V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Schluderns: závan středověku

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Schluderns
Nad vesnicí Schluderns majestátně trůní hrad Churburg. Během dovolené na statku ve Schludernsu pravidelně upoutá vaši pozornost.

Malá selská vesnice Schluderns se nachází na slunečném místě, krytá před větrem, na úpatí hory Sonnenberg a na pomezí Horního a Středního Vinschgau. Klikaté uličky a staré zdi jí dávají lehce jižní charakter, v místním mírném klimatu se daří vedle ovoce také vinné révě. Tradičně zakořeněné tu však jsou chov dobytka a výroba i zpracování mléka, které platí za nejdůležitější část místního zemědělství. Schluderns je velmi zelenou obcí, Schludernskou nivu tvoří biotop, který nabízí ochranu mnohým ohroženým druhům zvířat i rostlin. S rozlohou 140 hektarů se jedná o největší údolní nivu Jižního Tyrolska, v roce 1976 byla prohlášena ochranným územím.

Dovolená na statku v obci Schluderns: hrad Churburg jako symbol vesnice
Když projíždíte oblastí Vinschgau, nemůžete přehlédnout hrad Churburg. Působivě otevírá údolí Matschertal a je z něj nádherný výhled na celé okolí. Kdo tráví dovolenou v apartmánu ve Schludernsu, měl by si určitě návštěvu hradu „naplánovat“. Byl postaven v románském stylu už okolo roku 1250. Když jej na začátku 16. století získala do vlastnictví knížecí rodina Trappových, pustila se do rozšiřování a přestaveb. Od konce 16. století má Churburg charakter skvostného renesančního zámku. Churburg je jedním z nejlépe dochovaných hradů celého Jižního Tyrolska, za což vděčí skutečnosti, že jej míjely války. Velkým zážitkem při návštěvě symbolu obce Schluderns je prohlídka největší soukromé zbrojnice: Více než 50 plně dochovaných rytířských brnění zaujme nejen dětské návštěvníky.

Středověký víkend
Dovolená na statku v obci Schluderns se může proměnit na víkendovou výpravu do středověku. Během srpnového víkendu se tu od pátku do neděle konají jihotyrolské rytířské hry s mezinárodními účastníky, jejichž počet přesahuje 1.300: nejen děti okouzlí turnaje, průvody, středověký trh, kejklíři a muzikanti.

Život sedláků
Feudální charakter hradu Churburg však neznamená, že by si sedláci ze Schludernsu mohli jen tak užívat. Naopak, jejich práce byla a je tvrdou dřinou. Muzeum v obci Schluderns podává svědectví o mladší i starší historii Schludernsu a okolí, o zápasení zdejších lidí s chudobou i o hluboce zakořeněných zvycích. Dodnes tu na tradice zaměření obyvatelé pečují o rituál vrhání dřevěných kotoučů Scheibenschlagen: Když končí období masopustu, házejí mladí muži v noční tmě rozžhavené kotouče z kopců do údolí. Tento zvyk pochází pravděpodobně z rituálu z doby před narozením Krista, který měl přivolat dobrou úrodu a zahnat končící zimu. Vintschger Museum vystavuje také nálezy archeologických vykopávek z lokality Ganglegg. Na tomto břidlicovém kopci severně od Schludernsu, který je očím ukrytý, při tom dlouhý a schovaný pod morénovou sutí, byly v roce 1990 odhaleny pozůstatky opevněného sídla z doby bronzové a ledové.

Zážitky na túrách i na kole
Ve Schludernsu jsou stejně jako v dalších částech Jižního Tyrolska k dispozici pěkné turistické stezky, které lemují zavlažovací kanály. Tyto malé vodní toky vystavěli sedláci v dřívějších dobách, aby mohli přivést vodu k polím. Stezky podél kanálů jsou dnes oblíbeným cílem pěší turistiky a neodmyslitelnou součástí Jižního Tyrolska. Apartmán v obci Schluderns je také ideálním výchozím místem na cyklotúry. Díky vlakům Vinschgerbahn, které přepravují i kola, není nutné zdolávat výškové metry v sedle.

Proč strávit dovolenou v obci Schluderns?
  • Autentické, selské prostředí
  • Louky a pastviny, kam oči dohlédnou
  • Velké množství aktivit