V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci St. Pankraz: místo pro milovníky klidu

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v St. Pankraz
Během dovolené na statku v obci St. Pankraz na vás čeká mnoho pěších túr po nedotknuté přírodě a setkání s léčivou vodou. Kdo chce odpočívat, přijde si tu na své.

Malá vesnice St. Pankraz leží na stráni v nadmořské výšce 730 metrů hned na okraji údolí Ultental. Obklopují ji jehličnaté lesy a louky, oblíbená je především mezi turisty a milovníky klidu. Ráz vesnice utváří náměstí s typickou kostkovou dlažbou, staré hostince a selská stavení, okna s květináči plnými pelargonií a balkony. Symbolem obce je také novogotický kostel se špičatou 56 metrů vysokou věží. Vždy na jeden den v roce se historické centrum během kulinářské akce „Pankrazer Bergtisch“ promění na velkou zahradní restauraci. St. Pankraz leží na klidném místě, ale není vyloženě odříznuté od zbytku světa. Za deset minut se lze dostat do obce Lana, která nabízí řadu možností k nakupování a pořádá nejrůznější akce. Kousek je to i do další části údolí, kde je možné vyrážet na rozmanité túry.

Během dovolené na statku v obci St. Pankraz zažijete život sedláků
V obci St. Pankraz se dnes pěstují ve velkém jablka, kterým se velmi daří na prosluněných svazích. Jejich sklizeň ve strmé krajině je však mnohem náročnější než v rovinatých oblastech. Statky, které leží výše v horách, se stejně jako v minulosti věnují chovu dobytka. Sedláci si přitom leccos vyrábějí vlastními silami: Udí špek a klobásky, na některých statcích pečou selky chleba a zpracovávají plody keřů a stromů na marmelády a šťávy. Na dovolené na statku v obci St. Pankraz mohou hosté sledovat selský život pěkně zblízka, a poznávat tak St. Pankraz a jeho tradice.

Nezapomeňte si přibalit turistické boty
Přímo od apartmánu v obci St. Pankraz můžete vystartovat na některou z mnoha pěších túr po okolí. Vybírat si lze podle náročnosti nebo podle nálady: zvolíte buď příjemné procházky po lesích, nebo náročné túry k vrcholům okolních hor. Velké oblibě se těší túry do údolí Falkomaital a Kirchbachtal, ke kterým patří nedotknutá příroda mezi salašemi a jezery. Výchozím bodem pro tyto túry je místo zasvěcené svaté Heleně, které si během dovolené na statku v St. Pankraz určitě nenechejte ujít. Široko daleko je totiž vidět kostelík svaté Heleny, který trůní na návrší v nadmořské výšce 1.550 metrů, obklopuje jej malý lesík. Církevní stavba pochází ze 14. století, zajímavý je její honosný boční oltář s barokní sochařskou výzdobou a s plastikou Panny Marie z roku 1700.

Domeček na skále
Psal se rok 1882, když údolí Ultental zasáhlo špatné počasí a voda vystoupila z břehů. Ničivá povodeň zaplavila během jedné noci celé údolní dno. Ušetřen zůstal jen jediný domeček. Byl postaven na skále, kterou povodeň neodnesla. Dodnes se v Ultentalu mluví o velkém zázraku. Domeček na skále stojí za vidění a patří k oblíbeným výletním cílům. Zajímavé jsou také impozantní pozůstatky středověkého hradu Eschenlohe na návrší nad obcí St. Pankraz. Obdivovat ho je však možné jen zespodu, hrad už dnes nelze navštívit.

Léčivé koupele v údolí Ultental
Ultental je známý díky železité léčivé vodě bohaté na minerály. Mezi obcemi St. Pankraz a St. Walburg leží několik dříve prosperujících lázeňských míst: Mitterbad, Bad Lad, Lotterbad a Überwasser. Jejich voda byla už před stovkami let využívána k pitným léčbám a ke koupelím. Především Mitterbad v nadmořské výšce 1.000 metrů platil v 19. a 20. století za známé léčebné lázně. Mladý Otto von Bismarck si tady užíval léčbu a ucházel se o ruku dcery správce lázní – bohužel bez úspěchu. Rakouská císařovna Alžběta Bavorská přijížděla pravidelně do lázní Mitterbad, stejně jako malíř Franz Defregger a spisovatelé Thomas a Heinrich Mannové. Většina lázeňský staveb je dnes rozpadlých, místní obyvatelé však vodu ze zdejších pramenů rádi pijí. Během dovolené na statku v St. Pankraz proto hosty nepřekvapí, když zjistí, že zde voda nejlépe chutná přímo z kohoutku nebo z kašny.

Proč strávit dovolenou v obci St. Pankraz?
  • Ideální místo pro turistickou dovolenou
  • Kuriózní domeček na skále
  • Místo pro milovníky ticha