V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
Home
Dovolená v Jižním Tyrolsku
Zeme lahudek Jižní Tyrolsko
Víno součást jihotyrolského životního stylu

Víno - součást jihotyrolského životního stylu

Země vína Jižní Tyrolsko

Jižní Tyrolsko má své významné místo na mezinárodní mapě vinařských oblastí . Přestože k němu patří asi jen 5.000 hektarů vinohradů. Vinice se rozkládají od Vinschgau přes Etschtal a Überetsch dolů až do jihotyrolské nížiny a přes Eisacktal do kotliny Brixenu. Pro obraz zdejší krajiny jsou typické „pergoly“ a různá loubí, na kterých roste víno.

Stejně různorodá jako krajina je v Jižním Tyrolsku také různost pěstovaných odrůd. Hned tři důležité odrůdy mají svůj původ v Jižním Tyrolsku: Lagrein, který se pěstuje hlavně okolo Bolzana, ale také na vybraných místech v nížině, se stále těší velké oblibě,
Vernatsch, který je nejrozšířenějším jihotyrolským červeným vínem, má své pěstitelské plochy okolo Bolzana, Merana a v oblasti jezera Kalterer See. A také je tu Gewürztraminer, který je spojený s vinařskou vesnicí Tramin, ale už se rozšířil po celém světě.

Už více než sto let se v Jižním Tyrolsku pěstují i další důležité klasické odrůdy: Blauburgunder, Merlot a Cabernet se tu také cítí jako doma stejně jako odrůdy bílého vína Weißburgunder, Chardonnay, Ruländer, Silvaner, Müller-Thurgau, Riesling nebo Sauvignon. Oblíbený Rosenmuskateller, další jihotyrolská specialita a také Goldmuskateller doplňují celkový obraz jakožto sladká vína. Větší část jihotyrolské produkce vína, asi 65 procent, připadá na červená vína. Bílým vínům patří více než třetinový podíl na celkové produkci.

Příležitost ochutnat vína vzácnějších odrůd nabízejí především šenky typu Buschenschank: nezřídka nabízejí menší množství odrůd Portugieser, Zweigelt nebo Furner a jsou to vína z vlastní produkce .

> Dovolená na vinařském statku
> Törggelen v Jižním Tyrolsku
> Šenk typu Buschenschank v Jižním Tyrolsku