&noscript=1 /> Dovolená na statku v údolí Pfunderer Tal
 
Dovolená na statku v údolí Pfunderer Tal
Dovolená na statku v údolí Pfunderer Tal

Zpomalit tempo

Boční údolí

Pfunders

Dovolená na statku v Pfundersu

V čele údolí leží tichá a klidná horská vesnice Pfunders v Jižním Tyrolsku. Idylická vesnička leží na konci stejnojmenného bočního údolí, které se rozvětvuje u Vintlu v Pustertalu. O svahy v ústí údolí se opírá malebná víska Weitental.

Hory shlíží na Pfunders a hrají ve zdejších příbězích významnou roli: Pfunders je považován za horolezeckou obec, odkud vycházejí četné horské túry. Síla hor dodává lidem v údolí klidnou a vyrovnanou náladu a činí z vesničky místo, kde je čas jen nepodstatným orientačním bodem. To je znát i o dovolené na statku v údolí Pfunderer Tal.

V čele údolí leží tichá a klidná horská vesnice Pfunders v Jižním Tyrolsku. Idylická vesnička leží na konci stejnojmenného bočního údolí, které se rozvětvuje u obce Vintl v údolí Pustertal.

Hory bdící nad obcí hrají v její historii formující roli: Pfunders je považován za horolezeckou vesnici, odkud vycházejí četné horské túry. Síla hor dodává lidem v údolí klidnou a vyrovnanou náladu a činí z vesničky místo, kde je čas jen nepodstatným orientačním bodem. To je patrné i během dovolené na statku v Pfundersu.

 

Působivý horský svět Pfundersu nevyhnutelně okouzlí všechny hosty rekreačních apartmánů a pokojů. Wilde Kreuzspitze je se svými 3 132 metry nejvyšší horou v jižní části Zillertalských Alp. Na jejím úpatí leží v kotlině jezero Wilde See. Třítisícovou hranici překračují také Wurmaulspitze, Grabspitze a východní a západní Hochwart. Obyvatelé Pfunderského údolí mají k horám dobrý vztah, osvojili si jejich klid a váží si okolní přírody v celé její kráse.

 

O tom, že pfunderští obyvatelé lpí na svých tradicích, svědčí slaměné klobouky, které jsou v Pfunderském údolí všudypřítomné. K výrobě těchto tradičních slaměných klobouků je zapotřebí spousta trpělivosti a ruční práce. Je zapotřebí bezvadných žitných stébel, která se namočí do vody a spletou do 25 metrů dlouhého copu. Ozdobné tkanice, tzv. gimpy, jsou připevněny barevnou hedvábnou šňůrkou. Nesmí chybět dvě bílá pírka. Jen tak je klobouk, který nosí vesničtí muzikanti, hotový.

 

Posvícení s tradicí

Na třídenní slavnost pfunderského posvícení Pfunderer Kirchtag se těší nejen místní. Slavnost rok co rok přiláká i mnoho hostů. Den před svátkem "Kirchtig", který se koná každoročně na jaře, se podle starého zvyku staví "Kirschtamichlbam". Mladí chlapci jdou do lesa, pokácejí nejdelší smrk, který najdou, a traktorem ho dotáhnou na náves. Slaměnou panenku s košilí, kloboukem a lahví vína – Michl – připevní na špičku kmene. Pak chlapci strom s Michlem – Kirschtamichlbam – postaví. Strom je třeba celou noc hlídat, protože lidé ze sousední vesnice by se mohli pokusit Michla ukrást. Pokud Michl zůstane ve vesnici, čeká ho druhý den pořádná oslava.

 

70 kilometrů přes Alpy

Ti, kdo chtějí během dovolené na statku v rekreačním apartmánu nebo pokoji v údolí Pfunderertal poznat přírodu, mají z čeho vybírat. Například Pfunderer Höhenweg je známá a oblíbená daleko za hranicemi údolí: vysokohorská stezka vede v celé délce 70 kilometrů ze Sterzingu do Brunecku téměř nepřetržitě v nadmořské výšce 2 000 až 3 000 metrů. Je rozdělena do několika částí a lze ji projít za šest dnů. Pěší turisty provází nádherný výhled na alpský oblouk od Taur až ke králi Ortlerovi. Pro tuto túru je nutná dobrá fyzická kondice. Stezka vede kolem chaty Edelrauth, která se nachází ve výšce 2 545 metrů na takzvaném Eisbruggjochu. Toto útočiště se ohlíží za více než sto lety své existence. V roce 2016 byla chata kompletně přestavěna. Nyní zaujme moderní architekturou, která se v takových výškách vyskytuje jen zřídka.

U vjezdu do impozantního údolí Pfunderer Tal vás uvítá vesnička Weitental se svými sedmi sty obyvateli. Už z dálky je vidět věž kostela sv. Tomáše. Stavba je z 15. století a nejenom freska nevěřícího Tomáše stojí za vidění. V centru obce Weitental vás zaujme kamenná kašna.

 

Působivý horský svět Pfundersu nevyhnutelně okouzlí hosty rekreačních apartmánů a pokojů. Wilde Kreuzspitze je se svými 3 132 metry nejvyšší horou v jižní části Zillertalských Alp. Na jejím úpatí leží v kotlině jezero Wilde See. Třítisícovou hranici překračují také Wurmaulspitze, Grabspitze a východní a západní Hochwart. Obyvatelé Pfunderského údolí mají k horám dobrý vztah, osvojili si jejich klid a váží si okolní přírody v celé její kráse.

