&noscript=1 /> Durnholzské jezero v údolí Sarntal – Jižní Tyrolsko Durnholzské jezero v údolí Sarntal – Jižní Tyrolsko
 
Durnholzské jezero: přírodní klenot
Durnholzské jezero: přírodní klenot

Výletní cíl

Durnholzské jezero

Durnholzské jezero: přírodní klenot

Přirozené a klidné. Durnholzské jezero na konci stejnojmenného údolí v oblasti údolí Sarntal se prezentuje stejně nedotčené jako celá údolní krajina.

Podle jihotyrolské legendy zde kdysi stával nejkrásnější a největší statek v celém Durnholzu, dnes se zde rozprostírá malé horské jezero ve tvaru trojúhelníku, dlouhé asi 900 metrů a široké 350 metrů. Legenda praví, že hospodář na statku nedbal na zvon Zdrávas, který signalizoval konec každodenních polních prací, se slovy "(...) a kdyby voda potopila celý můj statek" , aby mohl pokračovat ve svozu čerstvě posečeného sena. Když šli vesničané druhý den do kostela, celý statek zmizel a na jeho místě se rozprostíralo velké jezero. Přestože se tato legenda v údolí Sarntal vypráví dodnes, je pravděpodobně věrohodnější předpokládat, že jezero vzniklo kdysi dávno v důsledku sesuvu půdy na severozápadní straně údolí a následného přehrazení potoka Durnholzer Bach.

Durnholzské štěstí

Malá horská obec Durnholz s nedalekým Durnholzským jezerem (Durnholzer See) leží v nadmořské výšce 1550 m na konci Durnholzského údolí (Durnholzer Tal) uprostřed Sarntalských Alp a je celoročně dostupná z Bolzana po silnici Sarntal. V létě je také možnost dojet do Durnholzu ze Sterzingu přes Penser Joch – mimochodem oblíbená trasa pro motorkáře. Jezero je napájeno různými menšími prameny a potoky Großalmbach a Seebach. Durnholzský potok, přes nějž voda z jezera vytéká, se dále v údolí vlévá do řeky Talfer, jedné ze dvou řek protékajících jihotyrolským hlavním městem Bolzanem. Přestože voda v jezeře obsahuje málo živin, vyskytují se v něm vodní rostliny i pstruzi. V létě se břeh Durnholzského jezera mění v oblíbené místo setkávání rybářů. Jezero není vhodné ke koupání kvůli chladné teplotě vody.

Durnholzské jezero: přírodní klenot

Potěšení z turistiky v Durnholzském údolí

Durnholzské jezero a jeho okolí nabízí mnoho příležitostí k dlouhým procházkám a náročným túrám. Horská vesnice Durnholz s 260 obyvateli a Durnholzské jezero jsou zónou bez aut. Proto prosíme návštěvníky, aby svá auta parkovali na placeném parkovišti před obcí. Než se vydáte po 300 metrů dlouhé dlážděné ulici Höfestraße k jezeru, stojí za to udělat si procházku ke kostelu svatého Mikuláše s gotickými freskami z roku 1430. Kolem Durnholzského jezera vede příjemná pěší stezka, kterou lze projít asi za 60 minut. Procházka skýtá pohled na roztroušené, velmi strmě položené horské statky, tmavé lesy a svěže zelené horské louky, které jsou pro údolí Sarntal charakteristické. Pokud cestujete s kočárkem, můžete se vydat na pěší túru od Durnholzského jezera k obhospodařované salaši Seebalm, kde je malé dětské hřiště a malá domácí zoo, které děti velmi dobře zabaví. Jezero je také ideálním výchozím bodem pro náročné túry v pohoří Sarntal. Jakobsspitze, Fortellscharte, Latzfonser Kreuz nebo Flaggersee: pro zkušené turisty je výběr tras stejně působivý jako výhled na horský svět Sarntalských Alp. Mnohé túry, například na Hörtlaner Spitze, lze v zimě absolvovat také jako lyžařské túry.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti Durnholzského jezera
11 nalezený statek nalezené statky
Messnerhof flower flower flower
Rodina Rungger  | Sarntal  (Bolzano a okolí)
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : uzené hovězí maso, uzeniny, vejce ...
Vzdálenost 0,4 km
Pozice na mapě
4,6
"Velmi dobré"
(16 hodnocení)
Pokoje od 80€ za noc
Apartmán od 80€ za noc
Schneiderhof flower flower
Rodina Hochkofler  | Sarntal  (Bolzano a okolí)
Chov zvířat
snídaně
prodejna na statku: mléka, med, remeslo/ruční práce ...
Selské nabídky: Ve stájích, Selská remesla ve dvore, Prohlídka dvora
Vzdálenost 1,1 km
Pozice na mapě
4,9
"Vynikající"
(73 hodnocení)
Apartmán od 75€ za noc
Maurer Hof flower flower flower
Rodina Obkircher  | Sarntal  (Bolzano a okolí)
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mléka, špek, vejce ...
Selské nabídky: Zažít sklizen sena, Práce ve stáji, Kurz knedlíku
Vzdálenost 1,7 km
Pozice na mapě
Apartmán od 85€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Durnholzské jezero

Další informace

Contacts
Tourist Office
Piazza Chiesa/Kirchplatz 9
39058 Sarentino Village/Sarnthein
Open
description to arrive at destination

From Bolzano fallow the signs for Val Sarentino/Sarntal.

General description

The starting point for this fantastic snowshoe hike is the car park in Valdurna/Durnholz. After a short ascent to the outflow of the lake, it is already time to put on your snowshoes. Following the lovely forest trail on the orographic left bank to the northern end of lake, the tour then continues along the stream, first to the east through the Großalmtal valley in shade but glittering with powder snow. As you gain height you come to sunny pasture ridges and via the Innerhütten-Alm Alpine pasture to the Fortschellscharte gap.

Tip: when snow conditions are good, definitely ascend the nearby Kassianspitze peak (2,581 m, ascent: approx. 1 hour).

Reverse the route to return to the starting point at the Valdurna car park.