V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
WEB
Back Home
Dovolená na statku v Martell

Dovolená na statku v Martell - Pokoje k pronájmu nebo apartmány v Jižním Tyrolsku

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Martellu se neodehrává jen před kulisou tvořenou loukami, pastvinami a lesy. Když vrcholí léto, září červenou barvou do okolí záhony plné jahod..

Údolí Martelltal leží uprostřed národního parku Stilfserjoch, začíná u Goldrainu a poté se táhne jakožto 24 kilometrů dlouhé boční údolí Vinschgau až k ledovci Cevedale v nadmořské výšce 3.769 metrů. V části Hintermartell byla v roce 1950 postavena přehrada, která z vody potoku Plimabach vyrábí elektrickou energii. Přehrada Zufrittsee je dnes výchozím místem na různé túry. Téměř 900 obyvatel obce s hlavním centrem v Martellu se stejně jako jejich předkové živí především výrobou mléka a chovem dobytka. Trvale osídlené statky tu naleznete dokonce v nadmořské výšce 2.000 metrů. Ideální je proto dovolená na statku v Martellu především pro ty, kteří hledají autentické místo a klid.

Dovolená na statku v Martellu: sladké, červené a lahodné
Trvale klesající ceny mléka dělaly sedlákům z údolí Martelltal v posledních desetiletích starosti – podobně jako zemědělcům v jiných regionech. Přežít z příjmů ze zemědělství bylo stále těžší, a tak se sedláci museli poohlédnout po nových možnostech využití jejich půdy. Ukázalo se, že vysoká poloha s mírným a suchým klimatem i s chladnými nocemi dělají z údolí ideální oblast pro pěstování bobulovitého ovoce. A především jahod. Sklizeň horských jahod v Martellu začíná v půlce června v nadmořské výšce 800 metrů a končí až na začátku září na nejvýše položených plochách v 1.800 metrech nad mořem. V tomto období už nejsou na trhu dlouhou dobu žádné jahody z obvyklých oblastí, kde se pěstují jahody. A proto se otevírá konkurencí opuštěný trh pro ovoce z Martellu. Zdejší jahody však nejsou cenné jen z tohoto důvodu: jejich kvalita se projevuje také chutí, která je díky dlouhému zrání doprovázena intenzivní vůní. Kromě jahod jsou pro sedláky v Martellu dalším důležitým zdrojem příjmů také třešně, borůvky, maliny a zelenina. Díky této šťastné shodě okolností se sedlákům podařilo pokračovat v hospodaření na svých statcích, a udržet tak své tradice.

Orlosup bradatý už zase létá
V národním parku Stilfserjoch se v posledních letech úspěšně podařilo vrátit do přírody orlosupa bradatého. V letech 2000 až 2008 bylo v Martelltalu vypuštěno do volné přírody jedenáct orlosupů. Čtyři páry si za svůj revír vybraly chráněnou oblast. Od prvního rozmnožení tohoto největšího ptačího dravce v Evropě se už v rezervaci objevilo 27 mláďat. Kdo se obrní trochou trpělivosti a bude mít i kousek štěstí, spatří snad i ze svého apartmánu v Martellu orlosupa bradatého, jak krouží vysoko na obloze.

Pohodová turistika v Martellu
Údolí Martelltal je oblíbené u turistů i místních obyvatel díky nejrůznějším turistickým možnostem. Stezka Waldbergbauer-Weg vede okolo mnoha statků, kde vám rádi představí své jedinečné produkty. Trasa je asi osm kilometrů dlouhá a protíná různorodou krajinu od Waldbergu nahoru k Sebelwaldu, kde se vyskytuje jeden z největších společných porostů borovice limba široko daleko. V zimě je údolí Martelltal tajným tipem pro milovníky túr na sněžnicích, výborné předpoklady má však také zdejší centrum zimních sportů pro biatlonisty a běžkaře.

Čím je zajímavá dovolená na statku v Martellu ?

Apartmány a pokoji