 

O tom, že pfunderští obyvatelé lpí na svých tradicích, svědčí slaměné klobouky, které jsou v Pfunderském údolí všudypřítomné. K výrobě těchto tradičních slaměných klobouků je zapotřebí spousta trpělivosti a ruční práce. Je zapotřebí bezvadných žitných stébel, která se namočí do vody a spletou do 25 metrů dlouhého copu. Ozdobné tkanice, tzv. gimpy, jsou připevněny barevnou hedvábnou šňůrkou. Nesmí chybět dvě bílá pírka, jen tak je klobouk, který nosí vesničtí muzikanti, hotový.

 

Posvícení s tradicí

Na třídenní slavnost pfunderského posvícení Pfunderer Kirchtag se těší nejen místní, slavnost rok co rok přiláká i mnoho hostů. Den před svátkem "Kirchtig", který se koná každoročně na jaře, se podle starého zvyku staví "Kirschtamichlbam". Mladí chlapci jdou do lesa, pokácejí nejdelší smrk, který najdou, a traktorem ho dotáhnou na náves. Slaměnou panenku s košilí, kloboukem a lahví vína – Michl – připevní na špičku kmene. Pak chlapci strom s Michlem – Kirschtamichlbam – postaví . Strom je třeba celou noc hlídat, protože lidé ze sousední vesnice by se mohli pokusit Michla ukrást. Pokud Michl zůstane ve vesnici, čeká ho druhý den pořádná oslava.

 

70 kilometrů přes Alpy

Ti, kdo chtějí během dovolené na statku v rekreačním apartmánu nebo pokoji v údolí Pfunderertal poznat přírodu, mají z čeho vybírat. Například Pfunderer Höhenweg je známá a oblíbená daleko za hranicemi údolí: vysokohorská stezka vede v celé délce 70 kilometrů ze Sterzingu do Brunecku a vede téměř nepřetržitě v nadmořské výšce 2 000 až 3 000 metrů. Je rozdělena do několika částí a lze ji dokončit za šest dnů. Pěší turisty provází nádherný výhled na alpský oblouk od Taur až ke králi Ortlerovi. Pro tuto túru je nutná fyzická kondice a jistota. Stezka vede kolem chaty Edelrauth, která se nachází ve výšce 2 545 metrů na takzvaném Eisbruggjochu. Toto útočiště se ohlíží za více než sto lety své existence. V roce 2016 byla chata kompletně přestavěna. Nyní zaujme moderní architekturou, která se v takových výškách vyskytuje jen zřídka.

zobrazit více skrýt

Vyhledat statky

Rekreační statky v údolí Pfunderer Tal

Kam chcete jet?
Kdy a na jak dlouho?
jakýkoli
Typ ubytování a spolucestující
2 dospělí
Typ statku
Chov hospodářských zvířat, vinohradnictví nebo sadařství
Klasifikace
všechny klasifikace
2 Zobrazit statek Zobrazit statky
Obnovení filtru
2 nalezený statek nalezené statky
 | 
Wieserhof flower flower
Rodina Niederkofler  | Vintl  (Eisacktal)
Chov zvířat
snídaně, polopenze
prodejna na statku: sýr, máslo, špek ...
Selské nabídky: Ve stájích, Zažít sklizen sena, Prohlídka dvora s degustací ...
Apartmán od 65€ za noc
Wegscheiderhof flower flower
Rodina Volgger  | Vintl  (Eisacktal)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, špek, uzeniny ...
Selské nabídky: hosté se mohou obsloužit v hospodárské zahrade
4,9
"Velmi dobré"
(2 hodnocení)
Apartmán od 70€ za noc
Výsledek vašeho hledání

3 důvody

Dovolená v údolí Pfunderer Tal

Závratné výšky na stezce Pfunderer Höhenweg

Stará řemesla, živé zvyky, rustikální statky

Původní a nedotčené skutečně zasvěcený tip

Koledníci žitných placek – návštěva mrtvých

S cílem dostat žitné placky navštěvuje skupina mladých lidí na začátku listopadu místní statky. O tuto specialitu prosí veršovanou koledou.

S cílem dostat žitné placky navštěvuje skupina mladých lidí na začátku listopadu místní statky. O tuto specialitu prosí veršovanou koledou.

Když se na začátku listopadu setmí, vyrazí skupina pfunderských obyvatel na návštěvu statků v údolí. Jsou převlečeni do kostýmů a žádají o zvláštní příspěvek: chtějí si vykoledovat takzvané Sauern. Žitné placky, které se vyrábějí na statcích podle staré tradice. Sedláci jsou návštěvou potěšeni a zvou skupinu do teplé světnice přátelským "La inna!", což znamená "Pojďte dál!". Žitné placky se ovšem rozdávají teprve po odrecitování říkanky. Placky Sauern se dříve rozdávaly chudým nebo se pokládaly na hrob. Koledníci jsou vítáni, protože tam, kde se objeví, následuje prý štědrý rok.

zobrazit více skrýt
Hra s otázkami

Zábavný test

Jaký typ statku jste?

Jdeme na to
Roter Hahn

Zjistěte, který statek vám vyhovuje. Pěknou zábavu!