&noscript=1 /> Jihotyrolské archeologické muzeum v Bolzaně – Jižní Tyrolsko. Jihotyrolské archeologické muzeum v Bolzaně – Jižní Tyrolsko.
 
Archeologické muzeum Jižního Tyrolska: Ledový muž
Archeologické muzeum Jižního Tyrolska: Ledový muž

Výletní cíl

Ötziho muzeum

Archeologické muzeum Jižního Tyrolska: Ledový muž

Je pravděpodobně nejznámějším Jihotyrolanem a v každém případě je se svými více než 5 000 lety nejstarší: Ötzi, ledový muž v Jihotyrolském archeologickém muzeu.

Je 19. září 1991. Manželé Erika a Helmut Simonovi z Norimberka se procházejí na 3 210 metrů vysokém Tisenjochu v Ötztalských Alpách, když v jedné skalní prohlubni objeví cosi nahnědlého. S hrůzou zjistí, že jde o lidskou mrtvolu. Nález zdokumentují fotografií a odcházejí z místa, šokováni a nevědomi si senzace, kterou právě objevili.

Senzační nález

Již několik dnů po vyzvednutí ledovcové mrtvoly bylo jasné, že se musí jednat o nález starý několik tisíciletí. Metoda C14 pro určení stáří poskytla jistotu: ledový muž žil mezi 3 350 a 3 100 lety př. n. l., takže mumie je stará více než 5 000 let. To z ní činí jednu z nejstarších mumií na světě. Ledovec ji takříkajíc vysušil mrazem, ale v buňkách mumie zůstala uložena vlhkost, která umožnila řadu vědeckých výzkumů. A výzkumy pokračují dodnes.

Poté, co bylo objasněno, že místo nálezu se nachází na jihotyrolské půdě poblíž Hauslabjochu, 93 metrů od rakouské státní hranice, byl ledový muž po ukončení archeologických výzkumů v Innsbrucku v roce 1998 převezen do nově vybudovaného Jihotyrolského archeologického muzea v Bolzanu.

Kdo byl Ötzi?

 

Kromě mumie byly na nalezišti na Tisenjochu nalezeny velmi zajímavé předměty jeho výbavy. Ledový muž byl zřejmě vyrván ze života v polovině svého života a nebyl pohřben jako jiné dochované mumie. Proto byl nalezen ve svém každodenním oblečení a s každodenním vybavením, které má pro výzkum velkou hodnotu. Umožňují nahlédnout do minulosti přibližně 45 let starého muže z doby měděné. Stálá expozice o Ötzim a jeho životě v Jihotyrolském archeologickém muzeu zahrnuje také všechny doprovodné nálezy. Při návštěvě muzea můžete obdivovat nejen ledovcovou mumii v komoře, která je vychlazená na -6 °C, ale také zcela zachovalou měděnou sekeru, dýku s křemenným ostřím, polotovar luku a toulec se šípy.

Archeologické muzeum Jižního Tyrolska: Ledový muž

Hrot šípu v lopatce

V roce 2001 učinil radiolog vzrušující objev: v levé lopatce mumie se nachází křemenný hrot šípu. Toto střelné zranění bylo pro ledového muže s největší pravděpodobností smrtelné – zranění ruky také svědčí o boji zblízka. Deset let po objevení ledovcové mumie je nyní jasné, že Ötzi nezemřel přirozenou smrtí.

Objevování neolitu

Jihotirolské archeologické muzeum v Bolzanu je díky světoznámému Ötzimu mezi návštěvníky velmi oblíbené. Dospělí i děti se v muzeu fascinovaně vydají na cestu do minulosti, pustí se do hledání stop a postupně přicházejí na nové otázky: Kdo byl Ledový muž? Co znamená těch 61 tetování? Co jedl naposledy? Jihotirolské archeologické muzeum má odpovědi.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti Archeologického muzea
25 nalezený statek nalezené statky
Weingut Schmid Oberrautner flower flower flower flower
Rodina Schmid  | Bozen  (Bolzano a okolí)
Vinařství
prodejna na statku: mamelády, sirup, sušené ovoce ...
Selské nabídky: Prohlídka vinic, Prohlídka vinic, Cesta sklepy s degust.vína ...
Vzdálenost 1,2 km
Pozice na mapě
5,0
"Vynikající"
(56 hodnocení)
objednávka přes internet
Apartmán od 179€ za noc
Trögler-Hof flower flower
Rodina Rottensteiner  | Bozen  (Bolzano a okolí)
Ovoce, Vinařství
Vlastní produkty ze statku : víno, čerstvé ovoce podle sezóny
Vzdálenost 1,4 km
Pozice na mapě
Apartmán od 60€ za noc
Haus Unterlechner flower flower
Rodina Unterlechner  | Bozen  (Bolzano a okolí)
Ovoce, Vinařství
Vlastní produkty ze statku : vejce, čerstvé ovoce podle sezóny
Vzdálenost 1,6 km
Pozice na mapě
4,4
"Dobré"
(11 hodnocení)
Apartmán od 80€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Archeologické muzeum

Další informace

Contacts
South Tyrol Museum of Archaeology
Via Museo / Museumstraße 43
39100 Bolzano / Bozen
Operation Schedules
10:00 - 18:00
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun

The oldest glacier mummy in the world, Ötzi the Iceman, has found his last resting place at the South Tyrol Museum of Archaeology. Dating from the Copper Age (5,300 years old), he can been seen with his original clothing and equipment. Each year there are different special exhibitions on archaeological topics from South Tyrol to supplement the permanent display.

 

More about Ötzi and the museum