V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v Glurns: ve středověkém městečku

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Glurns
Na dovolené na statku v obci Glurns zažijete na vlastní kůži nejmenší město Jižního Tyrolska a zároveň jediné město z oblasti Vinschgau.

Jen 900 obyvatel má městečko Glurns ležící v horní části Vinschgau. Jedná se o nejmenší město Jižního Tyrolska a díky jeho jedinečnému šarmu také o ideální místo na dovolenou. První zmínka o městě pochází z roku 1304, od té doby se jeho ráz moc nezměnil. Deset metrů tlustá zeď se třemi bránami s věžemi, které nesou název Tauferer, Malser a Schludernser Tor, toto malé městečko obklopují. Celé ho zvládnete prozkoumat i pěšky.

Dovolená na statku v Glurnsu: město a jeho stodoly
Dříve žilo uvnitř opevněného Glurnsu mnoho sedláků, každý měl alespoň pár kusů dobytka. Po určité době ale bylo jasné, že úzké uličky komplikují hospodářům jejich život. Už jen donáška krmiva se stala na tak malém prostoru komplikovaná. Městečko bylo jednoduše příliš malé, a proto převážně v 80. letech minulého století mnoho sedláků přesídlilo a své stáje odstěhovalo za městské hradby. Selské budovy se stodolami však ve městě zůstaly. Staré stáje se dnes často rekonstruují na obytné domy, které velmi vkusně zapadají do rázu tohoto města. Svou roli při tom sehrává také památkový úřad, který pečlivě sleduje veškeré stavební dění ve středověkém městečku.

Glurns a jeho uličky s podloubím
Podloubí jsou pro jihotyrolská města typická. Výjimkou není ani Glurns. Kníže Meinhard II. nechal na konci 13. století město opevnit a zřídil arkády. V uličkách se usídlili převážně řemeslníci a podloubí byla později využívána dokonce i pro ustájení zvířat. Dnes opět plní svůj původní účel a lákají k pohodovým procházkám.

Hrušky Palabirn – sladká záležitost
Během dovolené na statku v Glurnsu máte možnost ochutnat vše, čemu se tu dobře daří. V okolí Glurnsu stejně jako ve zbytku Vinschgau se pěstují jablka, ale ne všude. Rostou tu i meruňky, různé druhy zeleniny a dokonce i obilí. Zvláštností města Glurns jsou ale hrušky odrůdy Palabirn. Hrušky těchto vzrostlých a sukovitých stromů mají hrubozrnnou dužinu a velmi jedinečnou chuť: když si je utrhnete ze stromu, nejsou tak sladké jako jiné odrůdy, ale když je usušíte, můžete očekávat doslova chuťovou explozi. Hrušky Palabirn není možné skladovat, a proto se každý rok na podzim konzumují jen ve formě čerstvého ovoce. Po zbytek roku si je možné užít tyto sušené hrušky buď k mlsání, nebo v pečivu Palabirnbrot a v ovocném koláči Zelten. Schválně se porozhlédněte v okolí vašeho apartmánu v Glurnsu – možná ve vaší zahradě porostou hrušně Palarbirn, které jsou někdy staré i více než sto let.

Váš apartmán v Glurnsu není jen místem k odpočívání, ale také ideálním výchozím bodem na túry a cyklotúry. Síť cyklostezek ve Vinschgau je kvalitně postavená a hodí se také na výlety pro celou rodinu. Projíždějte na kole krajinou Vinschgau a budete míjet ovocné stromy i vysoké hory. Když budete unavení, vraťte se jednoduše vlakem Vinschgerbahn, o vaše kola se postará Bike-Shuttle.

Díky čemu bude vaše dovolená na statku v Glurns jedinečná:
  • Šarmantní prostředí středověkého městečka
  • Tradiční selské trhy jako například Sealamorkt nebo Bartholomäusmarkt
  • Prohlídky města a kulturní akce s jedinečnou atmosférou