&noscript=1 /> Ledové díry v Eppanu – Jižní Tyrolsko Ledové díry v Eppanu – Jižní Tyrolsko
 
Eppanské ledové díry: Osvěžující odlišnost
Eppanské ledové díry: Osvěžující odlišnost

Výletní cíl

Eppanské ledové díry

Eppanské ledové díry: Osvěžující odlišnost

Eppanské ledové díry ukazují, že koupání není jediným způsobem, jak uniknout horku v Jižním Tyrolsku.

Kromě bohaté flóry a fauny údolí Frühlingstal, Montigglských jezer a Kalternského jezera se v nížině Überetsch nachází další přírodní zázrak. Z Eppanských ledových děr v Oberplanitzingu, části Kalternu, v těsné blízkosti St. Michael-Eppan, proudí mezi velkými porfyrovými bloky ledový vzduch i v létě. Podle pověsti zde kdysi stávalo město, jehož obyvatelé se vyznačovali bezohledností a krutostí. Za trest Bůh pohřbil jejich město pod balvany, které dnes charakterizují okolní krajinu. Geologové však ledový chlad nevysvětlují odsouzením, ale vidí příčinu ve vzácném přírodním jevu.

Vysoké hory v údolí

Vinu za ledový chlad nese porfyrová suť, která se uložila na celém svahu Gandbergu, a fyzikální proces zvaný "větrná roura". V létě proudí teplý vzduch puklinami shora do spodní části suťoviska, ochlazuje se a uniká dále dolů jako studený vzduch. Protože je však studený vzduch proudící z otvorů těžší než teplý vzduch nad nimi, nemůže stoupat a v případě ledových děr v Eppanu se shromažďuje ve 200 metrů dlouhé, 50 metrů široké a pět metrů vysoké prohlubni. Chladné mikroklima má dalekosáhlé důsledky: dokonce i uprostřed léta se zde ještě občas objevují sněhová pole a rampouchy, a přestože se nacházíme jen asi 500 metrů nad mořem, daří se zde rostlinám, které se jinak vyskytují pouze ve vysokých horách. Růže alpská je jen jedním z mnoha příkladů. Vegetační pořadí je také obráceno vzhůru nohama. V hlubších částech dutiny rostou rostliny odolnější vůči chladu, zatímco na horních okrajích vyrůstají rostliny milující teplo. To vytváří ohromující rostlinnou rozmanitost a domov zde našlo téměř 600 druhů rostlin.

Eppanské ledové díry: Osvěžující odlišnost

Vyrazte za únikem před horkem

K eppanským ledovým dírám se dostanete z různých směrů a turističtí průvodci nabízejí odpovídající množství tipů na výlety. Nenáročná túra, která je vhodná zejména pro rodiny s dětmi, začíná v centru města St. Michael-Eppan. Pokud cestujete autem, nechte ho nejlépe před zimním stadionem, kde je dostatek parkovacích míst. Procházka pak vede nejprve kolem střední školy v Eppanu a jižním směrem mezi domy. Po čtvrt hodině chůze odbočte doprava na lesní cestu, po které půjdete asi 40 minut, až dojdete na lesní rozcestí. Zde vás cedule upozorní na ledové díry, které jsou vzdálené pouhých 5 minut chůze.

Nejpříhodnější je výlet k ledovým dírám v létě, kdy je rozdíl mezi teplem a chladem jasně patrný.

 

 

Dvě mouchy jednou ranou

Eppan jako cíl dovolené nebo výletu nabízí také tu výhodu, že příroda a kultura nejsou protiklady, ale tvoří jednotu. Kdo se tedy rozhodne navštívit ledové díry, bude na některých trasách míjet i leckteré památky. V blízkosti se nachází především kostel Gleifkirche a zámek Moos-Schulthaus. Z kostela postaveného roku 1716 je krásný výhled na Eppan a celé jeho okolí, zatímco v zámku Moos-Schulthaus na návštěvníky čeká Muzeum středověké domácí kultury.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti ledových děr
54 nalezený statek nalezené statky
Gartenheim flower flower flower
Rodina Sinn  | Kaltern an der Weinstraße  (Bolzano a okolí)
Ovoce, Vinařství
snídaně
Vlastní produkty ze statku : ovocné šťávy, víno
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Prohlídka dvora, Prohlídka dvora s degustací ...
Vzdálenost 0,6 km
Pozice na mapě
3,7
"Dobré"
(1 hodnocení)
Apartmán od 100€ za noc
Gutshof Sinn flower flower flower flower flower
Rodina Sinn  | Kaltern an der Weinstraße  (Bolzano a okolí)
Statku s ekologickým hospodařením, Ovoce, Vinařství
snídaně
Produktový koutek: vejce, mamelády, sirup ...
Selské nabídky: Prohlídka dvora, Prohlídka vinic, Prohlídka dvora s degust.vína
Vzdálenost 1,0 km
Pozice na mapě
5,0
"Velmi dobré"
(8 hodnocení)
Apartmán od 110€ za noc
St. Quirinus flower flower flower flower flower
Rodina Sinn  | Kaltern an der Weinstraße  (Bolzano a okolí)
Statku s ekologickým hospodařením, Chov zvířat, Ovoce, Vinařství
snídaně
prodejna na statku: vejce, mamelády, ovocné šťávy ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Prohlídka sadu a vinic, Cesta sklepy s degust.vína ...
Vzdálenost 1,0 km
Pozice na mapě
4,9
"Vynikající"
(46 hodnocení)
objednávka přes internet
Apartmán od 120€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Ledové díry

Další informace

Contacts
Tourist Information Centre
Market Square 8
39052 Caldaro/Kaltern
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
General description

The unusual phenomenon of the ice caves between the two villages of Kaltern (Oberplanitzing/Pianizza di Sopra) and Eppan/Appiano can be explained with a simple physical principle: air streams down through cracks in the porphyry stone, creating a system of windpipes that becomes cooler as it descends. This heavier, cold air mass collects in a 5 meter high pool in the depression. This climate is ideal for plants that would normally thrive in higher alpine regions. We do recommend to make this excursion during warm summer months.

description to arrive at destination

By car: coming from south (Auer-Ora/Tramin-Termeno/Lake Kaltern), keep on driving on the wine road, pass by the village of Kaltern and continue on towards Unterplanitzing/Pianizza di Sotto. Turn left and continue towards Oberplanitzing/Pianizza di Sopra. Parking possibilities at the elementary school of Oberplanitzing/Pianizza di Sopra. A few meters further, at the right curve, you will notice the path to the ice caves. Coming from north (Bolzano/Appiano), take the wine road towards  Kaltern. At the Maxi Mode shopping centre, turn right direction Obere Gand/Ganda di Sopra/Passo Mendola. Afterwards continue on towards Pianizza di Sopra.

By bus: regular bus connections from Kaltern to Oberplanitzing/Pianizza di Sopra and Appiano via Citybus. At the following link you will find infos and current timetables.