V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v Dolním Vinschgau: záplava bílo-růžových květů

Dovolená na statku v Dolní  Vinschgau
Kvetoucí jabloně jsou během dovolené na statku v Dolním Vinschgau opravdovým zážitkem. Celé údolí vypadá jako z pohádky. Na návštěvníky však čekají také kulinářské zážitky a pěkné pěší i cyklistické túry.

Dolní Vinschgau se rozprostírá směrem na východ od Laasu a dále k Töllu. Pokračuje až k místu, kde se údolí otevírá k Meranu. Zdejší klima je mírné, krajina přívětivější než v drsnějším Horním Vinschgau. Už při příjezdu do místa vaší dovolené si všimnete, jak důležité je pro tuto oblast zemědělství. K údolí neodmyslitelně patří jabloňové sady, utvářejí obraz Vinschgau stejně jako zelená hora Nörderberg a na opačné straně sluncem zalitá drsná hora Sonnenberg. Mezi nimi se údolím klikatí zatím spíše užší koryto řeky Etsch.

Dovolená na statku v Dolním Vinschgau: trhání jablek
Během dovolené na statku v Dolním Vinschgau se brzy ukáže, jak moc tu zemědělství udává tón rytmu života na vesnici. Hlavně v době sklizně od srpna do října panuje v údolních vesnicích čilý ruch: Brzy ráno odjíždějí trhači do sadů sklízet. Když kostelní hodiny odbijí 12 hodin, je čas na krátkou polední přestávku, pak následuje odpolední práce v sadech. Rozhovory na návsi a v obchodech se v těchto týdnech věnují jednomu tématu: jablkům. Není divu, když uvážíte, že pěstování ovoce je pro sedláky v Dolním Vinschgau nejdůležitějším zdrojem příjmů. „Vedlejším efektem“ této zemědělské činnosti je jarní lavina rozkvetlých stromů – jedinečný okamžik, díky kterému je Vinschgau známé. Když se ráno rozhlédnete po údolí a jabloňové sady září bílo-růžovými světly, je jisté, že zima už je opravdu pryč.

Lahodný mok
Kromě jablek se v Dolním Vinschgau pěstuje také víno. Daří se mu dobře především na svazích hory Sonnenberg. Podíl bílého a červeného vína je téměř vyrovnaný, nejdůležitějšími odrůdami jsou Riesling, Weißburgunder, Blauburgunder a Vernatsch. Během dovolené v apartmánu v Dolním Vinschgau je téměř povinností ochutnat alespoň skleničku místního vína. Na jaře se výborně hodí bílá vína k vyhlášenému chřestu Kastelbeller Spargel, červená vína si lze užívat po celý rok například k vydatné svačině podávané na prkénku, na kterém nechybí špek, sýr a dobrý chléb. Na podzim se Dolní Vinschgau představuje romantickým tóny: Když listí pomalu mění své barvy, údolí zalije nejkrásnější kombinace červené a žluté.

Ráj pro cyklisty, milovníky horských kol i pro turisty
Apartmán v Dolním Vinschgau je ideálním výchozím místem na výlety, pěší túry a cyklotúry. Hrady Juval a Kastelbell mají středověké kouzlo. V obci Schlanders, v hlavním místě Dolního Vinschgau, se můžete jen tak procházet, odpoledne si dát zmrzlinu a večer pizzu. Moderními vlaky Vinschgerbahn komfortně dojedete do mondénního Merana, tam se projít podél řeky Passer nebo nakoupit v obchodech, které stojí v ulicích s typickými podloubími. Vlak návštěvníky vozí až do Malsu v Horním Vinschgau, kde je možné přestoupit na autobus směřující do Švýcarska a do Nauders v Rakousku. Dobré jméno si tu udělala především cykloturistika: Rekreační cyklisté využívají Bike-Shuttle, který pohodlně kola doveze až na nádraží. Na mnoha nádražích jsou také půjčovny jízdní kol a elektrokol. Tam také začíná cyklovýlet po síti kvalitních cyklostezek vedoucích po Vinschgau. Samozřejmě je ale možné vyrazit na horském kole přímo z apartmánu a objevovat krásné horské pastviny regionu Vinschgau. Kdo dává přednost pěšímu výletu, může si například na stezce Vinschger Höhenweg vyzkoušet trasu, která vede od hradu Juval až k pramenu řeky Etsch a je dlouhá více než 100 kilometrů. Další možností jsou překrásné stezky po ryzí přírodě údolí Martelltal, kterému se přezdívá „jahodové údolí“ Jižního Tyrolska. Anebo lze zažít den plný kultury s historickými zastávkami, které tvoří například působivé fresky kaple svatého Štěpána v Morteru. Přezdívá se jí Sixtinská kaple Jižního Tyrolska. V neposlední řadě se nabízí procházka podél stovky let starých vodních kanálů.

Proč strávit dovolenou v Dolním Vinschgau?
  • Mírné klima, které se směrem na jih stává středozemním
  • Různé turistické zajímavosti na stezce Vinschger Höhenweg
  • Klidné apartmány uprostřed jabloňových sadů

Prázdninové cíle

Dovolená na statku v Kastelbell-Tschars

Dovolená na statku v Kastelbell-Tschars

Během dovolené na statku v obci Kastelbell-Tschars si neužijete jen nejlepší vína z Vinschgau. Můžete objevovat také řadu kunsthistorických pokladů.
Detail
Dovolená na statku v Latsch

Dovolená na statku v Latsch

Dovolená na statku v Latschi nabízí všemožné příležitosti: pohodové túry, zimní radovánky v lyžařské oblasti nebo výlety za kulturou.
Detail
Dovolená na statku v Martell

Dovolená na statku v Martell

Dovolená na statku v Martellu se neodehrává jen před kulisou tvořenou loukami, pastvinami a lesy. Když vrcholí léto, září červenou barvou do okolí záhony plné jahod..
Detail
Dovolená na statku v Schlanders

Dovolená na statku v Schlanders

Během dovolené na statku ve Schlandersu se nemusíte zříct svých zálib: čeká tu na vás klid i aktivity, kultura i sport, příroda i vesnický život.
Detail