hodíte za hlavu a budete odpočívat uprostřed širé a nedotknuté přírody.

Dovolená na statku v Proveis: túry po nedotknuté přírodě
Hlavní zdroj příjmů pro zdejších 300 obyvatel představuje zemědělství. Několik málo sedláků, kteří nabízejí v Proveis dovolenou na statku, hospodaří stejným způsobem jako jejich předkové. Mléko svých krav dodávají sýrárnám, na svých loukách sklízejí seno a drží si právě tolik slepic, kolik vajec potřebují pro svou vlastní spotřebu. Okolo vesnice, která byla poprvé zmíněna ve 13. století, se rozprostírají až do nadmořské výšky 1.600 metrů rozlehlé jehličnaté lesy částečně smíchané s buky, kulisu k tomu všemu tvoří působivé středohoří Trentina. Oblast je vhodná pro milovníky pěších túr, kteří chtějí být v kontaktu s nedotknutou přírodou. Na své výlety mohou vyrážet rovnou z apartmánu v Proveis. Kdo má rád na túrách absolutní ticho a rád se toulá jen tak přírodou, bude zde na správném místě. Živěji je však na horské pastvině a salaši Kesselalm. Servírují tu tradiční horská jídla jako knedlíky a trhance Schmarrn a k jídlu někdy hraje tradiční hudba tahací harmoniky. Ideální pro rodiny s dětmi je zážitková turistická stezka. Provází ji motto „kulturní hranice – hranice kultur“. Vesnice totiž leží na jazykové hranici mezi Jižním Tyrolskem a Trentinem. Stezka začíná u parkoviště vedle silnice z Ultenu do Proveis a končí po pěti kilometrech přímo v centru vesnice. 14 zastavení na stezce přináší informace o léčivých i jedovatých rostlinách, o zdejší těžbě a o historickém vývoji obce. Největší zajímavostí je neobvykle velká orchidej rostoucí u okraje stezky.

Poblíž Ultentalu
Dříve se bylo možné dostat autem do Proveis jen z Tretina přes průsmyky Mendel a Gampenpass, v roce 1998 vzniklo díky tunelu v sedle Hofmahdjoch spojení s údolím Ultental. Kdo tráví dovolenou na statku v Proveis, dostane se rychle do obce Lana nebo do turistického ráje Ultental. Díky tomu získá široký výběr turistických tras pro rodiny, kterými jsou například stezka Sunnseitnweg a také Höfeweg v zadní části údolí Ultental. Nedaleko jsou také turistické trasy národního parku Stilfserjoch, ty však patří k náročnějším.

Kuchyně mezi Itálií a Tyrolskem
Během dovolené na statku v Proveis si užijete nejen turistiku, ale také zdejší kuchyni. Oblast Deutschnonsberg leží na hranici mezi jihotyrolským údolím Etschtal a údolím Nonstal v Trentinu, což se odráží na místních pokrmech. Servírují tu mix středozemní kuchyně a tradičních tyrolských jídel. Zázračným pampeliškám tu věnovali celé Pampeliškové týdny. Konají se na jaře a mnohé hostince stojící okolo novogotického farního kostela svatého Mikuláše nabízejí pokrmy z této zdravé a volně rostoucí byliny.

Proč strávit dovolenou v Proveis?
  • Idylická obec, ideální pro milovníky klidu
  • Túry po nedotknuté přírodě
  • Horská vesnice s pohodovou atmosférou