X Cookies allow us to provide our services. By using our services, you agree that we may use cookies. Click here for further information.
WEB
Back Home
  • Amort-Hof  - Altrei - Pokoje k pronájmu  - Jih Jižního Tyrolska

Amort-Hof

Selská řemesla v Altrei

Rodina Rita Amort
Guggal 26a
39040 Altrei
Altrei
Sortiment:
  • domácí obuv („Patschen“)
  • klobouky
  • kabelky a batohy
  • cestovní podložky na sezení
  • ozdoby
  • dekorace
  • výroba na míru

Výkladní skrín s našimi produkty

Popis statku

Statek Amort-Hof se nachází v obci Altrei se 400 obyvateli, v nejjižnejší nemecky mluvící obci na hranici s údolím Fleimstal (Val di Fiemme). Horská vesnicka leží ve výšce 1.200 metru nad morem v prírodním parku Trudner Horn a díky své ke slunci obrácené poloze bývá oznacována také jako "Balkón Jižního Tyrolska". Na statku Amort-Hof žije 30 ovcí a jehnátek, jejichž vlnu promenuje statkárka Rita Amort na umelecká díla z filcu. Sedlácká rodina navíc pestuje kávu z Altrei: Pod tímto názvem se skrývá rostlina Lupina s modrým kvetem, tradicní zdejší druh, z jehož semínek se vyrábí náhražka kávy.

Řemeslo

Rita Amort opatrne vytahuje tenoucké ovcí rouno. Jemne je prohmatává špickami prstu, což jí prináší velmi príjemný pocit. "Patrí to k okouzlení, které filc prináší," vypráví talentovaná statkárka. Na statku si vytvorila své malé království: "Ritina svetnicka s filcem". Kvalitní zpracování vlny, hra s tvary a experimenty s barvami jí otevírají nekonecné možnosti. At už teplé papuce (místními nazývané "Patschen"), neobvyklé kabelky nebo kouzelné klobouky: jeden kousek za druhým vyrábí statkárka se srdcem i umem.

Na stopě zpracování

Na filc narazila statkárka z Altrei pri hledání vhodné vedlejší výroby. Vlna, kterou zpracovává, pochází prevážne od vlastních na horách se pasoucích ovcí, a má tudíž vysokou kvalitu. Opatrne se umyje, vysuší a následne ceše. "Vzniká tím hrubé rouno," vysvetluje. A už to muže zacít. Potrebuje jen teplou vodu, prírodní mýdlo a hodne trpelivosti. Rita jemne vlhcí rouno a roztírá jednotlivá vlákna se stále vetší silou, aby se spojila a zahustila. Vzniká odolný filc. "Tato stará textilní technika vyžaduje um v prstech a vysokou presnost, ale také vytrvalost a silné paže," usmívá se statkárka.

Zatímco její rychlé ruce pracují, pripravuje si nadšená statkárka nové nápady pro své kreace plné fantazie: Vybírá barvy a design, tríbí rafinované detaily a kombinuje vlnu horských ovcí také s jinými prírodními vlákny, aby docílila zvláštních efektu. Zvláštností všech jejích rucne vyrábených produktu je, že vznikají z jednoho kusu filcu, a nejsou tak sešité. Prijdou jí vhod cetné zkušenosti a dobré znalosti vlastností materiálu. "Je vždy velmi vzrušující, když dokoncím nové papuce nebo novou kabelku," má radost statkárka. Svým nadšením pro tradicní remeslné umení si už získala celou rodinu. Do její pracovní svetnice jí pravidelne chodí pomáhat manžel i dcera.

Příjezd

Z Neumarktu prípadne z Aueru následujte znacky smerující na „Fleimstal“ a pres Montan a Kaltenbrunn jedte až do San Lugana. Krátce za San Luganem odbocte doprava a pokracujte po této silnici dalších 6 kilometru do Altrei. U vjezdu do vesnice odbocte doleva smerem na Guggal a následujte znacení ke statku Kürbishof. Okolo nej vede cesta nahoru ke statku Amort-Hof.