V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Ulten: v původním údolí

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Ulten
Dodnes živé tradice a nedotknutá příroda: Kdo tráví dovolenou na statku v Ultenu, pochopí, proč zdejší lidé neznají horečný shon.

Bohaté na vodu a tradiční ráz – takto lze dvěma výrazy charakterizovat údolí Ultental. Do této oblasti, která se rozprostírá na zhruba čtyřiceti kilometrech od ledovců na konci údolí až k soutěsce Gaulschlucht v obci Lana, patří celá řada přehrad, léčivých pramenů, strmých lučních svahů a hustých jehličnatých lesů. Několik statků s tradičními šindelovými střechami jsou staré několik staletí. Život v tomto údolí se odvíjí v souladu se selskou kulturou. Obyvatelé Ultenu žijí poklidně a tiše, často je živí chov dobytka. Pro vaši dovolenou na statku v údolí Ultental si můžete vybírat mezi několika vesnicemi: St. Pankraz, St. Walburg, Kuppelwies, St. Nikolaus a St. Gertraud.

Dovolená na statku v Ultenu: tradice a udržitelnost
Na pěti statcích Pilshöfen v obci St. Gertraud lze i dnes spatřit, jak těžký dříve býval život jihotyrolských horských sedláků. O extrémně prudké horské louky stále ještě pečují manuálně. Dříve tu žilo okolo 50 lidí, dnes tu bydlí jeden mladý pár a několik starších obyvatel. Lidé z Ultenu se nenechali převálcovat horečným shonem a klamnými představami o modernosti. Sedláci chovají slepice, krávy, prasata, ovce a kozy. Stále ještě udí špek v tradičních udírnách, kterým se říká „Selchkammer“ a dříve patřily ke každému statku. Na jaře sázejí zeleninu a bylinky, v létě, kdy krávy spásají svěží louky vysoko v horách, sklízejí v údolí voňavé seno. Na podzim se koná známé svádění krav do údolí. Své krávy sedláci na cestu dolů vyzdobí velkými zvonci a nádhernými věnci, lidé je vítají velkou slavností, při níž sedláci slavnostně práskají bičem. K slavnosti patří také zvoníci „Ultner Einscheller“. Na svých ramenou nesou staré části postroje se zvonci, které udávají tón pochodu účastníků průvodu. Z ovčí vlny, která je mnohde považována za odpad, vyrábějí selky z Ultenu v obci Kuppelwies v rámci malého sociálního uskupení „Bergauf“ užitečné a hřejivé produkty, jako jsou deky, pantofle nebo bundy. Kdo chce během své dovolené na statku v Ultentalu ještě více nahlédnout pod pokličku zdejší selské historie, může navštívit muzeum v obci St. Nikolaus. Spatří zde tradičně zařízené obytné i pracovní prostory, také nářadí a stroje, které zdejší sedláci dříve používali.

Turistický ráj mezi loukami, lesy, salašemi a horami
Apartmán v obcích St. Walburg, St. Nikolaus nebo St. Gertraud poslouží jako výchozí místo na túry po celém Ultenu. Po středních výškách vede nenáročná a příjemná stezka Sunnseitnweg, začíná v obci St. Walburg a končí v Kuppelwiesu. V obci Kuppelwies startuje o něco náročnější stezka Höfeweg do St. Gertraudu, kde túra buď skončí, nebo se lze vrátit zpět po druhé straně. Trasy v turistické oblasti Schwemmalm sahají od jednoduchých až po středně náročné, milovníci pravých horských túr si přijdou na své v národním parku Stilfserjoch. Údolí Ultental je také známé díky 30 obhospodařovaným horským pastvinám, které produkují máslo i sýry. 44 zdejších jezer je vhodných ke koupání, potápění a rybaření. Dovolená v údolí Ultental je stejně fascinující v zimě jako v jiných ročních obdobích: Sněhem pokryté louky a stráně čekají na turisty se sněžnicemi i na příznivce skitouringu, pro běžkaře tu udržují jednu z nejhezčích tras v celém Jižním Tyrolsku. Tajným tipem je horská pastvina Schwemmalm vhodná nejen pro rodiny, patří totiž ke sněhově nejjistějším místům Jižního Tyrolska.

Staří obři – modříny z Ultenu
V zadní části údolí Ultental, v obci St. Gertraud, stojí tři obrovské přírodní památky. Jsou jimi „Ultner Urlärchen“, staré modříny z Ultenu. Legenda říká, že jsou staré více než 2.000 let, tak tomu však není. I tak už téměř 1.000 let vzdorují větru a špatnému počasí. Nejvyšší měří 36,5 metru a jeho kmen má obvod osm metrů. Pět mužů musí roztáhnout ruce a postavit se vedle sebe, aby ho objali. Blízko odtud se nachází budova Lahnersäge, která vypráví o národním parku, jeho lesích a využití dřeva. Nabízí tematické prohlídky a mnoho výstav, ale také ukázku řezání, při kterém si návštěvník může udělat obrázek o procesu, při kterém z kmene stromu postupně vzniká dřevěná deska.

Pro fajnšmekry v Ultenu
Během dovolené na statku v Ultenu nemusíte trávit čas jen na klidných túrách nebo při zimních sportech. Zkrátka totiž nepřijdou ani vaše chuťové pohárky. Ke každé části dne a na každý hlad se hodí jablečný štrúdl nebo makové taštičky. Taštičky se sladkou náplní ze zdejší mouky se pečou podle tradice ke všem slavnostním příležitostem a hrají důležitou roli při prastarém zvyku „Krapfenlottern“. Každý rok na svátek Všech svatých chodí děti od domu k domu, odříkávají tradiční modlitbičky a dostávají za to sladké koblížky nebo taštičky. Dvakrát ročně, v létě a v zimě, si je dobré připravit břicho na větší hlad: koná se kulinářská akce „Ultner Genuss“, která zahrnuje večeři podávanou v gondole, vaření přímo na sjezdovce nebo brunch na horské louce.

Proč strávit dovolenou v Ultenu?
  • Ideální místo na túry, pro horolezce a lyžaře
  • Údolí plné selských tradic
  • Za viděnou stojí přírodní památka - staré modříny

Apartmány a pokoji

Nalezeno pro vás: 22 Statky