&noscript=1 /> Kamenní mužíci (Stoanerne Mandln) – Jižní Tyrolsko Kamenní mužíci (Stoanerne Mandln) – Jižní Tyrolsko
 
Stoanerne Mandln: Mystický pohled
Stoanerne Mandln: Mystický pohled

Výletní cíl

Stoanerne Mandln – kamenní mužíci

Stoanerne Mandln: Mystický pohled

Jako armáda kamenných vojáků stojí legendární "Stoanernen Mandln" (kamenní mužíci) na vrcholu Hohe Reisch v Sarntalských Alpách. Místo síly, na které se jen tak nezapomíná.

Kdo si dal tu práci a spočítal sloupy poskládané z pískovcových desek, pravděpodobně jich našel více než stovku. Odkud pocházejí a kdo je zodpovědný za jejich vznik, zůstává dodnes velmi diskutovanou záhadou. Stavby podobné Stoanernen Mandln se vyskytují v hojném počtu po celém Jižním Tyrolsku a nejsou vlastně ničím neobvyklým. Obvykle sloužily jako orientační pomůcky a označovaly průběh cest a často je stavěli turisté nebo pastevci. Čím je tedy Stoanernen Mandln v Sarntalských Alpách tak výjimečný? Skalní rytiny a křemencové nástroje naznačují, že 2000 metrů vysoký vrchol kopce na hranici údolí Sarntal a Mölten byl kultovním místem již v době kamenné. To však není jediný důvod, proč toto místo vyzařuje takové tajemné kouzlo; je kolem něj opředeno také množství mýtů.

Kultovní místo nebo místo setkávání čarodějnic?

Je v povaze člověka, že nejděsivější a nejneobvyklejší příběhy se nejhlouběji vryjí do kolektivní paměti. Stejně je tomu i u Stoanernen Mandln, kteří se před dávnými věky usadili na kopci v Sarntalských Alpách. Všude v Jižním Tyrolsku, ale zejména v nedalekém údolí Sarntal a v okolí hory Tschögglberg, si místní obyvatelé po staletí vyprávějí legendy a příběhy, v nichž se vrchol kopce Hohe Reisch stává dějištěm čarodějnických tanců, ďábelských orgií, hromobití a kanibalismu. Nejznámější je pravděpodobně smutný příběh "Pachler Zottl", mladé ženy z vesnice Windlahn v údolí Sarntal, která byla obyvateli údolí obviněna z čarodějnictví a v roce 1540 zaživa upálena na hranici. Ještě předtím se však na mučidlech přiznala, že se ve Stoanernen Mandln pravidelně scházela s dalšími čarodějnicemi.
Naproti tomu je mnohem věrohodnější předpoklad, že kamenné věže jsou pozůstatkem předkřesťanského, pravděpodobně keltského kultovního místa. Předpoklad, že by mohlo jít o prastaré hromosvody, které chránily vysokohorské pastviny v oblasti před silnými bouřkami, zní také pravděpodobně.

Stoanerne Mandln: Mystický pohled

Za kamennými mužíky

 

K Hohe Reisch s kamennými společníky vede několik krásných cest. Ze Sarntalu se doporučuje necelé tři hodiny dlouhá okružní túra lesem a přes vysokohorské pastviny, která začíná u lyžařské chaty Sarner v Auenu a vede přes spravovaný vrchol Auener Alm, Auener Joch a vysokohorský hřeben až ke kamenným mužíkům, kterým se zde říká Stoanernen Mandln. Kdo chce, může se na zpáteční cestě ještě zastavit v provozované chatě Möltner-Kaser. Poté se vrátíte po dálkové turistické trase E5 na Auener Joch a odtud přes Auener Alm dolů do údolí.
Poněkud náročnější túra na pravěké kultovní místo začíná na opačné straně Hohe Reisch, a to v Mottenu na hoře Tschögglberg. Výlet začíná v obci, odkud vede na parkoviště Kircheben a dále po turistické stezce č. 15 přes rozlehlé alpské louky k chatě Sattler a Möltner-Kaser. Obě vysokohorské pastviny jsou zajištěny. Poté se vydejte po stezce 23a ke Stoanernen Mandln. Cesta zpět vede přes Jenesier Jöchl, kostel Kampidell a hostinec Lanzenschuster do Schermoosu. Ať už si vyberete kteroukoli z túr, výhled na jihotyrolské hory je zaručen v každém případě.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti Stoanernen Mandln
37 nalezený statek nalezené statky
Thomasegg-Hof flower flower flower
Rodina Heiss  | Sarntal  (Bolzano a okolí)
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : vejce, mamelády, chléb ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Ve stájích, Zažít sklizen sena ...
Vzdálenost 1,9 km
Pozice na mapě
4,8
"Velmi dobré"
(13 hodnocení)
Apartmán od 74€ za noc
Mittnackerhof flower flower flower flower
Rodina Heiss  | Sarntal  (Bolzano a okolí)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, jogurt, sýr ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Ve stájích, Zažít sklizen sena
Vzdálenost 1,9 km
Pozice na mapě
5,0
"Velmi dobré"
(12 hodnocení)
Apartmán od 85€ za noc
Graf am Bichl flower flower flower
Rodina Baur  | Sarntal  (Bolzano a okolí)
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : vejce, mamelády, sirup ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 2,4 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(3 hodnocení)
Pokoje od 70€ za noc
Apartmán od 75€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Kamenní mužíci – Stoanerne Mandln

Další informace

Contacts
Tourism Association Sarentino Valley
Piazza Chiesa/Kirchplatz 9
39058 Sarentino Village
description to arrive at destination

https://www.sarntal.com/en/info-service/plan-your-vacation/getting-to-the-sarntal-valley.html

General description

The Stone Men are one of the most beatiful viewspace of the Sarntaler Alps.