V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Taufers im Münstertal: Kulturní poklady

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v obci Taufers im Münstertal
Na středověk zůstala v obci ležící v západní části Jižního Tyrolska velká památka. Časy dávno minulé návštěvníkům během dovolené na statku v obci Taufers im Münstertal připomínají hrady, kláštery a staré statky.

Na hranici s rétorománským Švýcarskem leží obec Taufers, která tvoří bránu do údolí Münstertal. Ačkoliv na jihotyrolské straně leží jen třetina údolí a jeho většina připadá na Švýcarsko, patří Münstertal geograficky do Jižního Tyrolska. Ke zvláštnostem této nejzápadnější obce Jižního Tyrolska patří také jazyková hranice, která je tu velmi patrná. Obyvatelé Taufers i sousedních jihotyrolských obcí Mals, Glurns či Stilfs hovoří německy, v blízkém městečku Müstair v kantonu Graubünden je však úřední řečí i rétorománština.

Dovolená na statku v obci Taufers im Münstertal: putování za románskými památkami
Honosné rytířské sály, vyzdobené hrady a zámky, malebné vesnice: Bohatství spojené s raně středověkými stavbami a uměleckými díly regionu Trentino-Jižní Tyrolsko a sousedního Engadinu je obrovské. Meziregionální iniciativa si vzala za cíl všechna tato místa pospojovat. „Schody do nebe –Alpská cesta za romantikou“ je název kulturního turistického projektu, který zájemce zavede k historickým svědkům románského slohu. Jedním z celkem 51 míst je kostel svatého Jana s přičleněným hospicem v obci Taufers im Münstertal. Členové jezuitského řádu jej zřídili v roce 1220. Jeho zvláštností je pro alpský prostor neobvyklá centrální část stavby ve tvaru řeckého kříže. Velmi působivé jsou pozdně románské fresky, které se táhnou po zdech kostela i hospice, a také postava Ježíše Krista na severním venkovním zdivu. Jedná se o druhé nejstarší zobrazení svaté bytosti v Tyrolsku hned po obrazech na hradě Hocheppan.
Z Taufers pokračují zájemci o historii po cestě upomínající na románské stavby do kláštera svatého Jana v Müstair, který byl zařazen na seznam památek světového dědictví UNESCO, nebo se vydají do Burgeis. Nad touto obcí trůni benediktinské opatství Marienberg, které platí za nejvýše položené v celých Alpách.

Historie a kultura všude okolo
Během dovolené na statku v obci Taufers im Münstertal budou vaším neustálým průvodcem historie s kulturou. Kdo se rozhlédne po dvou- a třítisícových vrcholech masivů Sesvenna-, Ötztaler- a Ortlergruppe, všimne si malého uskupení statků v místě vysoko nad údolím Münstertal. Zde se dochovaly staré tradice. Obyvatelé statků se dodnes živí výlučně jen zemědělstvím. A ještě jedna věc utváří charakter stráně nad obcí Taufers im Münstertal: zříceniny Rotund a Reichenberg.

Se svou nadmořskou výškou 1.500 metrů patří zřícenina Rotund k nejvýše položeným hradům Tyrolska. Jediná cesta k hradu vedla po železničním mostě ze severní strany. Přístup z ostatních směrů uzavírají strmé stráně. Asi o 150 výškových metrů níže trůní druhá zřícenina, hrad Reichenberg. Díky němu dostala ruina Rotund přezdívku Oberreichenberg (Horní Reichenberg). Oba hrady postavili okolo roku 900 biskupové z Churu, nejdříve jim sloužily jako rezidence. V 15. století byly dobyty zchudlým Fridrichem IV. v boji proti povstání šlechty. Zřícenina hradu Rotund je dnes majetkem obce Taufers. Dodnes kolují zvěsti, že zdejší hradní sklepení ukrývá vzácný poklad.

Proč strávit dovolenou v obci Taufers?
  • Blízko k národnímu parku Stilfserjoch a ke Švýcarskému národním parku
  • Příjemné teploty také ve vrcholícím létě
  • Výlet na zámek Churburg ve Schluderns