&noscript=1 /> Messnerovo horské muzeum Firmian - Jižní Tyrolsko Messnerovo horské muzeum Firmian - Jižní Tyrolsko
 
Messnerovo horské muzeum Firmian
Messnerovo horské muzeum Firmian

Výletní cíl

MMM Firmian

Messnerovo horské muzeum Firmian

Člověk a hora, hora a člověk – tento poměrně nedávný vztah je tématem hlavního sídla Messnerových horských muzeí u Bolzana.

MMM Firmian se nachází na hradě Sigmundskron, jednom z nejstarších hradních komplexů v Jižním Tyrolsku. První historická zmínka o něm pochází z 10. století a jeho název je "Formicaria", což latinsky znamená mraveniště. Název vznikl podle tvaru hradu. MMM Firmian představuje nejen historii alpinismu, ale do jisté míry také historii jihotyrolské autonomie: v roce 1957 zde více než 30 000 Jihotyrolanů protestovalo proti nedodržování Pařížské smlouvy a za nezávislost Jižního Tyrolska. 

Fascinace horami

Alpinismus, jak ho známe, existuje teprve asi 250 let. Dříve byly hory dlouho považovány za nepřátelský terén – a většinou se jim lidé vyhýbali. To se zásadně změnilo: styčné body s horami sahají od ochrany přírody po dobývání hor a horolezectví, od kultu horských sportů a masové turistiky po zkoumání alpského prostoru. Za klasickým horolezectvím se odedávna skrývá náboženská exaltace – kde je vrcholový kříž, tam je i Bůh.

Messnerovo horské muzeum Firmian

Zdi plné historie

Pevnost Firmian se tyčí asi 80 metrů nad soutokem řek Etsch a Eisack. Samotný hradní areál se podobně jako mraveniště vyznačuje velkými výškovými rozdíly. Je protkán skalami, spoustou zeleně, věžemi a schody. Jak ale vznikly dnešní názvy "Firmian" a "Sigmundskron"? Poté, co hrad Formigar v roce 1027 daroval císař Konrád II. trentinskému biskupovi Udalrichovi II., se o něj ve 12. století starali úředníci, kteří si říkali "von Firmian" – název byl přenesen na komplex. O tři staletí později ho koupil tyrolský vévoda Zikmund der Münzreiche, nechal ho rozšířit a dal mu jméno Sigmundskron. Zajímavé je, že z původního hradu zůstaly jen zříceniny. Ty se nacházejí na nejvyšším místě areálu pevnosti. V průběhu let hrad několikrát změnil majitele. Od roku 1996 patří provincii Bolzano. Hrad Sigmundskron prošel až do dnešních dnů různými rekonstrukcemi – a nyní také obnovou, která umožňuje prohlídku zříceniny. Jihotyrolský architekt Werner Tscholl přitom učinil vše pro to, aby historické pozůstatky zůstaly co nejlépe zachovány: zvenčí nejsou patrné téměř žádné změny.

Všechny cesty vedou do Firmianu

MMM Firmian pravidelně pořádá výstavy a akce. Na některých z nich je dokonce osobně přítomen Reinhold Messner. 
Pozor: v tomto muzeu musíte mít dobré nohy! Vnitřní nádvoří hradu vyžaduje pevnou obuv. K MMM Firmian vede turistická stezka z obce Sigmundskron. Do výchozího bodu se dostanete mnoha vlakovými a autobusovými spoji. Kromě toho se dá k hradu dojet i na kole.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti muzea
71 nalezený statek nalezené statky
Geighof flower flower flower
Rodina Spitaler  | Eppan an der Weinstraße  (Bolzano a okolí)
Ovoce, Vinařství
Vlastní produkty ze statku : ovocné šťávy
Selské nabídky: Prohlídka dvora
Vzdálenost 1,1 km
Pozice na mapě
4,7
"Velmi dobré"
(1 hodnocení)
Apartmán od 87€ za noc
Fasslhof flower flower flower
Rodina Leimgruber  | Eppan an der Weinstraße  (Bolzano a okolí)
Ovoce, Vinařství, Pěstování zeleniny, Pěstování bobulovitého ovoce
Produktový koutek: vejce, mamelády, sirup ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den
Vzdálenost 2,3 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(7 hodnocení)
Apartmán od 85€ za noc
Feltonhof flower flower flower flower
Rodina Raifer  | Eppan an der Weinstraße  (Bolzano a okolí)
Ovoce, Vinařství
prodejna na statku: vejce, mamelády, sirup ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Ve stájích, Prohlídka dvora ...
Vzdálenost 2,3 km
Pozice na mapě
4,9
"Vynikající"
(48 hodnocení)
Apartmán od 95€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

MMM Firmian

Další informace

Contacts
Messner Mountain Museum Firmian
Via Castel Firmiano / Sigmundskronerstr., 53
39100 Bolzano/Bozen
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Located at the southern-western outskirts of Bolzano/Bozen, this castle is considered one of the emblems of South Tyrol. The original name "Formigar" stems from the Latin word "formicaria". From the 10th century a.d. the castle belonged to the Prince-Bishop of Trento, while during the second half of the 15th century Duke Sigismond , Count of Tirol, bought it and transformed it into the biggest and most prestigious of his castles naming it Sigmundskron (Sigismonds' crown). At the present date it has become the Mountain Museum of Reinhold Messner MMM Firmian.