&noscript=1 /> Dovolená na statku v Matschi
 
Dovolená na statku v Matschi
Dovolená na statku v Matschi

Idyličtější už to být nemůže.

Boční údolí

Matsch

Dovolená na statku v Matschi

Matschertal je boční údolí pohoří Vinschgau v Jižním Tyrolsku. Obec Matsch leží v Ötztalských Alpách v nadmořské výšce téměř 1 600 metrů.

Kdo se vydá na dovolenou na statek v Matschi, ten si vybral neobvyklé údolí: Matsch se zaměřuje na udržitelný cestovní ruch, aktivní ochranu přírody a krajiny a udržitelnou mobilitu. Obec má také bohatou minulost: na utváření vzhledu obce se významně podílely šlechtické rody a státní úředníci, kteří ve 12. století sídlili na hradech Obermatsch a Untermatsch.

Matschertal je boční údolí pohoří Vinschgau v Jižním Tyrolsku. Obec Matsch leží v Ötztalských Alpách v nadmořské výšce téměř 1 600 metrů.

Kdo se vydá na dovolenou na statek v Matschi, vybral si vskutku neobvyklé údolí: Matsch se zaměřuje na udržitelný cestovní ruch, aktivní ochranu přírody a krajiny a udržitelnou mobilitu. Matsch je mimo jiné obec s bohatou minulostí: Na utváření vzhledu obce se významně podílely šlechtické rody a státní úředníci, kteří ve 12. století sídlili na hradech Obermatsch a Untermatsch.

 

Dovolená na statku v Matschi v Jižním Tyrolsku má pro každého něco, kromě jediné věci: stresu a hektiky. V Matschi žije přibližně 600 obyvatel. Jejich tradice se odvíjejí od bohaté minulosti údolí. Kolem roku 1160 vstoupil do dějin obce první panovník, první rychtář z Matsche. Egno de Amatia pochází z rodu Tarasperů, který patřil k Churrätischen Uradel. Od té doby se šlechtické rody dlouhodobě zdržovaly v údolí Matsch, přesněji na hradech Obermatsch a Untermatsch. Oba hrady prý nechali postavit lidé z Matsche. Dnes se z hradeb hradů dochovaly jen řídké zbytky, ale hradní kaple svatého Martina v Obermatsch, která byla postavena ve 12. století, je stále dobře zachovalá. Dnešní podobu však kaple získala až kolem roku 1650.

Farní kostel v centru Matsche byl postaven na počátku 16. století a je zasvěcen svatému Florinovi, který podle legendy pochází právě odtud.

 

Pestrá aktivní dovolená

Kostelů, klášterů a hradů je v okolí Matsche celá řada. Na ty, kteří zde stráví dovolenou v prázdninovém bytě nebo pokoji, čeká bohatý kulturní program. Na své si však přijdou i sportovní nadšenci. Množství horských vrcholů a turistických stezek čeká jen na to, až je prozkoumáte. Ne nadarmo je Matsch první jihotyrolskou obcí, která se stala součástí iniciativy "Horolezecká obec" alpských klubů Východních Alp. Iniciativa podporuje cestovní ruch šetrný k životnímu prostředí a zaměřený na přírodu. Právě to je zde důležité, proto se Matschské údolí zdrželo rozsáhlých technických úprav. Díky tomu Matsch boduje nedotčenou ryzí přírodou.

Ať už se jedná o túru po stezce Waalweg nebo o výstup na vrchol – každý si zde najde to své. Vinschger Höhenweg (Vinschgauská vysokohorská stezka) je nenáročná túra: za pět hodin překonáte přibližně 650 výškových metrů. Pěší turisty provází především úchvatný výhled do údolí. Putování po horských statcích (Höfewanderung) doporučujeme zejména rodinám s dětmi. Cesta trvá asi 3,5 hodiny a vede kolem mnohých statků v okolí Matsche.

 

Se sluncem v zádech

Údolí Matschertal je oblíbenou lyžařskou oblastí a nabízí řadu náročných túr pro zkušené pěší turisty. Ti, kteří nechtějí nasazovat turistické lyže, mohou řadu zimních túr absolvovat také pěšky – se sněžnicemi, a nebo i bez nich. Na všech cestách vás zde provází nedotčená příroda.

Dovolená na statku v Matschi v Jižním Tyrolsku má pro každého něco, až na jednu věc: stres a hektičnost. V Matschi žije přibližně 600 obyvatel. Jejich tradice se odvíjejí od bohaté minulosti údolí. Kolem roku 1160 vstupuje do dějin obce první panovník, první rychtář z Matsche. Egno de Amatia pochází z rodu Tarasperů, který patřil ke starému churrätiskému šlechtickému rodu. Od té doby se šlechtické rody dlouhodobě zdržovaly v Matschském údolí, přesněji na hradech Obermatsch a Untermatsch. Oba hrady prý nechali postavit úředníci z Matsche. Dnes se z hradeb hradů dochovaly jen řídké zbytky, ale hradní kaple svatého Martina v Obermatschi, která byla postavena ve 12. století, je stále dobře zachovalá. Dnešní podobu však kaple získala až kolem roku 1650.

