V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
WEB
Back Home
Dovolená na statku v Sarntal

Dovolená na statku v Sarntal - Pokoje k pronájmu nebo apartmány v Jižním Tyrolsku

prohlédnout statky ▼
Během dovolené na statku v Sarntalu poznáte údolí, které si dochovalo svůj přirozený původní ráz.

Vtipy obyvatel tohoto údolí platí za největší kameňáky v Jižním Tyrolsku. Sedláky s jejich původním charakterem a typickým dialektem nebylo možné po dlouhou dobu v Bolzanu vůbec potkat. Údolí bylo až do napojení na silnici Sarnerstraße ve 30. letech minulého století svérázným mikrokosmem. Cesta do jižně ležícího Bolzana do té doby vedla jen přes nebezpečnou rokli nebo přes Ritten – v obou případech se jednalo o velmi náročnou cestu.

Dovolená na statku v údolí Sarntal: umění z peří
Tato odloučenost nutila obyvatele Sarntalu k tomu, aby si vše, co potřebovali, uměli sami vyrobit. Proto se tu dodnes dochovaly selské tradice, které jsou patrné i na výjimečně krásných krojích. Také zemědělství je nadále spojeno s chovem dobytka, krávy tráví léto tradičně na horských pastvinách. Vinohrady a ovocné sady byste tady hledali marně. Široko daleko je známé umělecké řemeslo zdejších lidí, kterému se říká Federkielstickerei. Jedná se o vyšívání pavími péry na kožené doplňky. Tím si dříve sedláci přivydělávali na živobytí. K uměleckému vyšívání používají sedláci paví péra, která jsou rozštěpena takovým způsobem, aby získala pevnost a ohebnost. Vykouzlit lze různé vzory, které zkrášlují pásky, boty, brašny, tašky a mnoho dalšího. Takto vyzdobený pásek je typickým symbolem místních krojů. Kdo si chce domů odvézt tradiční památku, může si na peněženku nechat vyšít svůj monogram. Peněženky s výšivkou jsou ostatně velmi oblíbené i u Jihotyrolanů.

Nejvýše položené poutní místo v Evropě
Kdo tráví dovolenou v apartmánu v údolí Sarntal, měl by si vyhradit alespoň jeden den na pěší túru. Zajímavých cílů je tu hned několik. Například pohodlná pohádková stezka u vesnice Aberstückl má několik zastavení, které vyprávějí o zdejších pověstech. Kdo raději zamíří do vyšších poloh, může vyrazit k horské chatě Latzfonser Kreuz. V nadmořské výšce 2.305 metrů se tu nachází nejvýše položený poutní kostel v Evropě. Mystický cíl představují kamenní muži „Stoanernen Mandln“ nad obcí Sarnthein. Na vyhlídkovém místě se nacházejí stovky malých pyramid z vyskládaných kamenů. Pokud věříte pověstem, vězte, že tu čert tancoval s čarodějkami.

Po motorkářském výletu dáte přednost vodě nebo koni?
V létě je údolí Sarntal velmi oblíbené u motorkářů. Klikatí se odtud fantastická silnice do sedla Penser Joch. Kdo rád plave, může se zastavit u jezera Durnholzer See. Koho voda neláká, zkusí přesednout z jednoho sedla do druhého: V Sarntalu je několik statků zaměřených na koně, které nabízejí vyjížďky krásnou krajinou. V zimě je silnice vedoucí průsmykem zavřená. Otevírá se však lyžařská oblast v obci Reinswald. Kromě sáňkařské dráhy jsou tu sjezdovky pro lyžaře, snowboardisty a stopy pro běžkaře. Bruslaři se mohou prohánět po zamrzlém jezeru Durnholzer See.

Když údolím zvony znějí
Kdo přijede na zimní dovolenou na statku v Sarntalu, nemusí každý den trávit na sjezdovkách. V čase adventu se koná slavnost Klöckelnacht, během níž táhnou od domu k domu postavy Klöckler a zpívají prastaré písně. Tento adventní zvyk pochází z germánského rituálu plodnosti. Krátce před zimním slunovratem musí být uctíván bůh plodnosti a počasí Donar. Proto znějí klidnou zimní nocí během prvních tří adventních čtvrtků hrozivé tóny, zvony a dunění. V létě je známou akcí den kostelů v Sarntalu – první neděli v září se slaví nejen svádění krav do údolí, ale také konec léta. Lidovou slavnost doprovázejí tradiční jídla, jako jsou taštičky Krapfen a sladké pečené těsto Strauben. K bujarým oslavám vždy patří také dechová hudba.

Proč strávit dovolenou v údolí Sarntal?

Apartmány a pokoji