V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
Home
Život na statku
Tradice a zvyky
Ploty v Jižním Tyrolsku

Ploty v Jižním Tyrolsku

Plot v Jižním Tyrolsku

Plot v Jižním Tyrolsku
Ploty patří odjakživa do kulturní krajiny, protože oddělují pole a pozemky, lemují cesty a ulice a jsou k vidění také na horských pastvinách. Z různých důvodů těchto svědků alpské kultury ubývá. Ale ke štěstí nemizí úplně.

V údolí Eisacktal se vyskytuje pěkný dřevěný plot s umělecky propletenými spojkami. Jedná se o tak zvaný pletený Speltenzaun. Jeho svislé latě jsou umně a pečlivě spletené k sobě s pomocí ohebných větví. Jelikož je jeho vytvoření poměrně náročné, vyskytuje se stále řidčeji.

Bez hřebíků, drátů nebo jiných spojovacích materiálů je vyrobený plot, kterému se říká Scharzaun. Tvoří ho pouze překřížené dřevo, které vytvářejí nůžky (lidově řečeno „Schar“), nad nimi a pod nimi jsou umístěné latě. To je jeden z nejjednodušších a nejstarších alpských dřevěných plotů.

Velmi hustý plot mají v regionu Wipptal, lze však na něj narazit i na jiných místech. Jedná se o kroužkový plot. Jeho vodorovné desky oddělují od sebe kroužky z ohebných větví („Widen“), které omotávají svislé sloupky. Tady je pěkně vidět, jak se dříve život a práce horských sedláků pojila s přírodou, zcela ve smyslu: Používat přírodu, ale neničit ji.