Farní kostel v centru Matsche byl postaven na počátku 16. století a je zasvěcen svatému Florinovi, který podle legendy pochází právě z Matsche.

 

Rozmanitá aktivní dovolená

Kostelů, klášterů a hradů je v okolí Matsche mnoho. Na ty, kteří zde stráví dovolenou v rekreačním apartmánu nebo pokoji, čeká bohatý kulturní program. Na své si však přijdou i sportovní nadšenci. Množství horských vrcholů a turistických stezek čeká jen na to, až je prozkoumáte. Ne nadarmo je Matsch první jihotyrolskou obcí, která se stala součástí iniciativy "Horolezecká obec" alpských klubů Východních Alp. Iniciativa podporuje cestovní ruch šetrný k životnímu prostředí a zaměřený na přírodu. Právě to je zde důležité – proto se údolí Matschertal zdrželo rozsáhlých technických úprav – Matsch boduje nedotčenou ryzí přírodou.

Ať už se jedná o túru po stezce Waalweg nebo o výstup na vrchol – každý si zde najde to své. Vinschger Höhenweg (Vinschgauská vysokohorská stezka) je nenáročná túra: za pět hodin překonáte přibližně 650 výškových metrů. Pěší turisty provází především jedna věc: úchvatný výhled do údolí. Putování po horských statcích (Höfewanderung) doporučujeme zejména rodinám s dětmi. Cesta trvá asi 3,5 hodiny a vede kolem mnohých statků v okolí Matsche.

 

Se sluncem v zádech

Údolí Matschertal je oblíbenou lyžařskou oblastí a nabízí řadu náročných túr pro zkušené pěší turisty. Ti, kteří nechtějí nasazovat turistické lyže, mohou řadu zimních túr absolvovat také pěšky – se sněžnicemi nebo bez nich. Všechny činnosti mají společné to, že vás vždy provází příroda.

zobrazit více skrýt

Vyhledat statky

Rekreační statky v Matschi

Kam chcete jet?
Kdy a na jak dlouho?
jakýkoli
Typ ubytování a spolucestující
2 dospělí
Typ statku
Chov hospodářských zvířat, vinohradnictví nebo sadařství
Klasifikace
všechny klasifikace
8 Zobrazit statek Zobrazit statky
Obnovení filtru
8 nalezený statek nalezené statky
 | 
Hahnenhof flower flower flower
Rodina Stocker  | Mals  (Vinschgau)
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : uzeniny, vejce, mamelády ...
Selské nabídky: Ve stájích
4,9
"Vynikající"
(20 hodnocení)
Apartmán od 54€ za noc
Ausser Glieshof flower flower flower
Rodina Weisenhorn  | Mals  (Vinschgau)
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : sýr, špek, uzeniny ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
4,9
"Velmi dobré"
(14 hodnocení)
Apartmán od 60€ za noc
Aviunshof flower flower flower flower
Rodina Heinisch  | Mals  (Vinschgau)
Statku s ekologickým hospodařením, Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mléka, sýr, máslo ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
4,9
"Vynikající"
(66 hodnocení)
Apartmán od 105€ za noc
Výsledek vašeho hledání

3 důvody

Dovolená v Matschi

Malebná horská vesnice v nadmořské výšce téměř 1.600 m

Úchvatný výhled na Ortler

Oficiální horolezecká vesnice a vysokohorské pastviny

Na salaši vysoko v horách

Bujné louky, pasoucí se krávy a nádherná horská krajina: v Matschském údolí vás zvou k odpočinku tradiční alpské pastviny. Alpské zemědělství patří k životu zdejších lidí již po staletí.

Bujné louky, pasoucí se krávy a nádherná horská krajina: v Matschském údolí vás zvou k odpočinku tradiční alpské pastviny. Alpské zemědělství patří k životu zdejších lidí již po staletí.

Vzhled Matsche byl silně ovlivněn staletími intenzivního využívání vysokohorských pastvin a luk. Od druhé poloviny 20. století byla zemědělská půda rozdělena na lesy a louky a chráněna před nadměrným využíváním lesními úřady. To je dnes jedním z důvodů, proč je Matschské údolí domovem nejrůznějších rostlin a živočichů. V údolí se nachází několik horských chat s pastvinami. Nad obcí Matsch se v nadmořské výšce kolem 2 000 metrů tyčí vrchol Gondaalm. Pozoruhodnou věcí je v tomto údolí speciální přeprava mléka: Čerstvé mléko z vysokohorských pastvin putuje prostřednictvím mléčného potrubí přímo do místní vysokohorské mlékárny, kde se zpracovává na sýr a máslo. Na salaši Matscher Alm se mléko zpracovává přímo na místě na nejrůznější lahodné výrobky, které pak můžete na salaši ochutnat. Matscher Alm je v provozu v létě i v zimě a je oblíbeným cílem turistů, rodin s dětmi a lyžařů. Třetí alpská pastvina Upialm patří zemědělcům z vesnice Schluderns, která se nachází nedaleko vstupu do údolí. I zde se přímo na salaši vyrábí sýr a máslo.

zobrazit více skrýt
Hra s otázkami

Zábavný test

Jaký typ statku jste?

Jdeme na to
Roter Hahn

Zjistěte, který statek vám vyhovuje. Pěknou zábavu!