&noscript=1 /> Glurns v údolí Horní Vinschgau – Jižní Tyrolsko Glurns v údolí Horní Vinschgau – Jižní Tyrolsko
 
Glurns: Po stopách středověku
Glurns: Po stopách středověku

Výletní cíl

Glurns

Glurns: Po stopách středověku

Městečko Glurns se nachází v údolí Horní Vinschgau a díky svým malebným uličkám a pestrému kulturnímu programu stojí vždy za návštěvu.

Historie středověkého města je dlouhá. Glurns je poprvé zmiňován již roku 1163 a v roce 1291 udělil Meinhard II. Glurnsu právo pořádat trhy. Bartolomějský trh se stal všeobecně známým a stále se koná každým rokem 24. srpna. Když bylo město v roce 1499 během švábské války po bitvě u Kalvence vypleněno a zapáleno, bylo nakonec rozhodnuto o jeho ochraně opevněním. Městské hradby jsou dodnes zcela zachovalé a můžete si je prohlédnout.

Prohlídka města

Glurns je tak malé město, že si ho můžete snadno prohlédnout pěšky a vydat se po stopách dob dávno minulých. Zvláštním způsobem, jak zažít město, jsou tematické prohlídky po Glurnsu. Zejména pro děti je připravena rodinná prohlídka s průvodcem, při níž mohou nejmenší obdivovat rachotící městský mlýn. Při procházce podloubím a úzkými uličkami nebo na náměstí s kašnou se často přenesete do dob minulých.

Nejslavnější syn města

Glurns je obzvláště hrdý na umělce Paula Floru, který zemřel v roce 2009 a je pohřben na hřbitově ve svém rodišti. V Tauferské věži byla zřízena stálá expozice o životě a díle umělce, který si již v mládí vytvořil mimořádně výrazný, ironický výtvarný jazyk. Proslavil se jako karikaturista pro týdeník "Die Zeit".

Glurns: Po stopách středověku

Jarmark Sealamorkt

Dne 2. listopadu je Glurns sotva k poznání. Každý rok se v tento den koná trh Všech duší a město jako by praskalo ve švech. Místní obyvatelé i návštěvníci z celé země se zde scházejí na jednom z největších tradičních trhů v alpském regionu. Mnozí se mezi zbožím jen rádi procházejí, ale pro některé je cílem velký trh s dobytkem, kde ovce připomínají měnu z dob dávno minulých.

Glurnský Advent

V období Vánoc se Glurns halí do obzvláště romantické atmosféry. Pochodně svítí teplým světlem, dechové orchestry hrají jemné adventní melodie a vzduchem se line vůně svařeného vína. Na rozdíl od jiných trhů během vánoční sezóny je Glurnský Advent otevřen pouze o víkendu kolem 8. prosince. Stánky na trhu nabízejí místní produkty a koncerty vytvářejí adventní atmosféru.

Dny vinschgauských Palabira

V Glurnsu se stále ještě nachází několik prastarých, košatých stromů Palabira. Jejich hruška má drsnou, kožovitou slupku a hrubozrnnou dužinu. Její chuť připomíná karamel a je velmi intenzivní. V září – právě v době sklizně hrušek – se v Glurnsu konají Dny vinschgauských Palabira. Jejich součástí jsou výstavy, čtení a hudba, ale také procházky s průvodcem, ukázka vaření pokrmů z palabiry a farmářský trh. Kuchaři se každoročně překonávají s novými výtvory, ale také se starými recepty, jako je Palabirnengreascht. Palabira-Sunnta (v tyrolském dialektu je Sunnta neděle), neděle třetího zářijového víkendu, je vrcholem Dnů Palabiry v Glurnsu.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky u Glurnsu
34 nalezený statek nalezené statky
Haus Rainalter flower flower flower
Rodina Rainalter  | Glurns  (Vinschgau)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 0,5 km
Pozice na mapě
4,2
"Dobré"
(6 hodnocení)
Apartmán od 76€ za noc
Falatschhof flower flower flower flower
Rodina Bayer  | Glurns  (Vinschgau)
Ovoce
snídaně
Produktový koutek: mamelády, sirup, ovocné šťávy ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Prohlídka dvora
Vzdálenost 0,7 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(11 hodnocení)
Apartmán od 115€ za noc
Punterhof flower flower flower
Rodina Punter  | Mals  (Vinschgau)
Statku s ekologickým hospodařením, Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, vejce, koření z bylinek ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 1,3 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(9 hodnocení)
Apartmán od 100€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Glurns

Další informace

Contacts
Museum "Mittalalterliche Stadt"
Tower of Tubre
39020 Glurns/ Glorenza
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Glurns, the smallest town in South Tyrol, works its magic on every visitor with its charming medieval atmosphere, perfectly preserved town walls and its three picturesque gate towers. Virtually unchanged since the 16th century, there are echoes of the eventful history of this former trading town around every corner. With its romantic character, rich culture and idyllic surroundings, Glurns is a real alpine jewel. It is our pleasure to invite you to our beautiful town to share with you magical moments, historic festivals and spectacular cultural events.

While the beginnings of the village of Glurns probably go back to the Carolingian era, the first actual mention dates from 1163. Southeast of the clustered village on the bridge over the River Etsch, Meinhard II of Gorizia-Tirol created a city around the year 1290 in order to secure his power in the Upper Vinschgau Valley against the Bishop of Chur. This new settlement was described as a “burgum” in the year 1294. The two settlements – the village and the city of Glurns – existed for some 200 years alongside each other. After the destruction suffered during the Battle of Calven in 1499, the Habsburgs, especially Maximilian I, had Glurns fortified as a bulwark against the forces of Graubünden; the centres of the two settlements were thus connected by means of the new city walls, still in existence today. Among the oldest buildings that exist to this day are the residential and defensive towers, especially the so-called “Glurns Castle”, and the Spatzenturm tower in the southwest corner of the old town. The 16th century constructions succeed in dominating the city’s contemporary appearance.