V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
WEB
Back Home
Dovolená na statku v U Jihotyrolské vinné stezky

Dovolená na statku v U Jihotyrolské vinné stezky - Pokoje k pronájmu nebo apartmány v Jižním Tyrolsku

Během dovolené na statku u Jihotyrolské vinařské stezky zjistíte, co opravdu znamená latinské „In vino veritas“.

Známý vinařský citát se nejčastěji překládá jako „ve víně je pravda“. Na dovolené u Jihotyrolské vinařské stezky však poznáte i jiný význam překladu. A sice: „Víno je jedinou pravdou“. Jak už slogan napovídá, víno je výkladní skříní této jihotyrolské oblasti, k níž patří také obce jihotyrolské oblasti Überetsch, zdejší nížinatá část a také hlavní město provincie, kterým je Bolzano. Na 42,5 kilometrech čtverečních zde - na jihu Jižního Tyrolska - roste 84 procent veškeré vinné révy v provincii a některá z nejlepších červených a bílých vín Itálie. Víno tu není jen symbolem požitku, je také životním stylem vyznačujícím se spojením s přírodou a kulturním uvědoměním.

Dovolená na statku u Jihotyrolské vinařské stezky: popínavé rostliny
Už když pozorujete zdejší krajinu, bouchne vás do očí její propojení s vinnou révou. Mnoho statků, z nichž řada nabízí dovolenou na statku, obklopují rozsáhlé vinohrady. Réva nepokrývá jen půdu kotliny s protékající řekou Etsch, ale dělá čest svému označení za popínavou rostlinu. Vinohrady tu šplhají i po nejstrmějších svazích Jihotyrolské vinařské stezky. Nad nimi se tyčí zalesněné horské hřebeny, které zespoda působí vzdáleně, ale to neznamená, že je nelze pokořit. I díky tomu, že celá příroda Jihotyrolské vinařské stezky je protkána velmi dobře turistickými trasami a cyklostezkami. Túře na Mendelpass, Fennberg nebo po stezce Traminer Höhenweg nestojí nic v cestě. Kromě slabší kondice. Pro koho je vysokohorský vzduch moc řídký, nemusí v žádném případě během dovolené u Jihotyrolské vinařské stezky zůstávat ve svém apartmánu. Celá oblast má tu výhodu, že se její přírodní krásy nacházejí v nadmořské výšce do 500 metrů.

Vrcholy v nízké výšce
Pěkné cyklovýlety a pěší túry nabízí Montiggler Wald u Eppanu, v jehož srdci se nacházejí zakletá jezera Montiggler Seen. Nedaleko odtud stojí kolébka jara, pestrobarevné Jarní údolí Frühlingstal, kde už v polovině března všechno krásně kvete. Jezero Kalterer See potěší cyklisty po náročném dni v sedle. Osvěží se v jezerní vodě a také na windsurfery tu čekají ideální podmínky. Ochlazení ze zcela jiného soudku slibují ledovcové díry Eppaner Eislöcher, kde i v létě panují téměř zimní teploty. Musela se tomu přizpůsobit zdejší vegetace. Nejen příroda tu má co nabídnout. I člověk se do zdejší krajiny zapsal nesmazatelným písmem.

Setkání s minulostí
Kulturní krajina Jihotyrolské vinařské stezky má bohaté dědictví. Na zdaleka viditelných návrších se vyjímají kaple jako například kostelík Gleifkirchlein. Sousedí s nimi staré pevnosti, hrady a zříceniny. Skalám a stráním okolo Eppanu dominuje 180 šlechtických sídel a hradů – stěží byste jinde v Evropě našli podobně hustou zástavbu hradů. V údolí naproti tomu stojí pěkně za sebou tradiční vesnice, jejichž centra často nesou rukopis toskánského slohu nebo stavebního stylu regionu Überetsch. Jen v obci Kaltern stojí 119 historických budov. V centrech obcí se po celý rok odehrávají staré slavnosti, připomínají se staré zvyky. Příkladem může být průvod masek Egetmann-Umzug v Traminu, chřestový festival v Terlanu nebo festival Altmauerfest v obci Auer. Historickou důstojnost Jihotyrolské vinařské stezky nedokazují jen staré zvyky. Připomíná ji také řada muzeí popisujících historii regionu. Především v Bolzanu, v hlavním městě provincie, lze navštívit několik muzeí: V archeologickém muzeu spočívá světoznámá ledovcová mumie Ötzi, Museion se věnuje modernímu umění Jižního Tyrolska a Památník vítězství se vyrovnává s útlakem v době fašismu.

Sklenička na počest
Dlouhá tradice sahající až do doby před starověkým Římem se pojí k Jihotyrolské vinařské stezce. Víno je totiž nejen výkladní skříní zdejšího regionu, ale také ctěným občanem oblasti. Vinné sklepy ve vesnici zvou k návštěvě. Platí to také pro nejstarší sklepení v celé provincii, kterým je Andrian. Na naučné stezce do obce Entiklar, u místa Kurtatsch a ve vinařském muzeu v Kaltern se lze dozvědět řadu zajímavostí o vinné révě. Ta je tu také řádně oslavována. Koná se tu mnoho akcí na počest vína Gewürztraminer i dalších odrůd, jmenujme alespoň tři z nich: „Spatium Pinot Blanc“ v Eppanu, „Vinné dny Kalterer“ a „Pouliční vinařský festival Gewürztraminer“.

Proč strávit dovolenou u Jihotyrolské vinařské stezky?