V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
WEB
Back Home
Dovolená na statku v Grödnertal

Dovolená na statku v Grödnertal - Pokoje k pronájmu nebo apartmány v Jižním Tyrolsku

Dovolená na statku v údolí Val Gardena je zcela ve znamení dolomitských vrcholů, ladinského jazyka a tradičních specialit.

Údolí Val Gardena, německý Gröden, se nachází v samém srdci Dolomit mezi vrcholky Geisler-Spitzen, masivy Puezgruppe, Sella, Langkofel a náhorní planinou Seiser Alm. Údolí je zvláštní mimo jiné tím, že se tu mluví málo známým jazykem: ladinštinou. K této minoritní jazykové skupině patří téměř 30.000 lidí, velká část z nich žije ve Val Gardeně. 2.000 let starý rétorománský jazyk se svými kořeny v keltštině a latině dnes lidem zní jako směs latiny, italštiny a němčiny – „Bënunì te Gherdëina“ znamená „Vítejte v údolí Val Gardena!“

Dovolená na statku ve Val Gardeně: oblast tří jazyků
Kdo si zamluvil apartmán ve Val Gardeně, nemusí se bát, že se tu bude složitě domlouvat. Ladinci jsou opravdoví mistři jazyků. Ve škole se učí německy a italsky, část předmětů se vyučuje v ladinštině, a díky tomu nemají zdejší lidé problémy s přecházením z jednoho jazyka do druhého. Jejich mateřštinou je však stále ladinština, což je tu patrné téměř na každém kroku. Stará ladinská jména nesou nezřídka statky, ulice, hory a údolí.

Tady se řezbaří!
Val Gardena je známá nejen díky svému pěknému jazyku. Návštěvníky zaujme také uměleckým řezbářstvím, horami a jídlem. S dlouhou tradicí je spojeno především řezbářství, které se tu prosadilo v 17. století. Podobně jako v jiných zalesněných oblastech si i ladinští sedláci krátili v zimních měsících dlouhou chvíli vyřezáváním dřevěných figurek. Postupně se z této činnosti vyklubalo opravdové řemeslné umění. Mnoho umělců žijících ve třech hlavních obcích údolí, kterými jsou St. Ulrich, St. Christina a Wolkenstein, se dnes řezbářstvím živí. V muzeu Val Gardeny v obci St. Ulrich si je možné prohlédnout bohatou sbírku řezbářských výtvorů vzniklých v období od 17. do 20. století. Muzeum vystavuje kromě jiného staré dřevěné hračky z Val Gardeny, fosilie a minerály z Dolomit, archeologické nálezy z údolí a také dílo zdejšího malíře, jímž je Josef Moroder Lusenberg. Ne také letité, ale o to přitažlivější jsou pro návštěvníky muzea osobní předměty z pozůstalosti filmového režiséra Luise Trenkera. Pocházel z Val Gardeny. Koho zajímá sakrální umění, může ve svatostáncích obdivovat dřevěné sochy od zdejších umělců. Doporučit lze návštěvu kostela svatého Jakuba v obci St. Ulrich. Ve vesnici St. Christina se zase nachází největší betlém na světě. Nepřekvapí, že je vyřezaný ze dřeva.

Pohankový dort a placičky Tirtlan
Během dovolené na statku ve Val Gardeně nesmí chybět důkladné seznámení s lokální kuchyní. Samozřejmě, že už se sem dostala jídla jako hamburgery, hranolky a kuřecí křídla. Ale v žádném jídelním lístku nemůžou chybět místní speciality, často také v nečekaném moderním provedení. Díky klimatu Dolomit dovolujícímu pěstování potravin, které nevyžadují velká vedra a jimž nevadí výkyvy teplot, se tu vždy pěstovalo obilí jako ječmen, pšenice, žito a oves, ale také luštěniny a zelenina. Velké tradici se těší především pohanka, které se v Jižním Tyrolsku říká Schworzplent, a z níž se připravuje obzvlášť lahodný dort. Na stůl se však dostávají také knedlíky, noky, „Tirtlan“ (kulaté těstové taštičky plněné špenátem, tvarohem, kyselým zelím nebo mákem), guláš a „Greastl“ (pořádně kořeněná směs pečených brambor a masa. Pro ty, kteří jsou jihotyrolskou kuchyní a jídly z Val Gardeny nadšeni, nabízejí zdejší selky od června do listopadu kuchařské kurzy.

Ani hory nepřijdou zkrátka
I když vás apartmán ve Val Gardeně zahrne veškerým komfortem, měli byste jeden nebo více dnů věnovat poznávání zdejších hor. Kdo umí dobře zacházet s lanem a karabinami, nalezne v masivech Sella nebo Langkofel přímo eldorádo lezeckých cest a výstupů. Ne všichni však mají rádi kolmé stěny a skalnatou krajinu. Ani na ty tady nezapomínají. Na výběr mají z celé řady dobře značených turistických stezek a vycházkových chodníků. Pro rodiny s dětmi se velmi hodí například stezka po staré trase železnice Grödnerbahn, kterou v roce 1915 začali budovat ruští váleční zajatci. Až do roku 1960 zajišťovala spolehlivé dopravní spojení mezi obcemi Klausen a Wolkenstein. Ujít byste si neměli nechat ani procházku ke zřícenině hradu Wolkenstein. V zimě platí údolí Val Gardena za jedno z nejvýznamnějších a velmi prominentních alpských lyžařských středisek. 200 kilometrů sjezdovek na stráních pod Dolomity a všudypřítomné lanovky rafinovaně vytvořily známou okružní lyžařskou trasu Sellaronda, která obepíná ze všech stran masiv Sella. V létě i v zimě platí, že Val Gardena rozhodně stojí za návštěvu.

Proč strávit dovolenou ve Val Gardeně?