V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v Horním Vinschgau: ve znamení starých zvyků

Dovolená na statku v Horní Vinschgau
Zažijte na statku v Horním Vinschgau slavnosti Zussln, Klosn nebo Scheibenschlagen, jedná se o prastaré zvyky místních sedláků.

K Obervinschgau neboli k oblasti Vinschger Oberland patří obce Graun, Taufers, Mals, Glurns, Schluderns, Stilfs a Prad am Stilfserjoch. V nejsevernější části západu Jižního Tyrolska, kde spolu hraničí tři státy, leží jezero Reschensee. Tato přehrada se v posledních letech stala vyhledávanou sportovní destinací a díky dobrým povětrnostním podmínkám láká především příznivce kitesurfingu. Tady v Horním Vinschgau pramení řeka Etsch, která protéká celým Jižním Tyrolskem a jako druhá nejdelší řeka celé Itálie nakonec vtéká do Jaderského moře.

Dovolená na statku v Horním Vinschgau: obilnice Vinschgau V Horním Vinschgau je stále ještě hodně rozšířena výroba mléka a chov dobytka. Pouze v níže položených obcích, sahajících k Malsu, se vyskytují jabloňové sady, ve směru na Reschen je střídají pastviny. V Horním Vinschgau nelze zapomínat ani na meruňky odrůdy Vinschger Marille a na hrušky Palabirne. V obou případech se jedná o staré odrůdy, které se před časem vrátily do místních sadů. Zpátky ke kořenům se vracejí také sedláci, kteří se znovu pustili do pěstování obilí. Vinschgau kdysi platilo za obilnici celého Tyrolska. Obilí se v Horním Vinschgau opět pěstuje, vzniká z něj například pečivo Vinschger Paarln, ale také Vinschger Whiskey a pivo.

Túra k horským pastvinám s ochutnávkou sýrů Váš apartmán v Horním Vinschgau je ideálním výchozím místem na zajímavé pěší túry po horách. Rozjímavá stezka Stundenweg spojuje švýcarský klášter St. Johann stojící v Müstair s klášterem Marienberg, který se nachází nad Burgeis. Její délka 17 kilometrů by neměla odradit ani turisty s horší fyzičkou, cestu si je totiž možné rozdělit na dvě etapy. Zajímavými cíli jsou také vysokohorské pastviny v Horním Vinschgau – chov krav na mléko a výroba másla a sýrů na salaších patří k Vinschgau už od vrcholného středověku. Tajným tipem, který ocení především vaše chuťové pohárky, je ochutnávka sýrů od krav z horských pastvin přímo u salašníků.

Zakořeněné tradice Prastaré pohanské zvyky hrají v Horním Vinschgau důležitou roli. Drží se tu dodnes a každým rokem se přidává více a více mladých lidí z Vinschgau, aby se podíleli na tradičních rituálech. Když jste ubytovaní v apartmánu v Horním Vinschgau, máte nejlepší příležitost zažít tyto pozůstatky z předkřesťanské doby na vlastní kůži.

Vrhání kotoučů aneb Scheibenschlagen Každou první neděli postní doby se ve Vinschgau koná tradiční rituál Scheibenschlagen. Jak název napovídá, dochází při něm k vrhání žhavých dřevěných kotoučů do údolí. Během vrhání jsou pronášena přání a zpívají se rýmované písně. Zvyk slouží obyvatelům Vinschgau k zahánění zlých sil spojených se zimou a posiluje jejich víru v úrodný rok.

Klosn Během slavnosti Klosn se v obci Stilfs šíří velký hluk. Mladí chlapci v přestrojení za příšery, čerty či osly řádí s těžkými zvonci. Akce se koná v prosinci v sobotu před nebo po svátku Svatého Mikuláše. Tento výjimečný stav v této jinak klidné vesničce Stilfs byste si během vaší zimní dovolené na statku v Horním Vinschgau neměli nechat ujít.

Proč strávit dovolenou v Horním Vinschgau?
  • Objevíte staré selské zvyky, které si uchránily svůj původní ráz
  • Odpočinete si v biotopu Prader Sand, který je největší nezastavěnou říční deltou Jižního Tyrolska
  • Vydáte se za poznáním do středověkého městečka Glurns, které je nejmenším městem v Jižním Tyrolsku

Prázdninové cíle

Dovolená na statku v Glurns

Dovolená na statku v Glurns

Na dovolené na statku v obci Glurns zažijete na vlastní kůži nejmenší město Jižního Tyrolska a zároveň jediné město z oblasti Vinschgau.
Detail
Dovolená na statku v Graun im Vinschgau

Dovolená na statku v Graun im Vinschgau

Během dovolené na statku v obci Graun im Vinschgau zažijete selský život s opravdu jedinečnou kulisou.
Detail
Dovolená na statku v Laas

Dovolená na statku v Laas

Během dovolené na statku v obci Laas se budete pravidelně setkávat s mramorem a meruňkami.
Detail
Dovolená na statku v Mals

Dovolená na statku v Mals

Dovolená na statku v Malsu může být hodně zajímavá. Vedle tradičního chovu dobytka se v této obci ležící v Obervinschgau stále více prosazuje pěstování ovoce.
Detail
Dovolená na statku v Prad am Stilfserjoch

Dovolená na statku v Prad am Stilfserjoch

Během dovolené na statku v obci Prad am Stilfserjoch budete v kontaktu s nedotknutou přírodou, pravým vesnickým životem a nefalšovanými starými zvyky.
Detail
Dovolená na statku v Schluderns

Dovolená na statku v Schluderns

Nad vesnicí Schluderns majestátně trůní hrad Churburg. Během dovolené na statku ve Schludernsu pravidelně upoutá vaši pozornost.
Detail
Dovolená na statku v Stilfs

Dovolená na statku v Stilfs

Kopcovitá horská vesnice ležící v největším přírodním parku Itálie si dodnes uchovala selské tradice. Během dovolené na statku v obci Stilfs je zažijete na vlastní kůži.
Detail
Dovolená na statku v Taufers im Münstertal

Dovolená na statku v Taufers im Münstertal

Na středověk zůstala v obci ležící v západní části Jižního Tyrolska velká památka. Časy dávno minulé návštěvníkům během dovolené na statku v obci Taufers im Münstertal připomínají hrady, kláštery a staré statky.
Detail