V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Stilfs: Tradice na úpatí hory Ortler

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v obci Stilfs
Kopcovitá horská vesnice ležící v největším přírodním parku Itálie si dodnes uchovala selské tradice. Během dovolené na statku v obci Stilfs je zažijete na vlastní kůži.

Natěsno v řadách stojící kamenné domy, jakoby přirostlé ke sluncem zalité stráni a úzké křivolaké uličky – takový je obraz vesnice Stilfs. Místní obyvatelé tvrdí, že v jejich vesnici plné strmých strání dokonce i slepice nosí horolezecké mačky. Románskou vesnici založili v 15. století horníci, kteří zde dolovali železnou rudu. V obci Stilfs se nachází celkem osm kašen. Dříve si k nim obyvatelé chodili pro pitnou vodu, prali si prádlo a napájeli zde dobytek. Kašny ze dřeva, mramoru z Laasu a z kamene tu zůstaly do dnešních dnů. Jejich poslání se však změnilo: zajišťují především vodu k zalévání zahrádek.

Dovolená na statku ve Stilfs: výhled na jihotyrolské třítisícovky
Krajině okolo obce Stilfs dominují s přehledem hory. Patří k ní také části Gomagoi, Trafoi a Sulden. Jen Sulden obklopuje tucet třítisícovek. Nejmasivnější je mezi nimi král Ortler, na jehož úpatí se Stilfs nachází. Horský vrchol patří do masivu Ortler-Cevedale-Gruppe a se svými 3.905 metry nadmořské výšky je nejvyšším bodem Jižního Tyrolska. Trůní v samém centru Přírodního parku Stilfserjoch, který je největším chráněným územím v Evropě. Nejdůležitějším dopravním spojením vedoucím napříč národním parkem je silnice přes sedlo Stilfser Joch, které je s 2.758 metry nejvyšším horským průsmykem celé Itálie. Tato legendární panoramatická silnice spojuje Bormio v Lombardii s obcí Prad v Jižním Tyrolsku a překonává s pomocí 48 ostrých zatáček celkem 1.869 výškových metrů. Pravidelně bývá součástí známého cyklistického závodu Giro d’Italia a každým rokem je tato silnice rezervována na jeden den jen pro cyklisty.

Lyžování, sněhuláci a jačí speciality
Obec a celá oblast Stilfs zahrnuje dvě údolí Trafoier Tal a Suldental, která patří k bočním údolím Vinschgau, a tím také dvě vysokohorské lyžařské oblasti. Sulden a Trafoi (místo narození lyžařské legendy Gustava Thöniho) pravidelně ke svému tréninku využívají reprezentační lyžařská družstva. Patří také k posledním letním lyžařským oblastem v Alpách. Za návštěvu stojí Messner Mountain Museum, jehož koncepce je dílem extrémního horolezce Reinholda Messnera. Budova muzea je z velké části zapuštěna do podzemí. Vystavuje mnoho exponátů od běžek až po sněžné muže – zkrátka vše, co nějak souvisí s tématem led a sníh. V restauraci Yak&Yeti mohou návštěvníci trávící dovolenou ve Stilfsu ochutnat kromě jihotyrolských specialit také pokrmy z jačího masa. V roce 1985 přivezl Messner poprvé tibetské jaky do Suldenu. Od té doby vyvádí pravidelně každý rok na konci června tato zvířata od lanovky v Suldenu nahoru na vysokohorské pastviny. Doprovázejí ho při tom nejen místní obyvatelé, ale také návštěvníci zblízka i daleka.

Selské tradice zažijete v apartmánu ve Stilfsu
V horské vesnici Stilfs se do dnešních časů dochovalo mnoho tradic. Velmi působivé jsou slavnosti „Klosn“ a „Pfluagziachn“. Během festivalu Klosn táhnou každý rok na Mikuláše vesnicí podivné bytosti spolu se svatý Mikulášem. Mají strašidelné masky, pestré oblečení z látek, zvířecích kůží a těžké zvonce. Večer se celá vesnice srotí před kostelem, aby si lidé společně užili slavnost Klosnfest. Když se pak zima pomalu blíží ke svému konci, zdraví obyvatelé vesnice Stilfs každý druhý rok jaro hlasitým rituálem. Pfluagziachn představuje masopustní tradici, při které je vesnicí tažen rádlový pluh. Během tohoto představení se v ulicích objevují pestře zamaskované bytosti, které předstírají komediálním způsobem spory mezi vesnickými sousedy. Konflikty mezi mladými a starými, sedláky a pomocníky i mezi muži a ženami představují velkou zábavu. Tímto způsobem obyvatele Stilfsu vyhánějí zimu a vítají jaro.

Proč strávit dovolenou v obci Stilfs?
    Místo, kde žijí jaci dovezení Reinholdem Messnerem
  • Během cyklistického dne Stilfser-Joch-Radtag na kole a bez aut horským průsmykem
  • Na stopě selským tradicím