V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
WEB
Back Home
Dovolená na statku v Horní Vinschgau

Dovolená na statku v Horní Vinschgau - Pokoje k pronájmu nebo apartmány v Jižním Tyrolsku

Zažijte na statku v Horním Vinschgau slavnosti Zussln, Klosn nebo Scheibenschlagen, jedná se o prastaré zvyky místních sedláků.

K Obervinschgau neboli k oblasti Vinschger Oberland patří obce Graun, Taufers, Mals, Glurns, Schluderns, Stilfs a Prad am Stilfserjoch. V nejsevernější části západu Jižního Tyrolska, kde spolu hraničí tři státy, leží jezero Reschensee. Tato přehrada se v posledních letech stala vyhledávanou sportovní destinací a díky dobrým povětrnostním podmínkám láká především příznivce kitesurfingu. Tady v Horním Vinschgau pramení řeka Etsch, která protéká celým Jižním Tyrolskem a jako druhá nejdelší řeka celé Itálie nakonec vtéká do Jaderského moře.

Dovolená na statku v Horním Vinschgau: obilnice Vinschgau V Horním Vinschgau je stále ještě hodně rozšířena výroba mléka a chov dobytka. Pouze v níže položených obcích, sahajících k Malsu, se vyskytují jabloňové sady, ve směru na Reschen je střídají pastviny. V Horním Vinschgau nelze zapomínat ani na meruňky odrůdy Vinschger Marille a na hrušky Palabirne. V obou případech se jedná o staré odrůdy, které se před časem vrátily do místních sadů. Zpátky ke kořenům se vracejí také sedláci, kteří se znovu pustili do pěstování obilí. Vinschgau kdysi platilo za obilnici celého Tyrolska. Obilí se v Horním Vinschgau opět pěstuje, vzniká z něj například pečivo Vinschger Paarln, ale také Vinschger Whiskey a pivo.

Túra k horským pastvinám s ochutnávkou sýrů Váš apartmán v Horním Vinschgau je ideálním výchozím místem na zajímavé pěší túry po horách. Rozjímavá stezka Stundenweg spojuje švýcarský klášter St. Johann stojící v Müstair s klášterem Marienberg, který se nachází nad Burgeis. Její délka 17 kilometrů by neměla odradit ani turisty s horší fyzičkou, cestu si je totiž možné rozdělit na dvě etapy. Zajímavými cíli jsou také vysokohorské pastviny v Horním Vinschgau – chov krav na mléko a výroba másla a sýrů na salaších patří k Vinschgau už od vrcholného středověku. Tajným tipem, který ocení především vaše chuťové pohárky, je ochutnávka sýrů od krav z horských pastvin přímo u salašníků.

Zakořeněné tradice Prastaré pohanské zvyky hrají v Horním Vinschgau důležitou roli. Drží se tu dodnes a každým rokem se přidává více a více mladých lidí z Vinschgau, aby se podíleli na tradičních rituálech. Když jste ubytovaní v apartmánu v Horním Vinschgau, máte nejlepší příležitost zažít tyto pozůstatky z předkřesťanské doby na vlastní kůži.

Vrhání kotoučů aneb Scheibenschlagen Každou první neděli postní doby se ve Vinschgau koná tradiční rituál Scheibenschlagen. Jak název napovídá, dochází při něm k vrhání žhavých dřevěných kotoučů do údolí. Během vrhání jsou pronášena přání a zpívají se rýmované písně. Zvyk slouží obyvatelům Vinschgau k zahánění zlých sil spojených se zimou a posiluje jejich víru v úrodný rok.

Klosn Během slavnosti Klosn se v obci Stilfs šíří velký hluk. Mladí chlapci v přestrojení za příšery, čerty či osly řádí s těžkými zvonci. Akce se koná v prosinci v sobotu před nebo po svátku Svatého Mikuláše. Tento výjimečný stav v této jinak klidné vesničce Stilfs byste si během vaší zimní dovolené na statku v Horním Vinschgau neměli nechat ujít.

Proč strávit dovolenou v Horním Vinschgau?